Organizacija Reporteri bez granica podnijeli su krivičnu prijavu sudu u njemačkom Karlsruheu protiv krunskog princa Saudijske Arabije Mohammeda bin Selmana zbog ubistva novinara Jamala Khashoggija te pritvaranja više od 30 novinara u ovoj zemlji. Erol Onderoglu, RSF predstavnik za Tursku, u intervjuu za N1 pojašanja zašto je pondesena ova prijava, šta je njen konačni cilj, ali i kakvo je stanje novinarstva danas u svijetu.
„Kao što možda znate, već postoji sudski proces na sudu u Istanbulu za ubistvo novinara Jamala Khashoggija, jer se ubistvo desilo u ovom turskom gradu. Možda znate da postoji još jedna građanska tužba u Sjedinjenim Državama koju je podnjela njegova zaručnica Hatice Cengiz. Ono što je cilj Reportera bez granica jeste da se definiše priroda zločina počinjenog u Saudijskoj Arabiji nad novinarima i intelektualcima, ali i da se pronađe novi način za donošenjem pravde. Reporteri bez granica su prvi put definisali seriju zločina počinjenim nad novinarima i intelektualcima u Saudijskoj Arabiji, kao rašireno i sistemsko kršenje, kojeg je definisao, izveo i instruirao režim. Eliminirati novinara Jamala Khashogijja u saudijskom konzulatu bio je tek jedan korak. Ipak, godinama i desetljećima novinari su namjerno mete u ovoj dobro definisanoj grupi politike da se slome glasovi kritike u Saudijskoj Arabiji. Zašto su Reporteri bez granica odabrali Njemačku za iniciranje takve tužbe? Zato što Njemačka ima međunarodnu, univerzalnu jurisdikciju i ima mogućnost da istraži ili sprovede zločin koji krši međunarodne standarde, kao što je zločin protiv čovječnosti“, pojašnjava Onderoglu.
Posebna pažnja u pripremi ove prijave je stavljena na izvještaj specijalne izvjestiteljice UN-a Agnes Callamard.
„Smatram da je izvještaj kojeg je potpisala Agnes Kalamar, specijalna predstavnica Ujedinjenih nacija za vladina pogubljenja, jeste i bio je dovoljan da Reporteri bez granica imaju jaku sumnju barem, a to je da je ovo ubistvo počinjeno i to na način kontrole da režim pokušava suzbiti glasove kritika kroz blizak nadzor, prijetnje i prijetnje članovima porodice. Ovaj je izvještaj Agnes Kalamar na neki način podvukao državnu odgovornost oko ovog ubistva, a naravno i mi znamo da su tik prije ubistva saudijske vlasti pokušale pristupiti gospodinu Kashoggiju, prijetiti mu. Takav strašan zločin ne može biti počinjen bez predumišljaja, detaljnje pripreme, ali i poduzimanja velikog rizika pošto je Jamal Khashoggi eliminisan u Istanbulu“, kaže Onderoglu.
U videu pogledajte šta Onderoglu kaže o procesuiranju novinara u Turskoj, presudi novinaru Can Dundaru na više od 27 godina zatvora te o populističkim liderima u Evropi i novinarima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!