“Pregovori će biti izazovni, Ukrajina bi se više trebala oslanjati na EU”

Svijet 24. feb 202509:16 0 komentara
State Emergency Service of Ukraine / AFP, Ilustracija

Tačno prije tri godine počela je ruska invazija na Ukrajinu. Iako djeluje da će ova godina donijeti možda i mir u toj zemlji, politikolog Omar Memišević za N1 kaže da se ne zna na šta će ti pregovori ličiti i da će biti izazovni gdje god se budu održavali i ko god ih vodio. Stava je i da možda ne bi bilo loše da se Ukrajina počne više oslanjati na Evropsku uniju (EU) nego na Sjedinjene Američke Države (SAD).

Trumpove izjave i realnost pregovora

Memišević je u nastavku razgovora komentarisao izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa u vezi s ratom u Ukrajini, njegov odnos prema Kijevu i Moskvi, kao i ulogu SAD-a i Evrope u budućim pregovorima.

Memišević smatra da je rat u Ukrajini dominirao američkom političkom scenom i da je Trump ostao dosljedan svom populističkom pristupu.

“Znamo da je uvijek davao megalomanske izjave, od zida s Meksikom do obećanja da će rat u Ukrajini završiti za 24 sata. Rat je lako započeti, ali ga je jako teško završiti. Mislim da nije bio preoptimističan, već je jednostavno bio Donald Trump”, rekao je Memišević.

Dodao je da se trenutno ulazi u novu fazu sukoba gdje obje strane postaju svjesne dugoročnih posljedica i potrebe za pregovorima.

“Pred nama su vjerovatno najteži pregovori koji će trajati godinama, uključujući ekonomske i infrastrukturne rekonstrukcije Ukrajine. Ovo je možda i prvi realni pokušaj završetka ovog rata jer su se obje strane umorile”, naglasio je.

Trump nazvao Zelenskog diktatorom

Komentarišući Trumpovu izjavu da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski diktator i da tvrdi da Ukrajina više neće postojati ukoliko ne požuri sa dogovorom, Memišević je naveo da se radi o još jednoj u nizu populističkih izjava.

“U ukrajinskom ustavu stoji da se izbori ne mogu održati u ratnim uslovima, što je praktično nemoguće dok je petina teritorije pod okupacijom. Pored toga, zabranjeni su proruski mediji i opozicija, što u kontekstu rata ima smisla. S druge strane, mi imamo jednu vrstu mještovitih signala iz Washingtona pa tako ima onih koji podržavaju Ukrajinu dok postoje i oni koji vode pregovore s Rusijom bez prisustva bilo koga iz Ukrajine”, istakao je Memišević.

Može li Rusija izvući korist iz pregovora?

Govoreći o pregovorima u Saudijskoj Arabiji i ulozi Rusije, Memišević je podsjetio da je Moskva prekršila prethodne mirovne sporazume, poput Minska I i Minska II iz 2014. godine.

“Ti sporazumi su bili formirani da zaustave borbe, ali nisu se uopće uspjeli implementirati do kraja. Ovi pregovori bit će izuzetno teški i izazovni s kim god i gdje god se oni budu održavali jer se neće ticati samo rata već i sigurnosnih garancija Ukrajini, odnosa Rusije s NATO-om i EU, te buduće saradnje SAD-a i Evrope s Moskvom”, kazao je.

Prema njegovim riječima, Rusija će nastojati da njene trupe budu dio mirovnih snaga, što Zapad vjerovatno neće prihvatiti, dok će Ukrajina insistirati na vraćanju teritorijalnih granica iz 1991. godine.

Trump i ekonomski interesi u Ukrajini

Memišević je komentarisao i tvrdnje da Trump vidi Ukrajinu kroz prizmu ekonomskog interesa, tražeći kontrolu nad njenim prirodnim bogatstvima.

“Trump je spominjao 500 milijardi dolara kroz eksploataciju kritičnih resursa, ali treba imati na umu da EU finansijski pomaže Ukrajinu gotovo jednako koliko i SAD. Ukrajina bi mogla početi više da se oslanja na EU nego na SAD”, smatra Memišević.

Budućnost Evrope i liderstvo u kriznim vremenima

Evropa traži svog lidera u ovim turbulentnim vremenima, a Memišević ističe da se glavna borba vodi između Njemačke i Francuske.

“Francuski predsjednik Emmanuel Macron je sazvao hitan sastanak lidera EU, dok Njemačka i dalje drži primat u ekonomskoj moći unutar Unije. Ne smijemo zaboraviti ni ulogu Poljske i Češke koje jačaju svoju poziciju, naročito u odbrambenim i vojno-industrijskim sektorima”, kazao je Memišević.

Dodao je da SAD pokazuje znakove povlačenja iz Evrope, što otvara prostor za veći angažman EU u sigurnosnim pitanjima.

Utjecaj na Balkan i uloga EU

Kada je riječ o Balkanu, Memišević smatra da EU već ima snažan utjecaj kroz investicije i ekonomske programe, te da je malo vjerovatno da će američko-ruski dogovori direktno uticati na Zapadni Balkan.

“Evropska unija je najveći investitor u regiji i čak i bez direktnog uticaja SAD-a, drži ključne poluge razvoja. Međutim, EU mora promijeniti percepciju svoje uloge, naročito u BiH, gdje se benefiti pristupanja ne predstavljaju na pravi način. Za Crnu Goru, ključno je ubrzanje procesa pridruživanja EU, dok u Srbiji vidi potrebu za podrškom demokratskim reformama”, rekao je Memišević.

Na kraju, Memišević poručuje da će pregovori o Ukrajini biti dugotrajan proces sa mnogim nepoznanicama.

“Evropa ima svoju ulogu, Ukrajina će insistirati na sigurnosnim garancijama, a SAD i Rusija će se nadmetati za dominaciju u postratnim dogovorima. Balkan, s druge strane, ostaje pod okriljem EU, koja je ključni akter u regionalnoj stabilnosti”, zaključio je Memišević.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!