Italijanska demografija najgora je u Europi u smislu potencijala ekonomskog rasta između 2023. i 2040., objavio je Scope Ratings u srijedu, dodajući da brzo starenje stanovništva predstavlja prijetnju za već nategnute javne finansije zemlje.
Prošle godine broj rođenih u Italiji opao je 15. godinu zaredom i dostigao novi rekord od 379.000, što je najmanji broj od ujedinjenja zemlje 1861., pokazuju zvanični podaci.
Italijansko “radno sposobno stanovništvo zabilježit će pad od skoro 19% između 2023. i 2040. što predstavlja najveće smanjenje u Europi, nadmašujući očekivanja smanjenja populacije u Njemačkoj, Španiji (po 14%) i Francuskoj (2%)”, navodi njemačka agencija u izvještaju.
Smanjenje radne snage u trećoj po veličini ekonomiji eurozone naglašava “rastuću važnost reformi tržišta rada za dugoročne ekonomske izglede Italije”, dodaje se u dokumentu.
Stopa zaposlenosti u zemlji već je najniža u Europskoj uniji. Prošle godine je 66,3% Italijana između 20 i 64 godine imalo posao, u poređenju sa prosjekom EU od 75,3%, prema podacima Eurostata.
Situacija je posebno kritična za žene, koje se bore da kombinuju majčinstvo i posao.
Banka Italije saopćila je da je uključivanje većeg broja žena u radnu snagu imperativ da bi se podržao dugoročni ekonomski rast i da bi se dug zemlje od skoro 3 biliona eura učinio održivim.
Italijanska ekonomija je među najsporijima u euro zoni od uvođenja jedinstvene valute 1999. godine.
Snažan oporavak od pandemije Covid-19 potaknut je skupim državnim poticajima za poboljšanja kuća koje štede energiju I on već jenjava.
Prošlog mjeseca nacionalni statistički institut ISTAT revidirao je stopu rasta za 2023. na 0,7% sa 0,9%, a ministar ekonomije Giancarlo Giorgetti rekao je parlamentu u utorak da je ovogodišnji cilj od 1% možda nedostižan.
To je odjeknulo u komentarima koje su dan ranije dali Banka Italije i parlamentarno nadzorno tijelo za budžet.
Bez obzira na to, Scope Ratings navodi da je u svom izvještaju još uvijek vidio rast Italije od oko 1% ove i sljedeće godine, u skladu sa vladinim srednjoročnim strukturnim planom budžeta koji je trenutno pred parlamentom.
U narednih nekoliko sedmica plan, koji postavlja rimske ekonomske i javne finansijske ciljeve do 2029., suočit će se s nadzorom rejting agencija S&P Global, DBRS, Fitch, Moody's i Scope, prenosi Reuters.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!