Blistave bijele kuće, crkve s plavim kupolama i azurno nebo i more ovog jedinstveno zadivljujućeg grčkog otoka privlače 3,4 miliona posjetitelja godišnje, daleko više od oko 20 hiljada stalnih stanovnika Santorinija.
Čak 17 hiljada putnika s brodova za krstarenje nagrne na otok na vrhuncu sezone, idući ravno na najpoznatija mjesta kao što su glavni grad Fira i grad Oia na njegovom sjeverozapadnom vrhu, poznat po svojim spektakularnim zalascima sunca. Čak je dobio nadimak ‘Instagram otok’ zbog svog savršeno zasićenog sjaja “bez filtera”.
Uske popločane ulice i balkoni na liticama ispunjeni su turistima koji prave ‘selfije’ u zalasku sunca, a lokalno stanovništvo ometa ih dok obavljaju svoje svakodnevne poslove. Međutim, kada dođe večer, gužva se rastapa, a neki se žale da otok od Times Squarea postaje grad duhova.
To je nestabilna mješavina koja je dovela do porasta nezadovoljstva na ovom otoku u Egejskom moru, čiji je surov krajolik oblikovan vulkanskom erupcijom oko 1600. pr.
Ograničenje broja posjetitelja stiže 2025. godine
Gradonačelnik Santorinija Nikos Zorzos predložio je ograničenje broja putnika na kruzerima na osam hiljada dnevno. To je potez koji podržava premijer Kyriakos Mitsotakis, koji je za Bloomberg rekao da je mjera postavljena za sljedeću godinu.
Protesti protiv turizma bili su političko žarište u Europi ovog ljeta, a održavali su se u Španiji, Nizozemskoj i šire. U četvrtak je Venecija ograničila grupe na turneju na 25 ljudi i zabranila megafone, nakon što je nedavno proglasila svoju privremenu ulaznicu od pet eura uspješnom, čime je grad zaradio oko 2,64 miliona dolara prihoda.
Pretjerani turizam postao je glavna poštapalica u putovanjima posljednjih godina jer se popularna odredišta bore da uravnoteže svoju potrebu za dolarima posjetitelja s kvalitetom života svojih stanovnika i održavanjem poželjnog i održivog okoliša za sve.
Na Santoriniju, prema nekima, nije riječ samo o prevelikom broju turista.
‘Otok je prazan’
“Prekomjerni turizam ne postoji. Ono što vidim je nedostatak struktura”, Gianluca Chimenti, lokalni turoperator i stanovnik Santorinija već 18 godina, kaže za CNN Travel. Dok su društveni mediji prepuni slika velike prenapučenosti otočkih najtraženijih lokacija u vrijeme najveće gužve, on kaže da je ostatak vremena slika vrlo drugačija:
“Istina je da je otok prazan. Trenutno je kao nikad prije, ovo je najgora sezona ikada”.
Juli i august su glavna sezona na Santoriniju, ali središta gradova su mrtva nakon 21 sat, a restorani i hoteli nisu ni blizu popunjenosti, kaže on. Putnici na kruzerima su cijenjeni i prijeko potrebni, kao i oni posjetitelji koji dugo borave i koji dolaze brodom ili avionom, ali kaže da je među lokalnim stanovništvom osjećaj da se nešto mora dati.
Sredinom i krajem 20. stoljeća Santorini je još uvijek bio uspavana idila gdje su se stanovnici kretali na magarcima i uzgajali paradajz i vinograde za vino. Sada je zastarjela infrastruktura otoka pod velikim pritiskom, a glavna luka u Firi pod posebnim je pritiskom.
Osim ako ne žele dugu i jako strmu šetnju, žičara je jedina opcija za putnike na kruzeru da dođu od Stare luke do središta grada, ističe Chimenti, a “sasvim je normalno da ćete imati liniju ako kruzeri dolaze svi zajedno”.
Međutim, kada gužve nestanu, “trenutno su hoteli manje-više ispod 30% normalne sezone”, tvrdi on i kaže da su i druge kompanije na otoku pogođene sličnim udarom.
“Problem je u tome što društveni mediji pokazuju nešto potpuno drugačije od onoga što je stvarnost”, kaže. Iako će ga ove godine posjetiti mnogi, mnogi turisti, postoje i mnogi drugi koje odbija njegova prenapučenost i ne razmatraju ga kao cjelogodišnju destinaciju za duži boravak.
Potreba za diverzifikacijom
Međunarodno udruženje krstarenja (CLIA), globalno trgovačko tijelo, objavilo je 1. augusta da se sastalo s grčkim ministrom pomorstva, Christosom Stylianidesom, kako bi razgovarali o krizi, uključujući poboljšanje i nadogradnju lučke infrastrukture i usluga.
Grčki turistički procvat nije samo na Santoriniju. Prihodi od nacionalnog turizma porasli su 16% u prvih pet mjeseci ove godine, izvještava Reuters, a očekuje se da će 2024. nadmašiti prošlogodišnja rekordna 33 miliona dolazaka.
“Nedavno je rast turizma u Grčkoj privukao značajnu pažnju, posebno u vezi s otocima Santorini i Mykonos”, rekla je Maria Deligianni, regionalna direktorica CLIA-e za istočni Mediteran, u izjavi. Potvrdila je predanost svojih kruzera pridržavanju ograničenja posjetitelja od 8000 putnika i rekla da postoji veliki interes za diverzifikacijom grčkih itinerera kako bi se smanjio pritisak na najpopularnija mjesta.
Trenutačno se gotovo dvije trećine kruzera u Grčkoj odvija u Pireju, Santoriniju i Mykonosu, kaže CLIA.
“Santorini trenutno ima jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta u Europi”, kaže Chimenti. “Zašto kruzeri ne organiziraju izlete do arheoloških nalazišta? Ako podijelite ljude na tri dijela otoka, tako da u različito vrijeme rade više stvari”, onda kaže, “imaju vremena za uživanje i nikada nećete imati gužve ni na jednom dijelu otoka”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
BONUS VIDEO
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!