Poljski premijer Donald Tusk predložio je u srijedu pokretanje programa "pomorske policije" s ciljem osiguranja Baltičkog mora od prijetnji koje dolaze iz Rusije.
Govoreći novinarima u Varšavi, uoči samita nordijskih i baltičkih lidera u Švedskoj, Tusk je naglasio da bi inicijativa bila zajednički poduhvat zemalja koje izlaze na Baltičko more i koje dijele zajednički osjećaj ugroženosti zbog Rusije.
“Ako Europa bude ujedinjena, onda Rusija postaje tehnološki, finansijski i ekonomski patuljak u odnosu na nju,” izjavio je Tusk. “Ali ako bude podijeljena, Rusija će predstavljati prijetnju svakoj pojedinačnoj europskoj zemlji.”
Prijedlog je predstavljen nakon što su prošle sedmice presječeni podvodni telekomunikacijski kablovi koji povezuju Finsku i Njemačku, te Švedsku i Litvaniju. Za incident se sumnjiči brod pod kineskom zastavom koji je napustio Rusiju i plovio kroz Baltičko more.
Njemački ministar odbrane Boris Pistorius nazvao je taj čin “sabotažom”. S druge strane, Moskva, koja je intenzivirala svoje hibridne ratne aktivnosti u Europi od početka invazije na Ukrajinu 2022., odbacila je optužbe kao “smiješne”. Peking je također negirao bilo kakvu umiješanost.
Geopolitička strategija
Devet zemalja graniči s Baltičkim morem: Švedska, Danska, Rusija, Finska, Estonija, Latvija, Litvanija, Njemačka i Poljska. Ruske pomorske flote smještene su u Sankt Peterburgu i enklavi Kalinjingrad, što ovoj regiji daje dodatnu stratešku važnost.
Bivši švedski šef odbrane, Micael Bydén, u maju je upozorio na planove Kremlja da preuzme kontrolu nad Baltičkim morem. Istakao je da ovo područje “ne smije postati Putinovo igralište u kojem će zastrašivati NATO članice.”
Tuskov prijedlog ojačao bi saradnju zemalja Baltičkog regiona u suprotstavljanju ruskim aktivnostima. Poljska, kao ključna članica NATO-a u regiji, smatra da zajednički odgovor na potencijalne prijetnje može osigurati stabilnost i sigurnost, prenosi Politico.
Kako se hibridni napadi intenziviraju, uključujući kibernetičke prijetnje i sabotaže infrastrukture, Baltičko more postaje ključno područje sukoba interesa između Rusije i zapadnih zemalja. Inicijative poput ove mogle bi imati ključnu ulogu u jačanju europske otpornosti prema ruskim pritiscima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!