Politico o susretu predsjednika Francuske i Srbije: Macron odbacio zabrinutost oko veza s Rusijom radi unosnih ugovora

Svijet 30. aug 202414:34 1 komentar
REUTERS/Djordje Kojadinovic

Francuski predsjednik Emmanuel Macron i njegov srpski kolega Aleksandar Vučić oglušili su se na "vanjsku buku" u četvrtak navečer kako bi podržali niz sporazuma vrijednih više milijardi eura, piše magazin Politico, ističući da su dogovori sklopljeni uprkos sigurnosnim zabrinutostima u vezi s tim kako je Pariz prigrlio Beograd, koji održava bliske odnose s Moskvom i Pekingom, te masovnim protestima u Srbiji zbog širenja rudnika litija.

Dva predsjednika su potpisali 11 bilateralnih sporazuma, uključujući unosan posao za 12 borbenih aviona Rafale francuske proizvodnje, prodaju kritičnih sirovih minerala kao što je litij i razvoj civilnog nuklearnog programa za sve veće potrebe Srbije za energijom.

Danas potpisani sporazum je historijski je važan. Vidim da se mnogi ljudi ljute na činjenicu da Srbija ima odnos s Rusijom i Kinom… ali ja poštujem suverenitet Srbije“, rekao je Macron i istaknuo da je Francuska dobila zadovoljavajuće garancije u pregovaračkom procesu o prodaji aviona, a razgovori, prema Vučićevim riječima, idu do kraja.

Prema ugovoru potpisanom s tvrtkom Dassault Aviation, Srbija će dobiti avione zajedno s pratećim logističkim paketom i rezervnim dijelovima u vrijednosti od 2,7 milijardi eura. “Ovo je veliki posao za nas. To će doprinijeti značajnom povećanju operativnih sposobnosti naše vojske”, rekao je Vučić novinarima.

Dodatne sporazume potpisali su predstavnici Électricité de France i Francuske razvojne agencije.

Vučić je u međuvremenu odbacio pitanja francuskih novinara o svojim odnosima s Pekingom i Moskvom.

Neću se izvinjavati zbog ovoga. Znam da bi Emmanuel želio da uvedem sankcije Rusiji. Ali mi to nismo učinili i ne sramimo se svoje odluke“, dodao je.

Tokom svoje decenije na vlasti Vučić je imao blizak odnos s Moskvom, posebno s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je u posljednjih 10 godina dva puta posjetio Beograd, piše Politico u tekstu naslovljenom “Od Pariza s ljubavlju: Balansiranje Srbije između istoka i zapada se isplati”.

Vučić ima blizak odnos i s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, navodi se dalje u tekstu, uz podsjetnik da je kineski lider odvojeno posjetio Srbiju u sklopu svog prvog posjeta Europi nakon Covida-19. Kineski državni mediji nazvali su njihov bilateralni odnos “neprikosnovenim prijateljstvom“, kategorijom rezerviranom za zemlje koje Peking istinski cijeni.

Macronov posjet također dolazi nakon velikih protesta protiv projekta litija što podržava EU. Kada su njemački kancelar Olaf Scholz, šef Zelenih EU Maroš Šefčovič i Vučić prošlog mjeseca potpisali sporazum o formalizaciji podrške EU ovom rudniku, ključna prodajna tačka bila je da će projekt približiti Srbiju bloku.

Ali potpisivanje je stavilo Vučića u tešku poziciju, reanimirajući masovni pokret protiv rudnika za koji demonstranti tvrde da će osuditi Srbe na ekonomsko iskorištavanje i zagađenje okoliša, a zapadne standarde staviti još dalje izvan dosega. Vučić je u odgovoru optužio demonstrante da kuju zavjeru kako bi ga maknuli — uz podršku Zapada.

Vlada, koju predvode Srpska napredna stranka i njeni politički saveznici, pokušala je ugušiti opće nezadovoljstvo ciljajući na nezavisne novinske kuće u zemlji, te je priznala da je sastavljala “popise neprijatelja Srbije” i čak uspostavila anonimne političke pokreti za jačanje potpore za rudnik.

Poseban prijatelj

“Francuska te voli kao što si ti volio nju!” Macron je objavio 2019. godine tokom svog posljednjeg posjeta srpskoj prijestolnici, s jakim naglaskom na lokalnom jeziku često prekidane vatrenim uzvicima gomile okupljene ispred Spomenika zahvalnosti Francuskoj u beogradskom parku-tvrđavi Kalemegdan.

Ovoga puta ofanziva šarma bila je još bujnija, primijećuje autor teksta. Navodi kako je Macron uoči svog dvodnevnog posjeta zemlji srpskim dnevnim novinama poslao pismo od 1.400 riječi, ponovo lirično govoreći o “čvrstoći i vitalnosti veza koje spajaju nas, Francuze i Srbe” i rekao da posjet namijenjen “njegovanju i produbljivanju našeg tako dragocjenog prijateljstva“.

“Posjet je nesumnjivo od velike važnosti za Srbiju”, rekao je za POLITICO Boško Jakšić, vanjskopolitički analitičar.

“Predsjednik Macron prihvatio je biti zaštitnik Srbije kao jedan od ključnih čelnika Europske unije, i često je podržavao Vučićevu politiku uprkos tome što je Vučić bio predmet kritika Europske unije zbog svog autokratskog stila vođenja”, dodao je.

Macron je u svom pismu, ali i tokom njihovog zajedničkog obraćanja u četvrtak, preuzeo ulogu prijateljskog kritičara koji pokušava nježno gurnuti Srbiju u pravom smjeru.

Često se slažemo, ali i kada se ne slažemo uvijek se poštujemo”, rekao je Macron na konferenciji za novinare u Palati Srbija. “I to je osnova za prijateljstvo između naša dva naroda, koje je pokrenuto ratom i zajedničkom borbom za našu Europu. Naši narodi su se uvijek držali zajedno“.

Francuska i Srbija zaista jesu dijelile bliske odnose od srednjeg vijeka, a srpski su se kraljevi ženili s francuskim plemstvom. Njihova se veza produbila tokom Prvog svjetskog rata, dok su se borili rame uz rame na Solunskom frontu, a Francuska je također pružila značajnu humanitarnu pomoć i evakuirala srpske civile i vojnike, koji su pretrpjeli ogromne gubitke, podsjeća Politico.

Danas je više od 80 posto francuskih investicija na Balkanu u Srbiji, a preko 100 francuskih kompanija u Srbiji zapošljava oko 12 hiljada radnika.

Ono što je ključno, Srbija je računala da će je Francuska podržati kad god su je ostale europske nacije stjerale u ćošak. U maju je Parlamentarna skupština Vijeća Europe glasala u korist Kosova — bivše južne pokrajine Srbije koja je proglasila neovisnost 2008. godine, potez koji Beograd tek treba priznati — da postane članica organizacije za ljudska prava.

Francuska je bila među onim zemljama koje su blokirale konačno glasanje Vijeća Europe, navodeći kao razlog neadekvatne napore Prištine da uspostavi Savez srpskih općina, političko tijelo koje bi trebalo predstavljati srpsku manjinu na Kosovu.

Za Jakšića, i Srbija i Francuska mogu značajno dobiti od svog obnovljenog saveza.

“Francuski interesi su prvenstveno ekonomske i financijske prirode, dok je interes predsjednika Vučića da ponovno dobije pokriće i podršku Zapada za vlastitu politiku”, rekao je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare