Kubanske vlasti optužile su ruske vlasti da otimaju, zarobljavaju i potom regrutuje siromašne Kubance na ukrajinski front, kako bi se besplatno borili u ratu pod njenom zastavom. Prema tvrdnjama ministarstva spoljnih poslova ove ostrvske države. Moskva to radi usljed sve većih problema sa brojem regruta, kojih uprkos uvođenju djelimične mobilizacije nema dovoljno.
Kako prenose zapadni mediji, kubanske vlasti su sprovele opsežnu istragu tokom koje su otkrile lanac trgovine ljudima. U okviru ovog zamršenog lanca, Rusija državljane Kube odvodni prvo na teritoriju svoje zemlje, a potom ih šalje i na prvu liniju fronta u Ukrajini.
U saopštenju, kubansko ministarstvo spoljnih poslova navelo je da zajedno sa drugim ministarstvima rade na „neutralisanju i demontiranju“ mreže, za koju je rečeno da funkcioniše unutar karipske ostrvske države, kao i u Rusiji, piše CNN.
„Ministarstvo unutrašnjih poslova radi na neutralizaciji i razbijanju mreže trgovine ljudima koja djeluje iz Rusije kako bi uključila kubanske državljane koji tamo žive, pa čak i neke sa Kube, u vojne snage koje učestvuju u ratu u Ukrajini“, navelo je ministarstvo u saopštenju.
Takođe se jasno ograđuju i od ruske retorike ratovanja i navode da se čvrsto protive upotrebi plaćenika i ratovanju svojih državljana na teritoriji drugih država.
Iako Kuba navodi da za sada nisu uspjeli da saznaju da li je i koliko njihovih državljanina regrutovano ili eksploatisano na ukrajinski front, još prošlog maja Gazeta je otkrila da se „nekoliko kubanskih državljana“ prijavilo za učešće u ukrajinskom ratu. Za sada nije poznato da li informacije koje je objavilo kubansko ministarstvo zasnivaju na upravo tim saznanjima ruskog nezavisnog medija.
U kakvom su odnosu Kuba i Rusija?
Očekivano, Moskva se još nije oglašavala o ovom pitanju.
Inače, ovakvo istupanje kubanskih vlasti predstavlja rijedak i iznenađujući primer trzavica u bilateralnim odnosima između Rusije i Kube, koje su od početka rata u Ukrajini ojačale svoju saradnju.
Kuba, kojom upravljaju komunisti, tradicionalno je bliski saveznik Rusije, a ranije je kritikovala Zapad zbog izazivanja rata u Ukrajini, dok je njen predsjednik Migel Dijaz-Kanel rekao da Rusija uživa „bezuslovnu podršku Kube“ u njenom „sukobu sa zapadom“.
Rusija je sa svoje strane predložila uspostavljanje oružja na Kubu ako pregovori sa Zapadom o evropskoj bezbjednosti i Ukrajinom ne uspiju.
Rusiji hitno potrebni novi vojnici
Ipak, ovakve informacije i nisu toliko šokantne ukoliko se u obzir uzme to da Rusija konstantno doživljava ogromne ljudske gubitke na prvim linijama fronta.
Nedavno je saopšteno i da rusko ministarstvo odbrane ima za cilj da regrutuje još 140.000 vojnika do kraja godine.
Da bi ispunila ovaj cilj, prema informacijama britanske obavještajne službe, Rusija je mamila migrante iz centralne Azije da se pridruže sukobu u Ukrajini obećanjima o brzom državljanstvu i isplatama.
Pa su tako uzbekistanskim građevinskim radnicima u Rusiji oduzeti pasoši, javile su britanske obavještajne službe. Od početka godine oko 280.000 ljudi u Rusiji dobrovoljno se prijavilo za profesionalnu vojnu službu, tvrdi bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev.
Prema ocjeni britanskih obavještajaca, Rusija ima najmanje šest miliona migranata iz srednje Azije koje Kremlj vidi kao potencijalne regrute.
Razlog ovakvog tipa mobilizacije je to što Kremlj želi da izbjegne još jednu nepopularnu mobilizaciju prije predsjedničkih izbora najavljenih za 2024. godinu.
Krajem jula Rusija je oglasima pozivala dobrovoljce u susjednim zemljama poput Jermenije ili Kazahstana, nudeći oko 4.750 evra i mjesečne plate od oko 1.800 evra, što je puno više od prosječne plate u Rusiji.
Pored visoke plate, Rusija nudi i državljanstvo po ubrzanom postupku.
Regrutacija putem društvenih mreža
Kampanja regrutacije se sprovodi i putem društvenih mreža i oglasa na ulicama, kojima se promoviše služenje u vojsci i obećavaju vrlo primamljivi uslovi za buduće vojnike.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad