Posljednji put kad je francuski predsjednik Emmanuel Macron viđen u javnosti, nosio je tamnu avijatičarsku jaknu, Top Gun sunčane naočale i crnu bejzbol kapu. Njegov incognito izgled rock zvijezde, dok je u nedjelju glasao u obalnom gradu Le Touquet, privukao je veliku pažnju na društvenim mrežama i novinskim kanalima. Ali, uprkos tom trenutku razmetanja, istina je da se Macron u posljednje vrijeme povukao iz javnosti. Osim planiranih međunarodnih obaveza, u javnosti nije viđen gotovo dvije sedmice.
Prošle nedjelje, umjesto da se Macron pojavi na televiziji kako bi utješio svoje ranjene vojnike nakon zapanjujućeg poraza u prvom krugu parlamentarnih izbora, Elizejska palača objavila je kratko saopštenje predsjednika u kojem poziva na jedinstvo, piše Politico.
Po prvi put, Macronov centristički savez, već izranjavan i potučen nakon poraza na europskim izborima u junu, vodi očajničku bitku bez svog vođe.
A stvarnost je da ga njegovi saveznici ne žele u predizbornoj kampanji: Macronovo se lice čak uklanja iz predizborne literature.
“Rečeno mu je da prestane [s kampanjom]… I nije baš da je čuo našu poruku, više je bio prisiljen čuti je”, rekao je zvaničnik Renesansne stranke, kojemu je odobrena anonimnost kako bi razgovarao o ovom osjetljivom pitanju.
“[Predsjednik] je potcijenio koliko je javnost odvratila njegova osobnost”, dodao je dužnosnik.
Posljednjih je sedmica nekoliko stranačkih teškaša lobiralo za Macrona da se drži podalje od kampanje, u onome što je jedan ključni saveznik nazvao nužnom “de-makronizacijom”. Jedan je ministar čak priznao na javnoj televiziji da je Macronov imidž “istrošen”.
Elizejski bunker
Ali poput Napoleona prisiljenog na izgnanstvo, Macron se vratio na šahovsku tablu i priprema svoju sljedeću bitku: vladanje Francuskom nakon, kako se očekuje, velikog poraza u nedjelju. Francuski predsjednik će možda morati ući u “kohabitacijsku” vladu sa strankom Nacionalno okupljanje Marine Le Pen, za koju se očekuje da će zapovijedati najvećom grupom u parlamentu.
Tokom proteklih dana, Macron je bio zauzet jačanjem svog utjecaja, imenovanjem nekoliko najviših zvaničnika u Francuskoj i guranjem saveznika da dobiju ključne poslove u Briselu, izvlačeći optužbe Le Pen da organizira “administrativni državni udar”.
U srijedu je vladin glasnogovornik najavio nova imenovanja u policiji i snagama sigurnosti nakon sedmične sjednice vlade. Desetine najviših vojnih zvaničnika također su imenovani u vojsci, mornarici i avijaciji.
Očekivalo se više imenovanja, ali suočen sa sve većim negodovanjem zbog administrativnog preustroja, predsjednik je bio prisiljen smanjiti svoj plan. Jedna osoba upoznata s razgovorima u Elizejskoj palači ironično je to nazvala “manjim vraćanjem unatrag”, prema Playbook Paris.
Smješten u Elizejskoj palači, predsjednik također razmišlja o scenarijima sljedećeg dana, koji uključuju veliku pobjedu krajnje desnice, nestalan parlament s Nacionalnim okupljanjem kao najvećom grupom i koaliciju koja isključuje krajnju desnicu, prema nekoliko zvaničnika.
Nekoliko Macronovih saveznika iznijelo je mogućnost izgradnje labave koalicije, slično onome što stranke u Španiji ili Njemačkoj mogu učiniti.
“Možda je to prilika da ponovno osmislimo način na koji vladamo”, rekao je francuski premijer Gabriel Attal na radiju, dodajući da bi se iz izbora mogla pojaviti “pluralna Nacionalna skupština” s “nekoliko političkih skupina s desnice, ljevice i centra koji bi mogli funkcionirati zajedno, jedan po jedan projekt”.
Ali takav savez ovisi o nedjeljnim rezultatima i bio bi moguć samo ako bi Macron pristao raditi s krajnjom ljevicom ili ako bi se socijalisti, Zeleni i komunisti složili raskinuti sa svojim koalicijskim partnerom Francuskom nepokorenom. Oba izgleda izgledaju vrlo udaljena.
Još uvijek u igri
Ali koliko dugo će se Macron držati podalje od kamera? Čini se ne dugo.
U nedjelju navečer, nakon što bude poznat razmjer pobjede Nacionalnog okupljanja, predsjednik će se morati okrenuti izboru novog premijera, što bi moglo potrajati sedmicama ako u parlamentu nema jasne većine.
“On će ponovno preuzeti vodstvo kao garanciju francuskih institucija”, rekao je gore citirani isti stranački dužnosnik. Ako krajnja desnica osvoji veliku većinu, Macron bi bio pod pritiskom da imenuje lidera Nacionalnog skupa Jordana Bardellu za premijera. U suprotnom, predsjednik bi se mogao uključiti u dugotrajne koalicijske pregovore sa svojim sadašnjim suparnicima na lijevoj i desnoj strani.
Ali teško je vidjeti kako će se popraviti odnosi s Macronovim liberalnim saveznicima i poboljšati njegov imidž u široj javnosti. Njegova je popularnost naglo pala posljednjih sedmica, prema nekoliko anketa.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!