Nijemac osuđen na smrt u Bjelorusiji u suzama moli za pomoć na državnoj televiziji

Svijet 26. jul 202417:31 0 komentara
REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Nijemac osuđen na smrt u Bjelorusiji pojavio se na državnoj televiziji u toj zemlji u suzama i molio njemačku vladu da interveniše u njegovom slučaju, prenosi Guardian.

Gospodine Scholz, molim vas, još sam živ… još nije kasno“, rekao je Rico Krieger, koji je na slici vezan lisicama u ćeliji, apelirajući na njemačkog kancelara Olafa Scholza.

Vlasti u Bjelorusiji, diktatorskoj državi u kojoj su mučenja i politizovana suđenja rasprostranjena, tvrde da je Krieger (30) prošle jeseni otputovao u tu zemlju po nalogu ukrajinske obavještajne službe s ciljem da izvede teroristički napad na željezničku prugu.

Ovo je bila najveća greška u mom životu. Priznajem svoju krivicu, bez sumnje”, rekao je Krieger u dijelu intervjua gdje se izvorni njemački čuo ispod prijevoda na ruskom jeziku. U nekoliko trenutaka tokom 17-minutnog televizijskog programa briznuo je u plač.

Kako navodi Guardian, bjeloruska tajna služba koja još uvijek poznata kao KGB ima historiju falsifikovanja dokaza i izvlačenja priznanja pod mučenjem, što dovodi u sumnju pouzdanost tvrdnji iznesenih u programu. Nisu pruženi nikakvi dokazi za Kriegerove navodne zločine.

Prema njegovom LinkedIn profilu, Krieger je ranije radio kao medicinski radnik za njemački Crveni krst i kao službenik za sigurnost u američkoj ambasadi u Berlinu. Njemački Crveni krst potvrdio je da je tamo radio, a njemački dnevni list Tagesspiegel je citirao bivšeg kolegu iz organizacije koji kaže da im je Krieger rekao da je regrutovan da putuje u Ukrajinu. “Svi smo pretpostavili da ide kao medicinar”, rekao je kolega.

Krieger je rekao da je bio motiviran da radi za Ukrajinu nakon što je na vijestima pročitao o ratu Rusije u toj zemlji i da mu je dat zadatak koji treba da obavi u Bjelorusiji prije nego bi je trebao otputovati u Ukrajinu. U programu državne televizije se tvrdi da je on snimio nekoliko fotografija osjetljivih lokacija, a zatim postavio ranac s eksplozivom pored željezničke pruge. Navodi se da u naknadnoj detonaciji niko nije povrijeđen.

Bjelorusija je jedina evropska država koja je zadržala smrtnu kaznu. Kazne se izvode jednim metkom u potiljak a posmrtni ostaci se tajno sahrane u neobilježenoj grobnici.

Kako navodi Guardian, moguće je da se Bjelorusija, bliski saveznik Rusije, nada da može uključiti Kriegera u razmjenu zarobljenika između Rusije i zapada o kojoj se raspravlja već nekoliko mjeseci. Činilo se da je televizijsko priznanje osmišljeno da izvrši pritisak na njemačku vladu.

Vrijeme mi ne ide u prilog. U svakom trenutku mogu izvršiti kaznu. Svake sekunde se kajem zbog onoga što sam uradio”, rekao je Kriger i dodao da ne zna zašto vlada Njemačke ne ulaže veće napore da interveniše u njegovom slučaju.

Rusija je zatvorila niz američkih državljana, uključujući dopisnika Wall Street Journala Evana Gershkovicha, a predsjednik Vladimir Putin je nagovijestio da je zainteresiran za sporazum kojim bi se ruski špijuni i ubice zatvoreni u inostranstvu vratili u Moskvu u zamjenu za puštanje zatvorenika sa Zapada u Rusiji. Međutim, Rusija nema visokoprofiliranih njemačkih zatvorenika, a Putin je nagovijestio da je njegova glavna meta u razmjeni Vadim Krasikov, ruski ubica koji je ubio čečenskog izgnanika u berlinskom parku 2019.

Njemački zvaničnici nisu komentarisali glasine o razmjeni ali je njemačko ministarstvo vanjskih poslova ranije navelo da pruža konzularnu pomoć Kriegeru i “intenzivno radi s bjeloruskim vlastima u njegovo ime”.

U petak je glasnogovornica njemačke vlade Christiane Hoffmann rekla da je Scholz upoznat sa slučajem.

Kao i cijela vlada, on je zabrinut zbog ovih događaja, posebno u vezi sa smrtnom kaznom”, rekla je ona na konferenciji za novinare u Berlinu.

Linkedin

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!