Azerbejdžan je pokrenuo vojnu operaciju u regiji Nagorno-Karabah koja je pod kontrolom Armenije. Zbog tog područja dvije su zemlje zaratile već dva puta. Azerbejdžan i Armenija, dvaput su zaratili zbog Nagorno-Karabaha, prvi put ranih 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza i ponovno 2020. godine. U posljednjem ratu 2020. Azerbejdžan je vratio sve teritorije oko Nagorno-Karabaha koje je Armenija držala od 1994. godine, a miru je posredovala Rusija. Veliku podršku vojnoj akciji Azerbejdžanu daje Turska. Od decembra Azerbejdžan je postavio de facto blokadu jedinog puta u enklavu iz Armenije, poznatog kao Lačinski koridor. Optužio je Armeniju da koristi cestu za dovoz vojnih zaliha, što Armenija negira. Ovaj je potez izazvao i veliku humanitarnu krizu.
Blokirana ruska ambasada u Jerevenu
Rusku Ambasadu u Jerevanu blokirali su demonstranti i obavljanje poslova nije moguće, rečeno je večeras "Sputnjiku" u diplomatskoj misiji.
Dilomatsko predstavništvo je dodalo da je u vezi sa tim pitanjem upućena nota Ministarstvu spoljnih poslova Jermenije.
Ranije tokom dana u Jerevanu su izbili protesti nakon što je Azerbejdžan pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu.
"Diplomatsko predstavništvo je blokirano, prvo djelimično, a zatim potpuno. Normalno funkcionisanje Ambasade je i dalje nemoguće", saopštilo je diplomatsko predstavništvo.
Ambasada je dodala da je situacija "napeta".
Poruka Medvedeva
Zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev je danas na svom Telegram kanalu imao misterioznu objavu, piše Fontanka. Nije poznato je li objava povezana s pogoršanjem situacije u Nagorno-Karabahu. Podsjetimo, azerbajdžansko Ministarstvo obrane objavilo je danas početak "antiterorističkih mjera" u Nagorno-Karabahu.
Opširnije OVDJE.
Erdogan pozvao Armeniju da ispuni svoja obećanja
Podržavamo korake koje poduzima Azerbejdžan s ciljem zaštite teritorijalne cjelovitosti, kazao je predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan
On je pozvao Armeniju da ispuni svoja obećanja, prije svega, da otvori koridor Zengezur.
Armenci: U napadu u Nagorno-Karabahu najmanje 25 mrtvih
U borbama u Nagorno-Karabahu poginulo je 25 ljudi, objavile su vlasti etničkih Armenaca te regije, gdje je Azerbajdžan pokrenuo ofenzivu, a dok Francuska poziva na hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti, Turska kaže da je Baku bio primoran na akciju.
Dosad je "25 žrtava terorističkog napada, uključujući 2 civila", rekao je na X-u Gegham Stepanijan iz ureda za ljudska prava te separatističke regije.
Razgovor Irana i Rusije
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba oružanih snaga Irana Mohamed Bageri razgovarali su o situaciji u Nagorno-Karabahu, Siriji i Afganistanu tokom današnjeg sastanka u Teheranu.
"Među temama razgovora su, naravno, Sirija i Afganistan, i ono što se danas dešava u vašem sjevernom susjedu - Karabahu", rekao je Šojgu.
Na dnevnom redu posjete ruske delegacije su i pitanja obrazovanja, razmjene iskustava, razmjena stavova među delegacijama i zajedničkih pomorskih vježbi, dodao je ruski ministar.
Azerbejdžan pozvao Armene iz Nagorno-Karabaha da predaju oružje
Predsjedništvo Azerbejdžana pozvalo je danas armenske separatističke snage u Nagornom Karabahu da polože oružje, ocjenjujući da je to uslov za početak pregovora.
"Ilegalne armenske oružane snage moraju da podignu bijelu zastavu, da predaju oružje i da se ilegalni režim raspusti. U suprotnom, antiterorističke operacije će se nastaviti do kraja", saopštilo je azerbejdžansko predsjedništvo.
Ministar odbrane Azerbejdžana Hasanov razgovarao s turskim kolegom Gulerom
Ministar odbrane Azerbejdžana Zakir Hasanov obavio je danas telefonski razgovor s ministrom odbrane Turske Yasarom Gulerom, javlja Anadolu.
Kako je saopćeno iz Ministarstva odbrane Azerbejdžana, Hasanov je turskog kolegu izvijestio o lokalnim antiterorističkim mjerama koje vojska ove zemlje provodi u Karabahu.
Guler je ponovio da je Turska, kao i uvijek, i danas uz Azerbejdžan.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je ranije danas saopćilo da preduzima lokalne antiterorističke mjere s ciljem razoružavanja i uklanjanja s azerbejdžanske teritorije armenskih oružanih grupa.
Azerbejdžan objavio snimke velike vojne operacije
Vlasti etničkih Armenaca izvijestile su o velikoj eskalaciji sukoba u regiji Nagorno-Karabah nakon što je država Azerbejdžan pokrenula ofenzivu na tu regiju koja je u njezinom sastavu, ali je naseljena pretežito Armencima.
Ambasada Azerbejdžana u BiH: Ovo je odgovor na provokacije
"Dana 19. Septembra, armenske oružane snage stacionirane u regiji Garabagh u Azerbejdžanu pribjegle su brojnim vojnim provokacijama velikih razmjera i terorističkim napadima.
Uslijed eksplozije nagaznih mina koje su postavile armenske izviđačko-diverzantske grupe na putu Ahmadbajli – Fuzuli - ŠuŠa u cilju terora, poginuli su i ranjeni civili i pripadnici unutrašnjih trupa Ministarstva unutrašnjih poslova. Nadalje, jedinice azerbejdžanske vojske bile su pod vatrom iz minobacača i malokalibarskog oružja. Kao rezultat toga, dva vojnika azerbejdžanske vojske su povrijeđena.
Utvrđivanje položaja i jedinica koje su armenske oružane snage dovele u visok stepen borbene spremnosti, uočile su jedinice Azerbejdžanske vojske.
U regionu su pokrenute lokalne mjere protiv terorizma kako bi se spriječile moguće provokacije velikih razmjera od strane armenskih oružanih snaga koje se nalaze u ekonomskoj regiji Garabagh, te kako bi se osigurala implementacija odredbi Trilateralne izjave, kao i za razoružanje i povlačenje jedinica oružanih snaga Armenije sa teritorija Azerbejdžana, neutralizacija njihove vojne infrastrukture i osiguranje sigurnosti mirnog stanovništva, civilnih službenika i vojnog osoblja uključenog u radove na rekonstrukciji koji se sprovode na tom području, kao i vraćanje ustavnog sistema Republike Azerbejdžan.
U okviru preduzetih mjera, sistemima visokopreciznog naoružanja onesposobljavaju se položaji formacija oružanih snaga Armenije na prvim linijama i pozadinskim područjima, kao i dugotrajni vatreni položaji, te borbena sredstva i vojni objekti.
Mete poduzetih mjera su isključivo ilegalne vojne formacije i vojna infrastruktura.
Azerbejdžan ne cilja na civilno stanovništvo. S tim u vezi, neophodno je da se armensko civilno stanovništvo kloni vojnih ciljeva.
Azerbejdžan je u više navrata isticao da nastavak postojanja jedinica oružanih snaga Armenije u regionu Garabagha u Azerbejdžanu suprotno odredbama Trilateralne izjave od 10. novembra 2020. predstavlja ozbiljnu prijetnju regionalnom miru i stabilnosti.
Jedini način da se postigne mir i stabilnost u regionu je bezuslovno i potpuno povlačenje armenskih oružanih snaga iz regiona Garabagh u Azerbejdžanu i raspuštanje marionetskog režima", stoji u saopćenju ambasade Azerbejdžana.
Predložen prekid vatre
Separatističko rukovodstvo regije Nagorno-Karabah, naseljene etničkim Armenima, predložilo je prekid vatre i razgovore s Bakuom, navodi se u saopćenju vlasti. Također su vlasti objavile na X da je intenzitet sukoba duž linije kontakta sa azerbejdžanskim snagama u međuvremenu "značajno smanjen".
Rusija zabrinuta zbog eskalacije sukoba
Rusija je u kontaktu i sa Azerbejdžanom i sa Armenijom i pozvala je na pregovore kako bi se riješio konflikt, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. On je naveo da je Rusija zabrinuta zbog eskalacije i smatra da je osiguranje civilne sigurnosti najvažnije pitanje u ovom trenutku.
EU poziva Azerbejdžan da prekine vojne aktivnosti u Karabahu
EU je osudio vojnu eskalaciju u Karabahu i pozvao Azerbejdžan da prekine svoje trenutne vojne aktivnosti, rekao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell u izjavi.
“Postoji hitna potreba za povratkom na dijalog između Bakua i Armenaca iz Karabaha. Ovu vojnu eskalaciju ne treba koristiti kao izgovor za prisiljavanje na egzodus lokalnog stanovništva”, rekao je.
Dodao je da je EU i dalje u potpunosti angažiran u olakšavanju dijaloga između Azerbejdžana i Armenije.
Francuska: Neprihvatljiva ofanziva
Francusko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da nijedan izgovor ne može opravdati vojnu operaciju koju je Azerbejdžan pokrenuo u Nagorno-Karabahu, te pozvala na hitan sastanak Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda nakon poteza Bakua.
U saopćenju, Francuska je također rekla da radi sa svojim partnerima na pripremi "snažnog odgovora" na ovu "neprihvatljivu ofanzivu".
Nevladine organizacije iz Nagorno-Karabaha: Dvoje mrtvih, među njima jedno dijete. 11 ranjenih
Separatistički pravobranitelj za ljudska prava Nagorno-Karabaha rekao je da su dvije osobe poginule, uključujući jedno dijete, nakon što je Azerbajdžan pokrenuo vojnu ofenzivu u regiji.
Također se navodi da je najmanje 11 osoba ozlijeđeno.
U ovim trenucima nema neovisne potvrde informacija navedenih u izvješću te organizacije.
Premijer sazvao hitan sastanak: Armenija poslala apel Vijeću sigurnosti UN-a i Rusiji
Armenija je pozvala Vijeće sigurnosti UN-a i Rusiju da poduzmu mjere za okončanje vojne operacije koju je pokrenuo Azerbejdžan.
Potrebni su "jasni i nedvosmisleni koraci za okončanje azerbejdžanske agresije", navodi se u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova u Jerevanu koje su prenijeli armenski mediji.
Premijer Nikol Pashinyan je u međuvremenu sazvao hitan sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog eskalacije.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!