Japanski naučnici uspješno su lansirali prvi drveni satelit na svijetu, nazvan LignoSat, u okviru misije koja ispituje potencijal drveta u istraživanju svemira. LignoSat, razvijen u saradnji između Univerziteta Kyoto i građevinske kompanije Sumitomo Forestry, lansiran je u Međunarodnu svemirsku stanicu na SpaceXovoj misiji, gdje će kasnije biti pušten u orbitu na visini od oko 400 km iznad Zemlje.
Satelit veličine dlana napravljen je od honoki drveta, vrste magnolije iz Japana, i ima zadatak testirati izdržljivost drveta u ekstremnim uslovima svemira. Kako bi osigurali čvrstoću bez korištenja šarafa ili ljepila, istraživači su primijenili tradicionalne japanske tehnike izrade. LignoSat će šest mjeseci provoditi u orbiti, gdje će istraživači pratiti kako drvo podnosi temperaturne oscilacije od -100 do 100 stepeni Celzijusa.
Astronaut Takao Doi, koji je radio na projektu, izjavio je da bi upotreba obnovljivog materijala poput drveta mogla otvoriti vrata dugoročnom boravku i radu u svemiru. “S drvetom, materijalom koji možemo sami proizvesti, mogli bismo graditi kuće i živjeti u svemiru zauvijek”, rekao je Doi, koji već ima plan sadnje stabala i izgradnje drvenih objekata na Mjesecu i Marsu u narednih 50 godina.
Drvo u svemiru može duže trajati jer ne dolazi u kontakt s vodom ili kisikom koji uzrokuju truljenje, a ekološki je prihvatljivije jer, za razliku od metala, drveni sateliti se prilikom ponovnog ulaska u atmosferu sagorevaju s minimalnim zagađenjem, prenosi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!