Odbrana Izraela pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu: “Izrael nema namjeru da počini genocid”

Svijet 12. jan 202416:17 3 komentara
Reuters

Danas je završen drugi dan saslušanja po južnoafričkoj tužbi protiv Izraela za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu na kojem je Izrael iznio stavove odbrane. U nastavku donosimo ključne momente.

Tal Becker: Južna Afrika iznijela iskrivljenu činjeničnu i pravnu sliku

Pravni savjetnik izraelskog Ministarstva vanjskih poslova, Tal Becker dao je uvodne riječi za Izrael.

On tvrdi da su akcije Izraela u Gazi činovi samoodbrane nakon Hamasovih napada 7. oktobra na jugu zemlje.

Ističući da je Južna Afrika iznijela “iskrivljenu činjeničnu i pravnu sliku”, naglasio je da je zapravo Hamas počinio “masakr na veliko”. Dodao je da je Južna Afrika u svojoj optužnici “ignorisala” događaje 7. oktobra.

“Nemoguće je razumjeti oružani sukob u Gazi bez razumijevanja prirode prijetnje s kojom se Izrael suočava i brutalnosti i bezakonja oružanih snaga s kojima se suočava”, rekao je Becker. Također je naveo da bi sud trebao primijeniti privremene mjere protiv Južne Afrike, optužujući je da održava bliske veze s Hamasom.

Malcom Shaw: Izrael nema namjeru da počini genocid

Potom je riječ preuzeo Malcolm Shaw, britanski profesor međunarodnog prava.

Shaw, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Leicester u Velikoj Britaniji, postavio je pravnu odbranu rekavši da jedini ispravan kontekst pod kojim se posmatra izraelski rat u Gazi je Hamasov napad 7. oktobra. “Iako Hamasov napad ne daje Izraelu pravo da krši međunarodno pravo, to znači da Izrael ima pravo da se brani u skladu s humanitarnim pravom”, rekao je Shaw.

Istaknuo je da su postupci Izraela u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom te da je njegova praksa da umanji štetu civilima, kao što je upozorenje civila na predstojeću akciju korištenjem telefonskih poziva, letaka i ostalih sredstava.

Shaw je zatim doveo u pitanje tvrdnje Južne Afrike da je pokušala kontaktirati Izrael i otvoriti dijalog. Umjesto toga, rekao je, Izrael je pokušao otvoriti bilateralne razgovore, a Južna Afrika je “umjesto toga nastavila sa slučajem ICJ-a (Međunarodnim sudom pravde)”. Da je Južna Afrika prihvatila ponudu Izraela, strane bi možda odlučile da nema spora na sudu, tvrdi on.

U slučaju optuživanja za genocid, Shaw je rekao da ne postoji ništa osim nasumičnih tvrdnji koje bi pokazale da Izrael ima, ili je imao, specifičnu namjeru da uništi, u cjelini ili djelomično, palestinski narod. Ističući kako je “namjera” kao takva ključni momenat u genocidu, Shaw je naglasio da Izrael nema namjeru da počini genocid ali, namjera Izraela da djeluje kako bi se odbranila “sigurno postoji”. Namjera da se obračuna s Hamasovim naoružanim borcima i drugim takvim grupama je nepobitna, naglasio je.

Shaw je ukazao na nekoliko izjava zapovjednika i ministara izraelske vojske u kojima su pozivali da se vojska fokusira na vojne ciljeve i minimizira civilne žrtve.

Galita Raguan: Urbani rat će uvijek rezultirati štetom za civile

Saslušanje na Međunarodnom sudu pravde nastavljeno je sa Galitom Raguanom, direktoricom Odjela za međunarodnu pravdu u izraelskom ministarstvu pravde, koja je počela govor sa tim da je Hamas kriv za visok broj civila u Gazi.

“Urbani rat će uvijek rezultirati štetom za civile”, tvrdi Raguan. U Gazi, rekla je, broj civila je pogoršan Hamasovom strategijom ugradnje “među civilno stanovništvo”, ukazujući na napade Hamasa za koje je rekla da su se dogodili iz škola, bolnica i drugih civilnih područja.

Od 7. oktobra, grupe za ljudska prava optužuju Izrael da namjerno izvodi napade na civilne ciljeve, uključujući novinare i zdravstveno osoblje, rekla je ona i dodala: “Oni mogu biti nenamjerni, ali zakoniti rezultat napada na vojne ciljeve. Oni ne predstavljaju genocidna djela.”

Raguan je insistirala na tome da Izrael nije bombardovao bolnice zbog uništenja već zato što je Hamas koristio bolnice u vojne svrhe. Kaže da su štete nastale kao “rezultat neprijateljstava” u “blizini” bolnica te tvrdi da izraelska vojska daje napredna upozorenja prije nego što pokrene bilo kakav napad.

Omri Sender: Izrael je osigurao da pomoć uđe u Gazu

Naredni predstavnik Izraela bio je Omri Sender, advokat koji radi za S Horowitz & Co u Tel Avivu.

Sender tvrdi da Izrael “bez sumnje ispunjava pravni test konkretnih mjera usmjerenih posebno na priznavanje i osiguranje prava palestinskih civila u Gazi”. Rekao je da je Izrael osigurao da humanitarna pomoć uđe u Gazu i da nije bilo ograničenja u količini vode koja može ući u pojas Gaze.

Sender je dodao da su kamioni s hranom uspjeli da uđu u traku i da je bolesnima i povrijeđenima dozvoljeno da pređu u Egipat iako višestruki izvještaji humanitarnih organizacija, doktora i novinara na terenu govore drugačiju priču od one koju iznosi Sender.

Christopher Staker: U Bosni i Hercegovini nije bilo privremenog prekida rata

Christopher Staker, međunarodni advokat koji je ranije bio na krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, preuzeo je odbranu Izraela. U uvodnoj riječi, Staker je rekao da su pozivi Južne Afrike da Izrael odmah obustavi svoje vojne operacije u Gazi “zapanjujuće”.

Kao protuargument, izjavio je pred Međunarodnim sudom da je i “Bosna i Hercegovina tražila privremene mjere kojima se zahtijevalo da JNA prestane provoditi vojne aktivnosti protiv naroda i vlade“ koje sud nije odredio.

Pojašnjava da je sud odbio određivanje pomenutih mjera jer bi takve mjere “bile za zaštitu prava koje ne može činiti ‘osnovu presude vezanu za nadležnost’ prema konvenciji za genocid”.

Staker navodi nekoliko razloga zašto Izrael smatra da ne bi trebale postojati privremene mjere između ostalog ističući da bi takva mjera bila samo u korist jedne strane, u ovom slučaju Hamasa, koji predstavlja surovu prijetnju za narod Izraela. Odnosno, privremene mjere se ne mogu odrediti ako mogu dovesti do nepopravljive štete (za jendu stranu) ili se neće ukazati zaštita. Tvrdi da je donošenje mjera teret za obje strane.

Gilad Noam: Ispunjene su sve zakonske obaveze

Posljednju riječ na sudu imao je zamjenik glavnog tužioca Izraela, Gilad Noam.

Zamjenik izraelskog državnog tužioca za međunarodna pitanja kaže da Južna Afrika nije uspjela iznijeti argumente za privremene mjere.

“Događaji koji su predmet ovog postupka dešavaju se u okviru rata koji je pokrenuo Hamas, a koji je uređen pravnim okvirom međunarodnog humanitarnog prava. Oni ne spadaju u delokrug Konvencije o genocidu”, kazao je on.

Prije završetka svog izlaganja, Noam je izjavio da standardi potrebni za primjenu privremenih mjera – “nepopravljiva šteta i hitnost” – nisu ispunjeni jer je Izrael poduzeo korake za rješavanje humanitarne krize u Gazi.

Zaključio je da je Izrael ispunio sve svoje zakonske obaveze te da “u borbi sa izazovima, Izrael ostaje posvećen poštovanju međunarodnog prava”.

Odluka suda se očekuje kroz dvije sedmice nakon što se analiziraju svi dokazi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare