Postoji krvlju umrljana historija pokušaja atentata na američke predsjednike: četiri američka predsjednika su ubijena, drugi su bili na meti, a mnogi su i predsjednički kandidati koji se mogu uvrstiti na ovu listu.
Pokušaj atentata na Donalda Trumpa, koji je pobjegao s ranom od metka na uhu dok je u subotu govorio na predizbornom skupu u Pennsylvaniji, upisan je na dugi popis trenutaka ekstremnog političkog nasilja.
Andrew Jackson
Andrew Jackson bio je prvi američki predsjednik koji je doživio atentat 30. januara 1835. godine.
Sedmi predsjednik Sjedinjenih Država napuštao je zgradu Capitola u Washingtonu DC kada se suočio s muškarcem koji je u njega uperio pištolj – koji nije opalio.
Prema navodima, Jackson se suočio s napadačem – nezaposlenim soboslikarom Richardom Lawrenceom – udarivši ga nekoliko puta svojim štapom.
Lawrence je izvadio drugi pištolj i ponovno opalio, a uhapsili su ga Jacksonovi pomoćnici.
Abraham Lincoln
Jedan od ključnih trenutaka u američkoj političkoj povijesti je atentat na Abrahama Lincolna 14. aprila 1865. godine.
Bio je to prvi američki predsjednik na kojeg je izvršen atentat nakon što ga je u glavu ustrijelio John Wilkes Booth.
Američki građanski rat je završio i predsjednik Lincoln, 16. predsjednik Sjedinjenih Država i republikanac, imao je zadatak ponovno ujediniti i obnoviti podijeljenu naciju bez ropstva.
Jedne večeri gledao je popularnu komediju Naš američki rođak u Fordovom kazalištu u Washingtonu DC sa suprugom Mary Todd Lincoln, kada se Booth ušuljao u predsjedničku ložu i pucao mu u potiljak.
Booth je skočio iz lože i povikao “sic semper tyrannist!” – moto države Virginije koji znači “stoga uvijek tiranima” – prema publici.
Lincoln je odveden u kuću preko puta na medicinsku pomoć. Umro je sljedećeg jutra u dobi od 56 godina.
Njegova podrška pravima crnaca navedena je kao motiv ubistva. Dvije godine prije pucnjave, predsjednik Lincoln izdao je Proklamaciju o emancipaciji dajući slobodu robovima unutar Konfederacije.
Ubica, Booth, je upucan i ubijen 26. aprila 1865. nakon što je pronađen kako se skriva u staji u blizini Bowling Greena u Virginiji.
James Garfield
James Garfield bio je drugi predsjednik kojeg su ubili nezadovoljni republikanski birači šest mjeseci nakon što je preuzeo dužnost, dok je šetao željezničkom stanicom Baltimore i Potomac u Washingtonu 2. jula 1881. godine.
Bivši general Unije i kongresmen iz Ohija, koji je postao 20. američki predsjednik, bio je na putu da uhvati voz za Novu Englesku kada ga je ustrijelio Charles Guiteau.
Guiteau je ispalio dva hica u predsjednika – jedan ga je okrznuo u desnu ruku, a drugi ga je pogodio u donji dio leđa.
Alexander Graham Bell, izumitelj telefona, neuspješno je pokušao pronaći metak koji je pogodio predsjednika Garfielda pomoću uređaja koji je dizajnirao posebno za predsjednika.
Smrtno ranjeni predsjednik nekoliko je sedmica ležao u Bijeloj kući, a preminuo je u septembru nakon što je odveden na obalu New Jerseyja.
Guiteau je proglašen krivim i pogubljen u junu 1882. godine.
William McKinley
William McKinley, 25. predsjednik Sjedinjenih Država, ubijen je šest mjeseci nakon inauguracije svog drugog mandata.
Upravo je održao govor u Buffalu, New York, 6. septembra 1901. godine i rukovao se s ljudima koji su prolazili kroz prijemnu liniju ispred Hrama muzike kada mu je muškarac ispalio dva hica u prsa iz neposredne blizine.
“Nastao je trenutak gotovo potpune tišine, poput tišine koja slijedi nakon udara groma”, objavio je New York Times.
“Predsjednik je stajao nepomično, s izrazom oklijevanja, gotovo zbunjenosti, na licu. Zatim se povukao korak dok mu je bljedilo počelo prekrivati crte lica. Činilo se da je mnoštvo samo djelomično svjesno da se nešto ozbiljno dogodilo”, dodaje se u tekstu.
Doktori su očekivali da će se predsjednik McKinley oporaviti – ali tada je nastala gangrena oko njegovih rana od metka i dovela do ozbiljnog slučaja trovanja krvi. Umro je osam dana kasnije, 14. septembra 1901., sa suprugom Idom uz sebe.
Leon F Czolgosz, nezaposleni stanovnik Detroita i samoproglašeni anarhist, priznao je pucnjavu.
28-godišnjak je proglašen krivim na suđenju i ubijen na električnoj stolici 29. oktobra 1901. godine.
Theodore Roosevelt
Theodore Roosevelt bio je u Milwaukeeju dok je vodio kampanju za povratak u Bijelu kuću nakon što je prethodno služio dva mandata kao predsjednik.
Ponovno se natječući kao kandidat treće stranke, ulazio je u svoj automobil ispred hotela Gilpatrick 14. oktobra 1912. godina kada je upucan.
Presavijeni papiri i metalna kutija za naočale u njegovom džepu očito su ublažili udar metka i Roosevelt, često nazivan Teddy ili TR, nije ozbiljno povrijeđen.
Prema izvještajima, naredio je svojim pomoćnicima da ga odvedu u Milwaukee Auditorium gdje je trebao održati govor, i rekao publici: “Prijatelji, zamolit ću vas da budete što je moguće tiši”, prije nego što je izrekao: “Ne znam razumijete li u potpunosti da sam upravo upucan”.
“Srećom, imao sam svoj rukopis, tako da sam namjeravao održati dugačak govor, a tu je i metak – tamo je metak prošao – i to me vjerovatno spasilo da mi ne uđe u srce. Metak je sada u meni, pa ne mogu održati jako dug govor, ali dat ću sve od sebe”, dodao je.
Tek nakon govora pristao je da ga odvezu u bolnicu i oporave od napada.
John Schrank je uhapšen zbog pucnjave i proveo je ostatak života u duševnim bolnicama.
Franklin D Roosevelt
Franklin D. Roosevelt bio je novoizabrani predsjednik i upravo je održao govor u Miamiju, Florida, iz stražnjeg dijela otvorenog automobila kada su odjeknuli pucnji.
32. predsjednik Sjedinjenih Država nije ranjen u pucnjavi 15. februara 1933. godine.
Svih pet hitaca ga je promašilo – ali su pogodili prolaznike. Četvorica su lakše povreijeđena, a jedan je smrtno stradao – gradonačelnik Chicaga Anton Čermak.
Guiseppe Zangara, talijanski imigrant i nezaposleni zidar osuđen je za pucnjavu i osuđen na smrt.
Pucajući s udaljenosti od oko 25 stopa, napadač je promašio navodno jer je bio izuzetno nizak i morao se popeti na klimavu stolicu kako bi vidio preko gomile ljudi. Žena koja je stajala blizu njega također je tvrdila da ga je udarila u ruku tokom pucnjave.
Harry S Truman
33. predsjednik Sjedinjenih Država boravio je u Blair Houseu, preko puta Bijele kuće koja se renovirala, kada su 1. novembra 1950. godina, dvojica naoružanih napadača provalila.
Predsjednik Truman i njegova supruga bili su na spratu kada su čuli pucnjeve – koje su ispalili potencijalni ubice Griselio Torresola i Oscar Collazo.
Pobjegli su nepovrijeđeni, ali su policajac Bijele kuće i jedan od napadača – Torresola – ubijeni u razmjeni vatre. Ranjena su još dva policajca Bijele kuće.
Torresola i Collazo bili su politički aktivisti i članovi ekstremističke Portorikanske nacionalističke stranke, grupe koja se borila za potpunu neovisnost od SAD-a.
Collazo je uhapšen i osuđen na smrt.
Godine 1952. predsjednik Truman preinačio je kaznu u doživotni zatvor.
Pustio ga je iz zatvora 1979. predsjednik Jimmy Carter.
John F Kennedy
Ubistvo predsjednika Johna F. Kennedyja možda je najpoznatije ubistvo svih vremena.
46-godišnjaka je smrtno ubio skriveni ubica Lee Harvey Oswald koji je bio naoružan puškom velike snage.
35. predsjednik putovao je Dallasom u Teksasu u otvorenom automobilu sa suprugom Jackie 22. novembru 1963. godine.
Pucnjevi su odjeknuli dok je predsjednička povorka vozila skretala pokraj Texas School Book Depository na Dealey Plazi dok su se gomile redale ulicama.
Predsjednik Kennedy je upucan u vrat i glavu i hitno je prebačen u Parkland Memorial Hospital, gdje je ubrzo umro.
Naslijedio ga je potpredsjednik Lyndon B Johnson, koji je prisegnuo u konferencijskoj sobi na Air Force One – jedini predsjednik koji je položio prisegu u avionu.
Nekoliko sati nakon atentata, policija je uhapsila Oswalda nakon što je pronašla snajperski metak u Texas School Book Depository.
Dva dana kasnije, Oswald je odveden iz policijske uprave u okružni zatvor, a vlasnik noćnog kluba u Dallasu Jack Ruby ga ubio na TV prijenosu uživo.
Robert F Kennedy
Brat predsjednika Johna F Kennedyja tražio je demokratsku predsjedničku nominaciju kada je ubijen u hotelu u Los Angelesu.
42-godišnji američki senator iz New Yorka upucan je u kuhinjskom hodniku ispred plesne dvorane hotela Ambassador – nekoliko trenutaka nakon njegovog pobjedničkog govora na predizborima u Kaliforniji 1968. godine.
U pucnjavi 5. juna 1968. ranjeno je još pet osoba. Kennedy je umro sljedeći dan.
Sirhan Sirhan je osuđen za ubistvo prvog stepena i osuđen na smrt.
To je preinačeno u doživotni zatvor, gdje Sirhan ostaje nakon što mu je prošle godine odbijen posljednji zahtjev za puštanje na slobodu.
George C Wallace
George C Wallace tražio je demokratsku predsjedničku nominaciju kada je upucan tokom kampanje u Marylandu 15. maja 1972. godine.
Incident ga je ostavio paraliziranog od struka prema dolje.
Guverner Alabame bio je poznat po svojim segregacijskim stavovima kojih se kasnije odrekao.
21-godišnji Arthur Bremer osuđen je za pucnjavu i osuđen na zatvorsku kaznu. Pušten je 2007. godine.
Gerald Ford
38. predsjednik suočio se s dva pokušaja ubistva unutar nekoliko sedmcia i oba puta je pobjegao nepovrijeđen.
Prvi pokušaj dogodio se 5. septembra 1975. godine dok je Ford bio na putu na sastanak s kalifornijskim guvernerom u Sacramentu kada se učenica Charlesa Mansona Lynette “Squeaky” Fromme progurala kroz gomilu na ulici, izvukla poluautomatski pištolj i uperila ga u Forda. Iz pištolja nije pucano.
Fromme je osuđena na zatvor i puštena 2009. godine.
Sedamnaest dana kasnije, Sara Jane Moore suočila se s predsjednikom ispred hotela u San Franciscu.
Moore je opalila jedan hitac i promašio. Prolaznik ju je zgrabio za ruku dok je Moore pokušala opaliti drugi put.
Poslana je u zatvor, a puštena je 2007. godine.
Ronald Reagan
Ronald Reagan je održao govor u Washington DC-u i išao do svoje povorke kada ga je ustrijelio John Hinckley Jr. koji je bio u masi ispred hotela Washington Hilton.
Hinckley je ispalio šest metaka – pogodivši 40. predsjednika Sjedinjenih Država i tri druga uključujući i sekretara predsjednika Reagana, Jamesa Bradyja, koji je zbog toga bio djelomično paraliziran.
Predsjednika Reagana, koji očito nije bio svjestan da je upucan, agent Tajne službe ugurao je u njegovu limuzinu i hitno odvezao u bolnicu.
70-godišnjak je pogođen u lijevo plućno krilo – metak mu je samo promašio srce – i preživio je.
Dok su ga liječili i pripremali za operaciju, rekao je svojoj supruzi Nancy: “Dušo, zaboravio sam se sagnuti” – a svojim hirurzima: “Molim vas, recite mi da ste republikanci”.
Hinckley je uhapšen i zatvoren u duševnu bolnicu nakon što ga je porota proglasila nevinim zbog neuračunljivosti zbog pucnjave.
Godine 2022. Hinckley je oslobođen sudskog nadzora nakon što je sudac utvrdio da “više nije opasan za sebe ili druge”.
George W. Bush
43. predsjednik je prisustvovao skupu u Tbilisiju 10. maja 2005. s gruzijskim predsjednikom Mikhailom Saakashvilijem kada je na njega bačena ručna bomba.
Obojica su bila iza neprobojne barijere kada je granata, umotana u tkaninu, pala oko 30 metara dalje.
Granata nije eksplodirala i niko nije ranjen
Vladimir Arutyunian osuđen je na doživotni zatvor.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!