Vodene bujice koje su se sručile na dijelove Kalifornije pokrenule su klizišta zbog kojih su ugrožene mnoge skupocjene nekretnine. U prva dva mjeseca ove godine, na području južne Kalifornije palo je oko 45 centimetara kiše - što je više nego duplo više od uobičajene količine kiše za taj period. A prognostičari najavljuju još padalina ove sedmice, piše Guardian.
Guverner Kalifornije, Gavin Newsom, proglasio je izvanredno stanje u osam okruga u kojima živi oko 20 miliona ljudi. Upozorenje na opasnost od poplava izdano je za područje Los Angelesa, Santa Barbare i San Luis Obispa.
U bogatim priobalnim gradovima poput San Clementea i Dana Pointa, vlasnici promatraju kako njihova luksuzna zdanja klize niz liticu zbog klizišta koje su pokrenule obilne kiše. Jedan od vlasnika skupocjene vile, Alan Ashavi, rekao je da svaki dan provjerava svoje imanje nakon što je bazen skoro odsklizao niz stijenu, navodi Guardian.
Novac koji će zaštititi kuće od posljedica klimatske krize – jačih oluja, viših plima i klizišta – na kraju će stići od države.
Troškove javno finansiranih programa pomoći u slučaju katastrofa i isplate osiguranja koje subvencionira država snosit će svi, uključujući i one koji ne posjeduju luksuzne kuće s pogledom na ocean. Štaviše, većina latinoameričkih i crnačkih obitelji u Kaliforniji ne posjeduje svoje kuće već žive u najmu.
Osiguranje kuća koje se nalaze u požarnom području, već je tema velikih rasprava. 2023. godine se sedam od 12 osiguravajućih kuća u Kaliforniji – koje su zajedno odgovorne za oko 85 posto tržišta – povuklo i ne žele osiguravati nove stambene i poslovne prostore zbog velike opasnosti od vatre. Vlasnicima kuća preostaje jedino da kupe skupo osiguranje koje nudi država. Koliko bi rizika trebali preuzeti sami vlasnici kuća koji žive u opasnim područjima, još uvijek je predmet rasprava.
No to nije samo problem Kalifornije. I druge države poput Louisiane, Teksasa i Floride već razmišljaju o tome kako platiti za svu štetu nastalu zbog klimatskih promjena.
A isto će se događati na svim mjestima pogođenima klimatskom krizom. Kako je kazao Newson, ‘Amerika će sve više patiti zbog utjecaja klime.‘
Prošle jeseni postojao je plan da se izglasa zakon kojim bi se financirali popravci oštećenih kuća, no taj je plan odbačen iza zatvorenih vrata.
Čak i na federalnoj razini, novca je sve manje: Joe Biden je prošle jeseni morao zatražiti od Kongresa dodatni novac za uplatu u Fond za pomoć u katastrofama, nakon što je potrošen sav novac iz Fonda za oporavak od katastrofa.
Jedna stručnjakinja predviđa da će u skoroj budućnosti biti uništeno oko 100 metara litica, što u nadolazećim godinama dovodi u opasnost mnoge kuće vrijedne više miliona dolara.
‘Imamo te atmosferske rijeke, kiše padaju na ova brda koja potom počinju erodirati‘, rekla je Kathleen Treseder, profesorica klimatskih promjena na Kalifornijskom univerzitetu u Irvineu.
‘I tako ne samo da imamo ovu eroziju izazvanu valovima, već imamo i eroziju u unutrašnjosti uzrokovanu padalinama.‘
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!