Jučerašnja detonacija voki-tokija širom Libana dan nakon što su ekplodirali pejdžeri koje su koristili pripadnici Hezbollaha pokazuje do kojeg stepena je Izrael uspio prodrijeti u odbranu njegovog neprijatelja preko sjeverne granice, piše vanjskopolitički urednik Guardiana, Julian Borger. Međutim, on upozorava na nestabilnost situacije u kojoj Hezbollah želi da zadrži svoj kredibilitet, dok izraelski premijer Benjamin Netanyahu želi da "zadrži zemlju u ratnom stanju" kako bi odgodio prijetnju gubitka pozicije.
Borger navodi da jučerašnja detonacija uređaja predstavlja krajnje poniženje za Hezbollah, s obzirom da se sigurnost te grupe mogla dva puta tako lako narušiti i što se pokazala nesposobnom da zaštiti svoj narod.
Izrael nije priznao odgovornost za eksplozije, ali u regionu nema sumnje da je ovo bila operacija koja nosi obilježja Mossada. Teža pitanja tiču se svrhe akcije: da li ovi napadi predstavljaju taktičko iznenađenje koje je samo sebi svrha ili je to dio šire strategije i kuda ta strategija vodi? Da li je ovo uvod u sveopšti rat s Libanom ili služi kao zamjena za tako nešto?
Minijaturne bombe eksplodirale su u Libanu u vrijeme sve ratobornije retorike iz koalicije Benjamina Netanyahua. U utorak navečer se njegov sigurnosni kabinet složio da proširi navedene ratne ciljeve zemlje od Gaze na sjever, kako bi uključio cilj omogućavanja povratka preko 60.000 Izraelaca raseljenih zbog prekogranične razmjene s Hezbollahom od izbijanja sukoba 7. oktobra.
Sigurnosna logika iza toga u Izraelu je da se ti ljudi ne mogu vratiti kućama dok je Hezbollah još uvijek baziran u južnom Libanu, između granice i rijeke Litani.
Vojne namjere ili unutrašnja politika?
Nada Bidenove administracije i drugih posrednika u regionu je da bi dogovoreni prekid vatre u Gazi također ublažio tenzije na granici Izraela i Libana, omogućavajući raseljenim Izraelcima da se vrate bez dalje eskalacije. Međutim, takav prekid vatre nije se ostvario, dok je narativ o novom izraelskom ratu u Libanu dobio na zamahu. Netanyahuov ured je navodno posljednjih dana obavještavao da je jedan od razloga zašto premijer razmišlja o smjeni ministra odbrane Yoava Gallanta upravo jer je Gallant nije veliki pobornik rata u Libanu.
“Kao i uvijek s Netanyahuom, teško je reći koliko se u ovoj kampanji zapravo odnosi na vojne namjere, a koliko na unutrašnju politiku i stalnu premijerovu potrebu da udovoljava svojoj koaliciji da ga zadrži na vlasti”, navodi Borger, te dodaje da Netanyahu trenutno razgovara sa Gallantovom potencijalnom zamjenom, Gideonom Sa'arom, liderom stranke Nova nada, čiji bi članovi mogli pomoći u stabilizaciji položaja koalicije.
On navodi da, iako se trenutno dešava mnogo u izraelskom Knessetu, malo je znakova odgovarajućeg ofanzivnog raspoređivanja na libanonskoj granici, te objašnjava da “jedinice Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) nastavljaju da se rotiraju iz Gaze kako bi krenule na sjever, ali su iscrpljene i u nedovoljnom broju za kopneni napad”.
Izrael bi mogao uveliko intenzivirati svoju zračnu kampanju u Libanu, ali malo ko vjeruje da se prijetnja koju predstavlja Hezbollah i njegov zastrašujući arsenal projektila i raketa mogli biti onesposobljeni samo iz zraka. A kopnena ofanziva na Hezbollahovom terenu u južnom Libanu podrzumijevala bi mnogo izraelskih žrtava i stoga je politički rizična.
Pritisak na Hezbollah
Borger navodi da su detonacije u Libanu Netanyahuu osigurale prednosti “spektakularnog, odvažnog uspjeha”, pokazujući da on vodi bitku protiv neprijatelja na sjeveru i znajući da su Hezbollah i njegove iranske pristalice ne žele da budu uvučeni u sveobuhvatni rat sa Izraelom.
“Lider Hezbollaha, Hassan Nasrallah, pokušao je da obmani svoje sljedbenike preuveličavanjem uspjeha prošlomjesečnog masovnog napada raketama i dronovima na strateške ciljeve poput izraelskog obavještajnog štaba, kako bi umanjio unutrašnji politički pritisak da se nanese veća šteta Izraelu”, piše Borger.
Međutim, on ističe da je Nasrallah sada pod još većim pritiskom da postigne “spektakularan uspjeh”. Izraelska sigurnosnaa agencija Shin Bet je ove nedjelje saopštila da je osujetila plan Hezbollaha da ubije bivšeg visokog člana sigurnosnog establišmenta zemlje. Da je takva operacija uspjela, zahtjevi unutar Izraela da se IDF suoči s prijetnjom Hezbollaha znatno bi porasli.
“Ovo je samo po sebi nestabilna situacija. Hezbollah želi da zadrži svoj kredibilitet kao vrh koplja muslimanskog otpora Izraelu. Netanyahu želi da zadrži Izrael u stalnom ratnom stanju kako bi odgodio prijetnju izbora, a s njima i rizik od gubitka pozicije zbog optužbi za korupciju koje su na čekanju na sudovima. I jedni i drugi nastoje da ostanu na ivici šireg rata, ali nemaju moć da zaustave razvoj događaja kada uzmu maha i odvedu regiju preko ivice”, upozorava Borger.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!