Utvrđeno je da lijek koji potiče mišiće na sagorijevanje kalorija kao da vježbaju smanjuje težinu kod pretilih miševa.
Razvili su ga istraživači u SAD-u, spoj pripada predloženoj klasi terapeutika poznatih kao mimetici vježbanja, koji su uglavnom testirani na životinjama i tek trebaju biti odobreni.
Kao što ime sugerira, ovi spojevi koji se testiraju osmišljeni su za pružanje dobrobiti vježbanja bez napora, uključivanjem bioloških puteva koji se obično aktiviraju tijekom tjelesne aktivnosti. Zvuči dobro, zar ne?
Iako se čini obećavajućim, potrebno je još puno testiranja prije nego što postanu jasni njegovi pravi rizici i dobrobiti. Odgovor ljudskog tijela na tjelovježbu ipak je nevjerojatno složen. Ali ovaj novi potencijalni lijek aktivira receptore koji se nalaze u tkivima koja zahtijevaju veliku energiju, kao što su mišići, stvarajući kod miševa učinke slične ponovljenim napadima aerobne vježbe, piše Science Alert.
Dakle, umjesto da suzbijaju apetit na način na koji to radi Ozempic, životinje liječene lijekom troše više energije dok se odmaraju i mogu duže vježbati kada se počnu kretati.
“Ovaj spoj u osnovi govori skeletnim mišićima da naprave iste promjene koje vidite tijekom treninga izdržljivosti”, kaže Thomas Burris, farmakološki istraživač na Sveučilištu Florida i viši autor studije.
Naši mišići uglavnom sagorijevaju glukozu tijekom kratkih naleta vježbe i treninga s utezima, prelazeći na masne kiseline tijekom dužih sesija aerobnih vježbi kao što je trčanje.
Važna nova studija
“Kada liječite miševe ovim lijekom, možete vidjeti da se njihov metabolizam cijelog tijela okreće korištenju masnih kiselina, što je vrlo slično onome što ljudi koriste kada poste ili vježbaju”, objašnjava Burris.
U prethodnoj studiji, objavljenoj ranije ove godine, Burris i njegov tim pokazali su da njihov spoj, SLU-PP-332, povećava određenu vrstu mišićnih vlakana kod miševa i poboljšava izdržljivost pri vježbanju. Miševi normalne težine trčali su dalje i duže od neliječenih miševa, kao da je lijek otključao nove zalihe energije.
U ovoj novoj studiji tim je želio saznati više o učincima spoja na metabolizam mišića, uključujući goriva koja koriste mišići životinja i promjene u težini, toleranciji glukoze i zalihama masti.
Istraživači su primijetili da je u roku od dva sata od davanja spoja miševima, to potaknulo mišiće životinja da se prebace na sagorijevanje više masti kao što bi to učinili s dugotrajnom tjelovježbom.
Mjesec dana kasnije, učinci te promjene postali su očiti. Obični miševi liječeni lijekom mjesec dana imali su gotovo istu težinu nakon tretmana kao i prije. Životinje su jele istu količinu hrane i nisu bile ništa aktivnije nego inače, a ipak im se masa smanjila kada su tretirane sa SLU-PP-332.
U pokusima koji su uslijedili s pretilim miševima, životinje su imale sličnu smanjenu masnu masu nakon 28 dana tretmana, ali i prosječni gubitak težine od oko 12 posto. Jednostavno su trošili više energije dok su se odmarali.
“Naši podaci jasno upućuju na to da bi takvi spojevi mogli biti korisni u liječenju bolesti kao što su dijabetes tipa 2 i pretilost gdje se tipično propisuje tjelovježba”, zaključuju istraživači.
Međutim, rezultati tima o toleranciji na glukozu i osjetljivosti na inzulin – dvije mjere koje se odnose na metaboličke bolesti kao što je dijabetes – bili su pomalo mješoviti, tako da je potrebno više istraživanja kako bi se dobila jasnija slika o tome što se tamo događa.
Čista mišićna masa životinja također se nije značajno promijenila, iako se istraživači nadaju da bi njihov kandidat za lijek mogao spriječiti gubitak mišića u starijoj dobi.
Ne zaboravimo ni da tjelesna aktivnost ima više prednosti nego što ih može pružiti bilo koji lijek. Podiže raspoloženje, jača kosti, poboljšava san i smanjuje stres – sve prednosti koje se ne mogu mjeriti na kupaonskoj vagi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!