Tri palestinske grupe za ljudska prava podnijele su tužbu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), pozivajući to tijelo da istraži Izrael zbog "aparthejda" i "genocida" i izda naloge za hapšenje izraelskih lidera, prenosi Al Jazeera.
U tužbi, koju su u srijedu podnijele organizacije za ljudska prava Al-Haq, Al Mezan i Palestinski centar za ljudska prava, pozivaju se na “hitnu pažnju na kontinuirani baraž izraelskih zračnih napada na gusto naseljena civilna područja unutar pojasa Gaze“, u kojem je ubijeno više od 10.500 Palestinaca, od kojih su skoro polovina djeca, prema zdravstvenim zvaničnicima Gaze.
U dokumentu se od tijela također traži da proširi svoju tekuću istragu ratnih zločina tako što će ispitati “zagušljivu opsadu nametnutu [Gazi], prisilno raseljavanje njenog stanovništva, upotrebu otrovnog gasa i uskraćivanje potrepština, kao što su hrana, voda , gorivo i struja”.
U tužbi se navodi da ova djela predstavljaju “ratne zločine” i “zločine protiv čovječnosti”, uključujući i “genocid”. Ove tri grupe također traže da se izdaju nalozi za hapšenje izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga, premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Yoava Gallanta.
Tužilaštvo MKS-a otvorilo je zvaničnu istragu o situaciji u Palestini 2021. godine nakon što je utvrdilo da su “ratne zločine počinili ili da ih čine palestinski i izraelski akteri na Zapadnoj obali, uključujući u istočnom Jerusalemu i pojasu Gaze”.
U najnovijem podnesku MKS-u, advokat grupa za ljudska prava, Emmanuel Daoud, pomenuo je presudu MKS-a protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina za ratne zločine u Ukrajini i rekao da “nema mjesta za dvostruke standarde u međunarodnoj pravdi“.
“Bilo da su ratni zločini počinjeni u Ukrajini ili Palestini, krivci treba da odgovaraju“, rekao je Daoud.
Ovo nije prvi put da je predmet protiv Izraela dostavljen MKS-u tokom njegovog jednomjesečnog rata u Gazi. Reporteri bez granica (RSF) su 31. oktobra podnijeli tužbu u kojoj se navodi da je Izrael počinio ratne zločine protiv novinara u Gazi.
Kako navodi Al Jazeera, u izraelskim napadima je od 7. oktobra ubijeno je najmanje 39 novinara, prema podacima iz grupe za slobodu medija Komitet za zaštitu novinara (CPJ), od kojih su 34 Palestinci, četiri Izraelci, a jedan Libanonac.
“Krivična odgovornost”
Tužilac MKS-a Karim Khan ukazao je na dodatne moguće zločine kada je posjetio egipatski granični prijelaz Rafah 29. oktobra, rekavši da bi ometanje humanitarne pomoći da stigne do civila moglo biti krivično gonjeno prema Rimskom statutu.
“Ne bi trebalo biti prepreka da humanitarna pomoć ide djeci, ženama i muškarcima, civilima“, rekao je Khan.
“Oni su nevini, imaju prava po međunarodnom humanitarnom pravu. Ova prava su dio Ženevskih konvencija i dovode do čak i krivične odgovornosti kada su ta prava ograničena po Rimskom statutu“, dodao je.
Izrael, koji nije član MKS-a, ranije je odbacio nadležnost suda i formalno se ne sarađuje sa sudom.
Osnivački Rimski statut MKS-a daje mu zakonska ovlaštenja da istražuje navodne zločine na teritoriji svojih članova ili njihovih državljana kada domaće vlasti to “ne žele ili ne mogu” učiniti.
Kancelarija tužioca MKS-a je 10. oktobra saopštila da se njen mandat odnosi na potencijalne zločine počinjene u trenutnom sukobu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!