Sirijski diktator Bašar al-Asad u nedjelju je pobjegao pred pobunjenicima avionom u Moskvu, a sada je u javnost procurila priča kako je njegov bijeg izgledao.
Dok su se njegovi vojnici povlačili i presvlačili u civilnu odjeću, al-Asadova sudbina bila je u rukama ruskih agenata. Vladimir Putin odlučio je spasiti svog saveznika kada je zaključio da više ne može učiniti ništa kako bi podržao Asadov režim.
Rusija je u kritičnom trenutku uspjela uvjeriti Asada da će izgubiti borbu protiv naoružanih skupina, predvođenih bivšim ogrankom Al-Kaide (HTS-om) te ponudila njemu i njegovoj obitelji siguran prolaz ako odmah napusti Siriju.
Ruski obavještajci zatim su organizirali bijeg i izvukli Asada preko svoje zračne baze u Siriji. Prema riječima kremaljskog insajdera, transponder zrakoplova bio je isključen kako bi se izbjeglo praćenje.
Glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar, a Putin se također dosad nije oglasio o padu Asadovog režima. Prema riječima insajdera, još uvijek pokušava saznati zašto ruska obavještajna služba nije na vrijeme uočila rastuću prijetnju Asadovoj vladavini.
“Ovo je bila kontrola štete. Vrlo je logično da su Rusi rekli Asadu da odustane jer želi izbjeći krvoproliće u kojem bi ga zadesila ista sudbina kao Gadafija ili Sadama Huseina, koji je obješen 2006. nakon suđenja”, rekao je Ruslan Puhov, voditelj moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija, think tanka za obranu i sigurnost.
Ruski dužnosnici bili su iznenađeni brzinom preokreta situacije u Siriji, iako pokušavaju ostaviti dojam hladnokrvnosti. Također, strahuju za budućnost njihovih dviju ključnih vojnih baza u Siriji – pomorske luke u Tartusu i aerodroma u Khmeimimu.
Ruski državni mediji inzistiraju na tome da je Asad krivac za poraz, a da je Moskva održala svoju riječ ne odustajući od njega te da bi se sada trebala usredotočiti na održavanje svojih strateških interesa u Siriji i širem Bliskom istoku.
Rusija je isprva bombardirala oporbene snage, u pokušaju da ih potisne, ali kako je sirijska vojska pružala slab otpor jer su pobunjenici zauzeli grad Hamu nekoliko dana nakon zauzimanja Alepa, Kremlj je zaključio kako ne može zaštititi režim u trenucima kad su se pobunjenici obrušili na strateški grad Homs, rekao je jedan od izvora za Bloomberg.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov dan prije Asadovog bijega održao je razgovore o sirijskoj krizi sa svojim iranskim i turskim kolegama u Dohi. Iran je, kao i Rusija, bio bliski saveznik Asada i te su dvije zemlje stale u njegovu obranu 2015., kada je Putin poslao rusku vojsku u Siriju da mu pomogne Asadu potisnuti pobunjenike koji su okruživali Damask. Turska je, pak, podržala pobunjenike koji su konačno uspjeli svrgnuti dugogodišnjeg sirijskog diktatora, zbog čega mnogi analitičari navode da je upravo ta zemlja možda i najveći pobjednik ovakvog razvoja situacije.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!