Teretni brod Ruby pluta oko sjeverozapadne obale Evrope a, iako je oštećen, nijedna luka u Evropi ne želi da ga primi, zbog hiljada tona ruskog đubriva koje nosi i straha da je riječ o "trojanskom konju".
Luke širom Evrope odbile su teško oštećeni teretni brod zbog potencijalno eksplozivnog tereta: gomile ruskog đubriva koju je jedan strani ambasador nazvao „plutajućom megabombom“.
Ali nije samo opterećenje teretnog broda Ruby, na kome se nalazi oko devet tona amonijum nitrata ono tjera lučke zvaničnike da se zapitaju – iako je daleko manji teret iste komponente đubriva opustošio luku Bejrut 2020. kada je eksplodirao, navodi New York Times.
Pojedine brine da bi brod od 182 metra – koji je registrovan na Malti i u vlasništvu malteške kompanije Ruby Enterpris – mogao biti „trojanski konj“ koji će sabotirati neku nesuđenu evropsku luku.
„Kada imamo posla sa Rusijom ili drugim međunarodnim akterima koji su nam neprijateljski raspoloženi, uvijek imamo na umu ovu mogućnost“, rekao je ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis, nakon što je premijer te zemlje saopštio parlamentu da brodu neće biti dozvoljeno da pristane.
Slična razmišljanja drugih evropskih lidera ostavila su brod u neizvjesnosti, te on pluta pored obale jugoistočne Engleske posljednjih sedmicu dana, sa napuklim trupom i oštećenim propelerom dok njegovi menadžeri u Ujedinjenim Arapskim Emiratima pokušavaju da uvjere javnost da brod ne predstavlja prijetnju za njih, piše Times.
Za sada ne uspjevaju.
Problemi od početka
Rubyno putovanje je bilo gotovo osuđeno na propast od samog početka. Napustio je rusku luku Kandalakša, na sjeverozapadnoj obali zemlje, još u avgustu. Ali ubrzo se nasukao, a ta oštećenja su ga spriječila da nastavi do odredišnih luka u Africi, piše Times.
Zatim je nastavio svoje putovanje oko poluostrva Kola i pristao u Tromso u Norveškoj.
Norveška pomorska uprava rekla je za BBC da je brod pregledala grupa DNV kako bi se uvjerila da ispunjava bezbjednosne i ekološke standarde.
Grupa je pronašla oštećenje na trupu, propeleru i kormilu, ali je Ruby i dalje smatran „sposobnim za plovidbu“. Iz predostrožnosti, insistirali su da tegljač prati brod do kraja njegovog putovanja. Brod je išao za Klaipedu, u Litvaniji, prema kompaniji za praćenje brodova MarineTraffic.
Ali uprkos tome što je procijenjeno da je sposoban za plovidbu, brodu je odbijen ulazak u Klaipedu.
Algis Latakas, izvršni direktor lučke uprave, rekao je za BBC da je to „zbog tereta”.
Andrea Sella, profesor hemije na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je da teret nije bio visokog rizika, osim ako nije bilo požara na brodu.
„Iako razumijem oprez vlasti u Tromseu, pretpostavljam da su šanse za sličnu katastrofu kao u Bejrutu relativno skromne“, rekao je on.
Dodao je:
„Također bi bilo zanimljivo znati kakva bi priroda popravki mogla biti, jer jasno je da zavarivanje može značajno povećati potencijalni rizik od požara”.
Opširnije na N1 Srbija.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!