Povjerenik uputio zahtjev Vladi Njemačke: Gasite Facebook!

Svijet 14. jul 202115:39 0 komentara
Facebook
Facebook (Shutterstock)

Njemački povjerenik za zaštitu podataka Ulrich Kelber uputio je vladi i najvišim organima vlasti zahtjev da do kraja godine ugase svoje Facebook stranice. Ovaj zahtjev je izazvao oprečne reakcije.

Njemački federalni povjerenik za zaštitu podataka i slobodu informisanja je formalno nezavisna državna ustanova koja se najčešće poistovećuje sa jednim čovjekom – njenim rukovodiocem. Predlaže ga vlada a o njegovom izboru glasa Bundestag. Tako je bilo i 2019. kada je na tu funkciju izabran – socijaldemokratski političar Ulrich Kelber.

Ipak, naziv „povjerenik“ – a ne „povjerenstvo“, „zavod“, „agencija“ ili sl. – odnosi se zapravo na čitavu ustanovu. A ona nije mala i osim rukovodsta ima četiri potkancelarije koje se, opet, sastoje od odjeljenja za specifične i konkretne zadatke ili odnose sa drugim institucijama.

Ulrich Kelber je, poput svojih prethodnika na toj funkciji, uvijek bio vrlo kritičan prema raznim postupcima vlasti i korporacija iza kojih se krije netransparentno baratanje podacima građana. No, njegov najnoviji zahtjev – da vlada i najviši organi vlasti ugase svoje Facebook stranice – spada u najradikalnije mjere koje je do sada tražio neki njegov kolega. U medijima je taj zahtjev prenijet kao da nije sadržao nikakva dalja obrazloženja osim tvrdnje da Facebook ne pruža dovoljnu zaštitu podataka.

Facebook i mjere zaštite

Navodi se, međutim, da je Kelber u maju ove godine već informaciju da se on vjerovatno oslanja na njegovu inicijativu iz maja ove godine.

Tada je Kelber naveo da je nezadovoljan Facebookovim mjerama zaštite podataka, posebno tzv. dodatkom o kontroli stranica koji je taj koncern uveo 2019. godine. Tim dokumentom se reguliše podjela odgovornosti na planu zaštite podataka između Facebooka i vlasnika stranice – i to na „ravne časti”. Povjerenik je prenio da je Facebook, i pored njegovih zahtjeva, u maju 2020. umjesto novih odredbi koje bi doprinijele boljoj zaštiti podataka, njemačkim vlastima kao aktuelne odredbe poslao iste one iz 2019.

To je Povjereniku bilo dovoljno da sada konstatuje da „više nije moguće duže čekanje s obzirom na stalne povrede zaštite podataka o ličnosti korisnika“. U svom kratkom obraćanju vlastima on je dodao: „Ukoliko imate (Facebook) stranicu za vaše pratioce, izričito Vam preporučujem da je ugasite do kraja ove godine”.

Aktivisti za život bez ruštvenih mreža

Nezadovoljstvo najviše njemačke institucije za zaštitu podataka mora imati jake razloge, jer je Povjerenik svjestan važnosti Facebooka za saveznu vladu. Samo njena centralna Facebook stranica ima više od milion pratilaca. Bez takvih stranica, ministarstva i organi vlasti bi imali mnogo manje mogućnosti da prate diskusije i raspoloženje naroda na internetu.

Organizacije za zaštitu podataka širom Njemačke su još 2011. godine postavile Facebook na javni stub srama dodijelivši mu godišnju negativnu nagradu „Veliki brat“. To je obrazloženo time što koncern bjesomučnog i netransparentnog sakupljanja podataka o svojim korisnicima. Jedna od najstarijih takvih organizacija, „Digitalna kuraž“ iz Bilefelda, još tada se zalagala za – život bez Facebooka.

Osnovni problem je u tome što je Facebook, kada je riječ o načinima kojima „usisava“ podatke iz korisiničke mreže, uvijek korak, a vjerovatno i više koraka, ispred onih koji misle da mogu da se „aranžiraju“ s njim. Osim toga, mnogi korisnici smatraju da je korist koju imaju od Facebooka veća od štete. Tako je vlada njemačke savezne pokrajine Šlezvig-Holštajna nedavno primijetila da bi bez Facebooka bilo bitno smanjeno širenje korisnih informacija, na primjer, o koronavirusu.

Ta vrsta primjedbe je odavno poznata i Povjereniku/Ulrichu Kelberu. Koji predvodi jednu visoku državnu instituciju. Trenutno nije baš sigurno da će država u slučaju Fejsbuka moći da se složi sama sa sobom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!