Na osnovu dogovora kojem je posredovala Amerika od jučer je počelo primirje između Izralea i Hezbollaha koje bi u prvoj fazi trebalo potrajati 60 dana. Je li primirje Izraela i Libana krhko primirje ili čvrsta garancija za prekid borbi? Šta će biti obaveze i prava obje strane? Otvara li ovo primirje mogućnost prekida neprijateljstava i sa Hamasom? Dean Džebić - vojni analitičar komentirao je za N1 ovu važnu svjetsku priču.
Džebić je komentirajući nedavno postignuti mirovni dogovor između Izraela i Libanona, uz posredovanje Sjedinjenih Država, rekao da nas historija i empirijsko razumijevanje Bliskog Istoka uči da su gotovo svi mirovni sporazumi na tom prostoru sa rijetkim izuzetkom sporazuma iz Camp Davisa između država Izrael i Egipat.
“Primirje od 60 dana više je predah nego primirje, stvara određene pretpostavke i artmosferu za širi mirovni proces, ali daleko smo od klasičnog mirovnog procesa koji podrazumijeva prekid neprijateljstava, borbenih dejstava i zaustavljanje subverzivnih obavještajnih aktivnosti”, naglasio je Džebić gostujući u Novom danu.
Kome će dogovor koristiti više?
Džebić ističe kako se radi o sporazumu Hezbollaha i Izraela, te da mnogi tu ulaze u zamku poređenja “državnog i nedržavnog aktera”.
Hezbollah je, podsjeća, nedržavni proxi akter, koji uporno opstaje već preko 40 godina, i preživljava nekoliko ratova s Izraleom. S druge strane, dodaje, Izrael ovaj dogovor već prikazuje kao vrstu strateške pobjede,
Kada je u pitanju Hezbollah, pojašnjava, mnogi ga tumače kao ekskluzivno terorističku organizaciju, ali to je “politički, društveni i socijalni pokret, te kao takav ne može biti uništen klasičnim protuterorističkim aktivnostima”.
“Imaju borbeno krilo, ali kao pokret imaju i organizaciju za stipendiranje učenika. Ulazimo u mantru gdje javnost nije upoznata s nastankom Hezbollaha. Hezbollah nastaje početkom 80-ih godina izrasla iz pobunjeničke organizacije Amal, kada libanski Šiti ostaju majorizirani u odnosu na muslimane Sunite i kršćane Maronite, u takvim uslovima najbolje gorivo za stvaranje ekstremizma je osjećaj potlačenosti. Poredak u Libanu stvoren je na osnovu majorizacije odnosno dominacije, stvorio je libansku odnosno šitsku ideju potlačenosti, Hezbollah se ne može vojno poraziti, za Hezbollah je pobjeda da unutar Libana dođe do rekompozicije moći, gdje bi Šiti dobili dio kolača”, naglašava.
Opširnije u videu gostovanja.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!