Politico otkriva: Ko su najbolji prijatelji Rusije u EU Parlamentu

Svijet 06. jun 202419:00 0 komentara
Vladimir Putin (Sputnik/Alexei Danichev/Pool via REUTERS)

Rezolucije Europskog parlamenta koje kritiziraju Moskvu obično je podržavala velika većina zastupnika u tom tijelu Europske unije, o temama kao što su gomilanje ruske vojske na ukrajinskoj granici i trovanje opozicijskog političara Alekseja Navaljnog. Ali mala se grupa uporno protivila antiruskim tekstovima, bila je suzdržana ili je propustila glasanje. Politico je analizirao podatke kako bi otkrio koji su zastupnici bili glavni saveznici Kremlja u Europskom parlamentu.

Briselski politički magazin je pregledao evidenciju glasanja zastupnika o 16 rezolucija od 2020. godine i sastavio popis 30 zastupnika koji su najviše uskratili podršku.

Dvije trećine navedenih zastupnika u Europskom parlamentu takmiče se za ponovni izbor ove sedmice. Većinu čine krajnje ljevičarski i krajnje desničarski zastupnici u Europskom parlamentu iz grupa Identitet i demokracija (ID) i Ljevica (The Left), dok je većina ostalih bez veze s nekom od grupa.

U njihovim redovima je i Tatjana Ždanoka, koja je optužena za špijunažu za Rusiju. Latvijska zastupnica u Europskom parlamentu, koja se ne kandidira za reizbor, odbacila je optužbe, rekavši: “Da, ja sam agent, agent za mir”. 

Parlament je proveo vlastitu istragu i utvrdio da je prekršila kodeks ponašanja zastupnika, kaznivši je s 1750 eura.

Maximilian Krah, kontroverzni vodeći kandidat krajnje desne Alternative za Njemačku, koji je nakon niza skandala prestao s kampanjom i odustao od čelne uloge AfD-a, nije podržao niti jedan tekst koji kritizira Rusiju. Ostali zastupnici AfD-a uglavnom su se poklopili s njegovim glasačkim rekordom.

Marcel de Graaff, nizozemski političar koji je napustio grupu ID zbog, kako je rekao, antiruskog stava i čiji je pomoćnik upleten u rusku propagandnu istragu, glasao je “ne” na svakom glasanju protiv Rusije kojem je prisustvovao. 

Irski ljevičarski par Clare Daly i Mick Wallace, koji se suočavaju s teškom borbom za ponovni izbor, glasali su protiv rezolucije u Europskom parlamentu kojom se poziva na uspostavu suda za procesuiranje ruskog vodstva za zločin agresije na Ukrajinu. Istraga Irish Timesa iz 2022. godine otkrila je da su zastupnici u Europskom parlamentu bili naširoko popraćeni u medijima pod državnom kontrolom u Rusiji, Kini i drugdje, uglavnom prikazani kao pristaše politika tih vlada.

Daly je branila svoje stajalište protiv sankcija ciljajući na zveckanje oružjem u EU. “Možda zvuči radikalno, kolege, ali odgovor na rat nije više rata, to je mir, a mir se ne postiže puščanom cijevi. To se postiže diplomacijom, dijalogom”, rekla je u aprilu 2022.

Podaci o glasovanju također otkrivaju duboke podjele unutar parlamentarnih grupa.

U ID-u su zastupnici AfD-a bili suzdržani ili su bili protiv većine tekstova (AfD je izbačen iz ID-a u maju zbog Krahovih postupaka), dok su zastupnici iz francuskog Nacionalnog okupljanja (National Rally) podržali samo jednu četvrtinu njih.

Ali zastupnici iz talijanske Lige uveliko su podržali antiruske tekstove, a Anders Vistisen iz Danske, koji je predstavljao ID u predizbornim debatama, zabilježio je samo suzdržane i glasove “za”.

Podaci o glasanju sugeriraju da su neki zastupnici omekšali svoje stajalište, sve više birajući suzdržane nego glasove “protiv” kako se ruski rat u Ukrajini odužio.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!