Postoji mnogo načina da se predstavi razmjer apokalipse u Los Angelesu ove sedmice. Dok je razorni niz od pet šumskih požara harao širom regije u višednevnom plamenu koji je započeo 7. januara, oko 180.000 stanovnika bilo je prisiljeno evakuisati svoje domove – što je ekvivalentno iseljavanju čitave populacije Little Rocka u Arkansasu na ulice ili punjenju masivnog stadiona SoFi u Los Angelesu do više nego dvostrukog kapaciteta, bez mogućnosti povratka kući.
Požar u Južnoj Kaliforniji bio je posebna vrsta pakla. Najmanje 10 osoba izgubilo je život, a zvaničnici očekuju da će se broj smrtnih slučajeva povećati prije nego što se svi požari stave pod kontrolu. Hiljade domova i čitavi kvartovi pretvoreni su u otvorena zgarišta. Stanovnici staračkih domova u Altadeni u Kaliforniji evakuisani su tokom noći – neki u invalidskim kolicima, drugi uz pomoć hodalica, mnogi u noćnoj odjeći, dok su se oko njih spuštale užarene narandžaste iskrice. Vatrogasci su nemoćno posmatrali kako kuće gore – crijeva su bila spojena, ali hidranti na koje su priključeni nisu proizvodili vodu ili su samo curili pod niskim pritiskom.
“Šumski požari ne poštuju granice nadležnosti”, izjavila je Kathryn Barger, predsjednica Nadzornog odbora Los Angelesa, na konferenciji za novinare 9. januara. U međuvremenu, šest lokaliziranih požara – Palisades, Eaton, Hurst, Sunset, Lidia i Kenneth – stopili su se u javnoj svijesti i kroz destrukciju u jedan veliki, neprepoznatljivi inferno.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump prebacio je odgovornost za katastrofu na guvernera Kalifornije Gavina Newsoma i predsjednika Joea Bidena. „NEMA VODE U HIDRANTIMA, NEMA NOVCA U FEMI. OVO JE NA TEBI, JOE BIDENE. HVALA, JOE!“ napisao je Trump u objavi na Truth Social 8. januara. Što se tiče Newsoma, Trump ga je optužio da je odbio „potpisati deklaraciju o obnovi vodnih resursa“, koja bi navodno omogućila protok miliona galona vode iz viškova kiša i snježnih otapanja sa sjevera u razne dijelove Kalifornije.
Biden je ignorisao Trumpove optužbe. Newsomov ured odgovorio je objavom na X-u: „Ne postoji takav dokument kao što je deklaracija o obnovi vode – to je čista fikcija. Guverner je fokusiran na zaštitu ljudi, a ne na politizaciju, i osigurava da vatrogasci imaju sve potrebne resurse.“
Trump nije bio u pravu u vezi s FEMA-om, koja je 7. januara oslobodila sredstva za borbu protiv požara; međutim, nije pogriješio kada je ukazao na slabost vodovodnog sistema, iako je moguće da grad ništa nije mogao učiniti da osigura dovoljne zalihe. Hidranti se snabdijevaju iz tri rezervoara od po milion galona u brdima Pacific Palisadesa. Oni, međutim, nisu trebali raditi samostalno, već su trebali biti dopunjeni vodom iz vatrogasnih aviona koji, u ovom slučaju, nisu mogli letjeti zbog ciklonalnih vjetrova Santa Ana. Na konferenciji za novinare Janisse Quiñones, šefica Odjela za vodu i električnu energiju Los Angelesa, izjavila je kako je potražnja za vodom bila četiri puta veća „nego što smo ikada vidjeli u sistemu.“
Međutim, postoje daleko veći faktori koji su doprinijeli katastrofi – faktori koji imaju manje veze s lokalnom politikom i institucionalnom spremnošću, a više s egzistencijalnom krizom planete pogođene klimatskim promjenama. Kriza koja hrani sve veće oluje i uzrokuje sve snažnija razaranja – uništenje koje zakonodavci i drugi lideri, ovdje i širom svijeta, još uvijek ne uspijevaju riješiti. Evo realnosti: sam metabolizam Zemlje poremećen je atmosferom zasićenom stakleničkim gasovima i potrebno je više od političkih prepirki da bi se situacija ispravila. Druga realnost: prvo rješavanje problema zahtijeva razumijevanje – i, što je još važnije, prihvatanje – naučnih činjenica. Tek tada možemo implementirati politike i uspostaviti protokole koji nam pomažu da smanjimo vjerovatnoću još ovakvih kriza i minimiziramo smrt i razaranje kada se na kraju dogode.
Odavno je utvrđeno da klimatske promjene pogoršavaju šumske požare – sa sušama, trajnim vrućinama, suhom vegetacijom i olujama koje postaju snažnije u zagrijanom svijetu, što sve doprinosi požarima van kontrole. To je samo jedan od razloga zašto je novi izvještaj Kopernikusove službe za klimatske promjene Evropske svemirske agencije – izvještaj objavljen 10. januara, dok je LA još uvijek gorio – izazvao toliki šok. Prema saopštenju, 2024. je bila prva godina da su globalne prosječne temperature premašile predindustrijske nivoe za 1,6°C (2,88°F). Taj nivo prevazilazi standarde utvrđene Pariškim klimatskim sporazumom iz 2015., koji teži ograničenju zagrijavanja na maksimalno 2°C, sa željenim ciljem ispod 1,5°C.
U Južnoj Kaliforniji ovaj izvještaj mogao se čitati uz svjetlost zapaljenog grada. U jednom trenutku, vatra koja se brzo širila progutala je površinu ekvivalentnu pet fudbalskih terena u minuti. Ti požari pojavili su se nakon godine u kojoj su SAD već imale tešku sezonu šumskih požara. Prema Nacionalnom međuagencijskom vatrogasnom centru, clearinghouse-u za informacije o požarima i logističkim resursima, do sredine septembra 2024. godine više od 38.000 šumskih požara spalilo je više od 7,8 miliona hektara američkog zemljišta – što je tempo koji blago premašuje godišnji prosjek SAD-a od više od 45.000 požara piše Times.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!