Pakleni plan Elona Muska prijeti svijetu: Trump kao njegov ‘trojanski konj’? Evo što smjera

Svijet 22. okt 202411:57 0 komentara
Jim WATSON and Odd ANDERSEN / AFP)

Multimilijarder već dugo sanja o redizajniranju svijeta prema vlastitoj ekstremnoj slici.

Ako bi Elon Musk, multimilijarder, tehnološki mogul – i štošta drugo te u najmanju ruku diskutabilno – uspio u svom naumu da vrati Donalda Trumpa u Bijelu kuću na izborima, to će biti trenutak koji bi možda omogućio da se njegova vlastita, kako on smatra superinteligencija, spoji s najmoćnijim aparatom na planeti, američkom vladom – da se ne spominje poslovna prilika stoljeća.

Kako se navodi u analizi The Atlantica, Musk već dugo sanja o redizajniranju svijeta prema vlastitoj ekstremnoj slici, a Trump je u tom smislu možda samo njegov ‘trojanski konj‘.

I mnogi drugi divovi Silicijske doline vezali su se za Trumpa, ali Musk je taj – kako piše za The Atlantic Franklin Foer, novinar i autor više knjiga, između ostalih “World Without Mind: The Existential Threat of Big Tech” (Svijet bez uma: Egzistencijalna prijetnja visoke tehnologije) – koji je spreman živjeti ekstremnu tehno-autoritarnu fantaziju. Svojim utjecajem, navodi autor, on želi osvojiti državu, a ne samo se obogatiti, pri čemu Foer ukazuje na njegovo preplitanje odnosa s Trumpom i ističe da je Trump izričito pozvao Muska da sudjeluje u vlasti kako bi igrao ulogu glavnog ‘inženjera‘, onog koji će redizajnirati američku državu, a time i američki život, prema vlastitoj slici.

Muskova težnja za ostvarenjem ovog sna očito nadilazi hobi jednog milijardera, pogotovo ako se uzme u obzir osobna pozornost koju posvećuje i financijska sredstva koja ulaže u kampanju bivšeg predsjednika, navodi Foer. Prema The New York Timesu, Musk se preselio u Pennsylvaniju kako bi tamo nadgledao Trumpove poteze ​​na terenu. Odnosno, kako navodi Foer, Musk je taj koji upravlja infrastrukturom koja će birače dovesti na birališta (Musk je najavio da će svaki dan dijeliti milijun dolara registriranim glasačima u ključnim državama, što je odmah izazvalo pozornost stručnjaka za izborno pravo, od kojih su neki odmah upozorili da bi se time možda kršilo zakone koji zabranjuju plaćanje ljudima da bi se registrirali, kako je pisao CNN, op.a.).

Trump je Musku san snova‘

U te je svrhe vlasnik Tesle, SpaceX-a i X-a angažirao vrhunske talente iz svojih tvrtki, a navodno planira potrošiti 500 milijuna dolara na to. To ne uključuje način na koji je društvenu mrežu X, prije njegovog preuzimanja poznatu kao Twitter, pretvorio u neformalni alat kampanje.

Musk je počeo kao skeptik kada je Trump u pitanju, i zapravo je bio pristaša konzervativnog guvernera američke savezne države Floride Rona DeSantisa (koji je neko vrijeme predstavljao ozbiljnu prijetnju Trumpu na putu za republikansku predsjedničku nominaciju (op.a.). Tek je postepeno Musk postao uvjereni pristaša Trumpovog (tvrdolinijaškog) pokreta MAGA. Čini se da je njegov stav prema Trumpu sličan njegovu pogledu na umjetnu inteligenciju – s jedne strane, umjetna inteligencija bi mogla kulminirati uništenjem čovječanstva, a s druge strane, ona je neizbježna, a ako je iskoristi briljantni inženjer, ona posjeduje veličanstven, možda čak i spasonosan potencijal, kako navodi autor.

Elon Musk (REUTERS/Gonzalo Fuentes)

Muskova javna naklonost prema Trumpu počinje, gotovo sigurno, s njegovim praktičnim razumijevanjem ekonomskih interesa – njegovih vlastitih. Kao i mnogi drugi milijarderi, eksponenti libertarijanizma, on je vladu pretvorio u spektakularno profitno središte, piše Foer. Njegova tvrtka SpaceX oslanja se na ugovore s državnim agencijama i Pentagonom. Preuzeo je, također, neke od NASA-inih temeljnih funkcija. Njegova tvrtka Tesla napreduje zahvaljujući državnim poreznim olakšicama za električna vozila i subvencijama za svoju mrežu postaja za punjenje. Kako je izračunao Politico, ove dvije tvrtke su ostvarile federalne ugovore koje im donose 15 milijardi dolara.

No, to je, kako stoji dalje, samo njegov sporedni poslovni plan. Prema The Wall Street Journalu, SpaceX dizajnira mnoštvo novih proizvoda imajući na umu “kupce nacionalne sigurnosti”. Musk je tek počeo iskorištavati novčani potencijal vlade, a Trump je za njegov plan san snova – ili dar s neba. On nagrađuje lojaliste, bilo da su to strani vođe koji kleče pred njim ili molitelji koji organiziraju događaje u njegovim odmaralištima. Gdje bi druge predsjednike sputale neke norme, Trump bi ravnodušno slegnuo ramenima. Tijekom prvog mandata shvatio je da ga njegova stranka nikada neće kazniti zbog njegovih prijestupa.

Vlast u rukama ‘genija‘ kao najpoželjnije društveno uređenje

U topografiji ‘Trumplanda‘, koja se polako razvija, nitko od njegovih pristaša, financijera ili pajdaša nema para za usporedbu s Muskom. Ako Trump pobijedi, to će vjerojatno biti s malom razlikom što se onda može pripisati odazivu, što pak znači da Musk, navodi autor, sebe može hvaliti i isticati kao jedinog i ključnog čimbenika izbornog uspjeha Donalda Trumpa.

Nije teško zamisliti da će Musk iskoristiti ovaj savez. Trump je već najavio da će ga postaviti na čelo povjerenstva za ocjenu učinkovitosti vlade. Ili, ‘trumpovskim‘ jezikom rečeno, Musk će biti “tajnik za rezanje troškova”. SpaceX je predložak – Musk će gurati privatizaciju vlade, prepuštanje državnih poslova poduzetnicima i vještim tehnolozima. To znači da će njegove tvrtke imati još više prilika za dobivanje golemih ugovora. Dakle, zaključuje Foer, kada se Trump hvali da će Musk poslati raketu na Mars tijekom vladavine njegove administracije, on ne zamišlja reprizu programa Apollo (NASA-inog programa koji je čovjeka odveo na Mjesec). On zamišlja da SpaceX unovči jedan od najvećih čekova koje je američka vlada ikada napisala. On, ističe Foer, govori o tome da će najbogatijeg čovjeka na svijetu učiniti još bogatijim.

Donald Trump (REUTERS/Go Nakamura)

Naravno, ovo bi mogla biti samo predizborna galama i priča za birače, ali to je u potpunosti u skladu s ostatkom desničarskog programa za Trumpov drugi mandat, koji uključuje razmontiravanje savezne vlade – eliminiranje dijelova politički neutralne državne službe i čitavih ministarstava i agencija. To je upravo ona vrsta sveobuhvatne promjene koja odgovara onome kako Musk vidi svoje mjesto u ljudskoj povijesti, navodi autor.

To nije standardni slučaj oligarhije – to je, upozorava novinar Atlantica, apoteoza egoizma i socijalnog darvinizma ugrađenog u težnju Silicijske doline za monopolom, odnosno osjećaj da je koncentracija moći u rukama ‘genija‘ najpoželjnije društveno uređenje. Kao što je Peter Thiel (američki milijarder, biznismen i politički aktivist, suosnivač PayPala i prvi vanjski ulagač u Facebook) jednom rekao: “Natjecanje je za gubitnike” (također je, napominje Foer, otvoreno priznao da “Više ne vjerujem da su sloboda i demokracija spojive”.) U ovom svjetonazoru, ograničenja moći također su za gubitnike.

‘Musk je najstrašniji rizik Trumpova drugog mandata‘

Sa svojim ugovorima s vladom – i svojim insajderskim utjecajem – Musk će se još više ukorijeniti u sustavu nacionalne sigurnosti (on već ima, kako podsjeća autor, klasificirani ugovor vrijedan 1,8 milijardi dolara, vjerojatno s obavještajnom službom National Reconnaissance Office i, preko odjela SpaceX-a pod nazivom Starshield, opskrbljuje komunikacijske mreže za vojsku). U trenucima kada se američka vlada suočava s ključnim odlukama o budućnosti umjetne inteligencije i komercijalizacije prostora, njegovi će ideali udarati ritam događanja.

U Tesli, Musk je sebi dodijelio titulu ‘tehnokralja‘. Taj nadimak, koji pleše na granici šale i monomanije (prema Hrvatskoj enciklopediji: mentalni poremećaj obilježen opsjednutošću jednom jedinom stvari ili idejnim sadržajem, sve do opsjednutosti tim iracionalnim kompleksom misli kao fiksnom idejom; bolesni nagon za isticanjem samoga sebe kao osobite ličnosti ili nagon za besmislenim radnjama) ukazuje na opasnost. Slijedeći obrazac i primjer Trumpa, on bi osjećao da se ne treba odreći svog poslovanja, čak ni svoje društvene mreže.

U administraciji koja – posve drsko – ne bi poštivala svoje kritičare, on se ne bi trebao bojati nadzora Kongresa i mogao bi maknuti u stranu svakog Amerikanca koji se usudi dovesti u pitanje njegovu ulogu u svemu. Od svih rizika koje donosi drugi Trumpov mandat, ovo bi mogao biti jedan od najstrašnijih, zaključuje Franklin Foer.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!