Putin odobrio atomske udare pri povećanoj ugroženosti – Prijeti li nuklearni rat?

Svijet 21. nov 202414:13 1 komentar
Aleksey Nikolskyi/BRICS-RUSSIA20/Reuters

Rusija je pooštrila svoju nuklearnu doktrinu. Sada su atomski udari dozvoljeni čak i ako se radi o napadu zemlje koja nema nuklearno oružje, ukoliko nju podržava neka nuklearna sila. Je li to poruka Zapadu?

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je aktualiziranu nuklearnu doktrinu u kojoj je dopunjen popis uvjeta za upotrebu nuklearnog oružja. U novoj verziji stoji da Rusija ima pravo upotrijebiti nuklearno oružje nakon agresije neke države koja nije nuklearna sila, ali koju podupire zemlja koja posjeduje nuklearno oružje, piše Deutsche Welle.

Takav napad konvencionalnim oružjem posmatrat će se kao zajednički napad na Rusiju i može dovesti do nuklearnog udara. Iako tekst ne spominje konkretne države, upadljivo je da podsjeća na Ukrajinu, koja nema nuklearno oružje, ali ju podupiru zapadni saveznici, uključujući nuklearne sile poput Sjedinjenih Američkih Država i Francuske.

Stare formulacije s novim značenjem

Neovisni ruski stručnjak za nuklearno oružje Pavel Podvig ističe u razgovoru za DW da ova formulacija postoji od 1995. godine. Međutim, tada se polazilo od pretpostavke da će agresor biti nuklearna sila, “zasigurno neka članica NATO-a, a onda je potrebno kazniti i njenog saveznika koji nema nuklearno oružje”.

Nova doktrina predviđa da se agresija jedne države koja pripada nekom vojnom savezu, primjerice Sjevernoatlantskom paktu, odmah definira kao napad cijelog saveza.

Više “vojnih opasnosti”

Kremlj zadržava pravo na korištenje nuklearnog oružja i u slučaju kada posjeduje “pouzdane informacije o masivnoj upotrebi zračnih i svemirskih sredstava” i njihovom prelasku preko ruskih granica. U ta sredstva uključuju se avioni, dronovi i rakete.

REUTERS/Evgenia Novozhenina/Pool

Novi dokument proširio je popis vojnih opasnosti koje opravdavaju odvraćanje nuklearnim oružjem. Na njemu su sada i samo posjedovanje oružja za masovno uništenje bilo koje vrste koje može biti upotrijebljeno protiv Rusije, kao i vojne vježbe u blizini ruskih granica.

Osim toga, nuklearno oružje može se upotrijebiti ako “postoji kritična opasnost za suverenost Ruske Federacije i konvencionalno oružje”. Nije precizirano šta se podrazumijeva pod “kritičnom opasnošću”.

Riječ “kritično” je ključna

Pavel Podvig ukazuje na to da je u ranijoj verziji dokumenta bila spomenuta prijetnja za “egzistenciju države”. Na pitanje predstavlja li okupacija dijela Kurske oblasti ili gađanje ciljeva u Rusiji američkim raketama ugrožavanje ruskog teritorijalnog integriteta, Podvig naglašava riječ “kritično” u doktrini. Dodaje da nije jasno koja je prijetnja kritična, a koja nije.

Prema njemu, takvi dokumenti uvijek ostavljaju prostor za interpretaciju.

“Oni s time neće ići na sud, niko neće ići na saslušanje prije nuklearnog udara”, ironično primjećuje Podvig.

Unatoč tome, stručnjak vjeruje da formulacije imaju smisao.

“Kako se može, primjerice, posmatrati teorijski gubitak pripojenih ukrajinskih područja? Rusija, naravno, može tvrditi da je to kritično ugrožavanje teritorijalnog integriteta, ali niko u svijetu ne priznaje ta područja kao dio Rusije”, ističe.

Dodaje da bi bilo teško pozvati se na kritično ugrožavanje suvereniteta.

Prijeti li nuklearni rat?

Podvig kaže da nova doktrina ne znači da Rusija sada priprema nuklearni rat. Smatra da je mala mogućnost da Rusija upotrijebi nuklearno oružje u Ukrajini: “Vojno to ne bi imalo smisla jer ne bi promijenilo situaciju na frontu. Treba shvatiti da bi reakcija na upotrebu nuklearnog oružja bila izrazito negativna, i to u svim zemljama.”

U dokumentu se navodi da se zadržava pravo na korištenje tog oružja u određenim situacijama.

“Nigdje se ne kaže ‘mi ćemo ga upotrijebiti’ ili ‘obvezni smo ga upotrijebiti’. Sve se prepušta procjeni onoga ko odlučuje”, kaže Podvig.

Smatra da je riječ o deklarativnom dokumentu usmjerenom prema svim mogućim vanjskim neprijateljima, objašnjavajući kako Rusija vidi ulogu nuklearnog oružja u očuvanju svoje sigurnosti.

Poruka Zapadu

Potencijalni protivnici uključuju zapadne političare kojima nova doktrina šalje poruku. To potvrđuju i komentari u ruskim medijima. U “Pravdi”, primjerice, stoji da dokument ne sadrži radikalno nove odredbe, ali je važan kao signal drugim državama.

“Zemlje koje su spremne ući u sukob s Rusijom riskiraju nuklearni odgovor. Ta doktrina je prije svega odgovor odlazećem timu američkog predsjednika”, objašnjava ruski politolog Nikolaj Kostikin.

REUTERS/Kevin Lamarque

Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izbjegao je odgovoriti na pitanje postoji li veza između nove doktrine i američkog odobrenja Ukrajini za uporabu balističkih raketa protiv ciljeva u Rusiji. Rekao je da je ažurirana doktrina “pravovremeno objavljena”, ali da je predsjednik već odavno naložio pripremu nove verzije.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare