Kina je lansirala svoje prve podmornice s navođenim projektilima na nuklearni pogon, tvrdi se u najnovijem Pentagonovom izvještaju o kineskoj vojsci - dajući joj mogućnosti kopnenog i morskog napada što je do sada bilo rezervisano samo za američke i ruske brodve.
Izvještaj objavljen 20. oktobra označava prvu jasnu potvrdu da su modificirane podmornice viđene u kineskim brodogradilištima u posljednjih 18 mjeseci – podmornice sa navođenim projektilima tipa 093B.
Pentagon tvrdi da će kratkoročno kineska mornarica “imati sposobnost da izvodi precizne udare dugog dometa protiv kopnenih ciljeva putem svojih podmornica kao i sa površine koristeći krstareće rakete za kopneni napad, posebno povećavajući sposobnost [Kine] da projicira vojnu moći”.
Poznate kao SSGN, konvencionalno naoružane raketne podmornice razvijene su u Sovjetskom Savezu tokom Hladnog rata djelimično za gađanje američkih nosača aviona, dok je američka mornarica razvila vlastitu verziju nadograđujući svoje brodove da mogu nositi balističke projektile i krstareće rakete topa Tomahawk za kopneni napad.
Krstareće rakete su obično dalekometno, precizno oružje koje, za razliku od balističkog oružja, nisko leti ili klizi tik uz površinu mora.
Neki analitičari kažu da će kineska mornarica biti željna da rasporedi brodove kao dodatno oružje protiv nosača aviona, kao i platforme za kopneni napad, omogućavajući udare iz daleko većeg dometa od svojih flota manjih napadačkih podmornica.
U izvještaju se navodi da bi tri nova SSGN-a mogla biti operativna do sljedeće godine, a u sklopu šireg proširenja svoje podmorske flote – kako na nuklearni tako i na dizel motor – koja bi mogla brojati čak 65 plovila do 2025, navodi Reuters.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad