Istraživači u Sibiru provode testove na mladunčetu mamuta čiji su izuzetno dobro očuvani ostaci otkriveni u otapajućem permafrostu nakon više od 50.000 godina.
Stvorenje, koje podsjeća na malog slona s surlom, izvučeno je iz kratera Batagajka, ogromne depresije dublje od 80 metara koja se širi zbog klimatskih promjena.
Leš težak više od 110 kg prenesen je na površinu pomoću improviziranih nosila, rekao je Maksim Čerpasov, voditelj laboratorija Muzeja mamuta Lazarev u gradu Jakutsku.
Prema njegovim riječima, mamut je vjerovatno bio star nešto više od godinu dana kada je uginuo, ali testovi će omogućiti preciznije određivanje starosti. Posebno je neobično što su glava i surla preživjele.
“U pravilu, prvi dio koji se otopi, posebno surla, često pojedu predatori ili ptice. Ovdje, na primjer, iako su prednji udovi već pojedeni, glava je izvanredno dobro očuvana“, rekao je Čerpasov za Reuters.
Ovo je posljednje u nizu spektakularnih otkrića u ruskom permafrostu. Prošlog mjeseca, naučnici iz iste ogromne sjeveroistočne regije – poznate kao Saha ili Jakutija – predstavili su ostatke malenog sabljastog mačića starog 32.000 godina, dok je ranije ove godine otkriven leš vuka starog 44.000 godina.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!