Čak i u današnjem svijetu SMS poruka, video poziva, interneta i mobilnih telefona, policija u istočnoj indijskoj državi Odiša zadržava jato golubova pismonoša za korištenje kada katastrofe prekinu komunikacijske veze, javlja Reuters.
Državna služba golubova pismonoša, koja datira iz vremena britanske kolonijalne vladavine kada su policijske stanice koristile ptice da komuniciraju jedna s drugom, i dalje zapošljava više od 100 belgijskih “trkačkih Homer” golubova.
“Zadržali smo golubove zbog njihove vrijednosti naslijeđa i da bismo ih sačuvali za buduće generacije”, rekao je Satish Kumar Gajbhiye, glavni inspektor policije u okrugu Cuttack.
Policija je saopštila da su se golubovi, koji mogu leteti brzinom od 55 km/h i do 800 km odjednom, pokazali kao spas najmanje dva puta u poslednje četiri decenije.
Oni su odigrali vitalnu ulogu nakon prekida komunikacionih linija 1999. godine, kada je snažan ciklon pogodio obalna područja, kao i 1982. godine, tokom razornih poplava u nekim dijelovima države.
Golubovi obično nose poruke napisane na laganom papiru od luka, umetnute u kapsulu i zatim vezane za nogu.
“Počinjemo da treniramo ptice sa pet do šest nedelja, te ih zatim u sanduku premjestimo u njihovo sklonište”, rekao je Paršuram Nanda, koji se brine o pticama.
Kako postaju stariji, golubovi se odvode na određenu udaljenost te oslobađaju kako bi koristeći svoj instinkt odletjeli natrag u sklonište.
“Razdaljina se postepeno povećava i u roku od 10 dana mogu se vratiti sa oko 30 km“, rekao je Nanda.
Kako navodi Reuters, golubovi pismonoše odnijeli su vijesti o osvajanju Galije u Rim, donijeli u Englesku vijest o Napoleonovom porazu kod Waterlooa i bili su naširoko korišteni za prenošenje poruka tokom dva svjetska rata.
Međutim, dolazak modernih komunikacija znači da indijski golubovi danas uglavnom imaju ceremonijalne uloge tokom vladinih funkcija za nacionalne praznike kao što su Dan nezavisnosti i Dan Republike, rekao je Gajbhiye.
“Čak i u malo vjerovatnom slučaju da se sutra pokvari svaki način komunikacije, golubovi nikada neće otkazati“, rekao je historičar Anil Dhir koji surađuje s policijom.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!