Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden odobrio je slanje protupješačkih mina u Ukrajinu, u nastojanju da pruži podršku Kijevu u posljednjim danima na vlasti.
Odluka je došla nakon što su SAD dopustile ukrajinskim snagama da gađaju ciljeve duboko unutar ruskog teritorija oružjem američke proizvodnje kao što su projektili ATACMS.
Američki zvaničnik je rekao da je Washington sada odobrio nabavu protupješačkih mina, koje imaju dugu i kontroverznu prošlost, piše Sky News.
Njihovo korištenje zabranjeno je u više od 150 zemalja – ali ne i u SAD-u ili Rusiji.
Šta su protupješačke mine?
Nagazne mine su eksplozivi koji su skriveni na tlu i dizajnirani su da detoniraju kada neprijateljske snage prođu preko ili blizu njih.
Neki su napravljeni za uništavanje oklopnih vozila (protutenkovske mine), dok su drugi napravljeni da povrijede neprijateljske trupe (protupješačke mine).
Mogu se koristiti u razne svrhe uključujući zaštitu objekata, pripremu zasjede, prisiljavanje neprijateljskih snaga da se kreću niz usku rutu gdje se vatrena moć može fokusirati i pokrivanje povlačenja.
Neke su mine vremenski ograničene pa više ne djeluju nakon određenog vremena, ali druge mogu biti opasne decenijama nakon polaganja.
Zašto su kontroverzne?
Protupješačke mine su neselektivne – ranjavaju i vojsku i civile – i mogu ostaviti žrtve s doživotnim povredama. Često su osmišljene da osakate, a ne da ubiju, kako bi nadvladali logističke i medicinske resurse neprijatelja.
Međunarodni odbor Crvenog krsta kaže da protupješačke mine “ostavljaju dugotrajno naslijeđe smrti, ranjavanja i patnje”.
“Kontaminacija minama onemogućuje korištenje velikih površina zemlje, ugrožavajući proizvodnju hrane i uništavajući sredstva za život. Utjecaj protupješačkih mina na zajednice često traje decenijama”, dodaje se.
Protupješačke mine koje navodno osigurava SAD su “nepostojane” i postaju inertne nakon unaprijed određenog razdoblja, prema američkom zvaničniku.
Međutim, Crveni krst kaže da čak i te ‘pametne’ mine “neselektivno ugrožavaju civile dok su aktivirane”.
Jesu li legalne?
Više od 150 zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, obavezalo se zabraniti njihovu upotrebu, proizvodnju, skladištenje i prijenos kroz Konvenciju o zabrani protupješačkih mina iz 1997., također poznatu kao Ugovor iz Ottawe.
Značajno je, međutim, da neke velike sile poput SAD-a, Rusije i Kine nisu potpisale ugovor.
Ukrajina je potpisnica, ali je naznačila da bi se mogla povući iz sporazuma iz vojne nužde.
Jesu li mine već korištene u Ukrajini?
SAD je opskrbljivao Ukrajinu protutenkovskim minama tokom cijelog rata, ali dodavanje protupješačkih mina je promjena.
Od 2022. godine – godine ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu – Putinove snage upotrijebile su najmanje 13 vrsta protupješačkih mina, navodi Associated Press.
Rusija nikada nije potpisala konvenciju o protupješačkim minama iz 1997., no korištenje takvih mina smatra se kršenjem njezinih obaveza prema međunarodnom pravu.
U izvještaju Međunarodne kampanje za zabranu mina iz 2023. također se navodi da su ukrajinske snage možda koristile protupješačke mine u suprotnosti s konvencijom u i oko grada Iziuma tokom 2022., kada je grad bio pod kontrolom Rusije.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!