Od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, takozvana "sjenovita flota" značajno se proširila, stvarajući rizik ne samo za zakonito poslovanje u pomorskom sektoru, nego i za obalne države, pomorsku sigurnost i okoliš. Međutim, dodatni problem za NATO saveznike je potencijalna ruska upotreba ove flote za strateški transport.
Prije nego što su zapadne vlade uvele ograničenje cijene od 60 dolara po barelu za rusku naftu u decembru 2022., zapadna osiguravajuća društva već su počela povlačiti pokrića za tankere koji prevoze rusku naftu, predviđajući ovakav potez. Ova mjera, usmjerena na smanjenje ruskih prihoda od nafte i pritisak na Moskvu da okonča rat, rezultirala je eksplozivnim rastom “sjenovite flote”.
“Fantomske” brodove iz navedene flote karakterizira vlasništvo skriveno iza netransparentnih kompanija, nedostatak funkcionalnog osiguranja i plovidba pod zastavama država poput Gabona, koje nemaju značajnu pomorsku stručnost. Prije sankcija, “sjenovita flota” bila je ograničena na nekoliko stotina plovila koja su prevozila sankcionisanu robu iz Irana, Venecuele i Sjeverne Koreje. Međutim, nakon što je Rusija počela ovisiti o ovoj floti, broj brodova značajno je porastao. Danas “sjenovita flota” čini oko 17 posto globalne flote tankera za naftu, dok su joj se pridružili i mnogi drugi tankeri i teretni brodovi.
Vlasnici više od 1.000 trgovačkih plovila sada posredno podržavaju ruske interese, iskorištavajući priliku za zaradu. Iako možda nemaju političke simpatije prema Kremlju, njihovi brodovi lako bi se mogli koristiti za strateški transport vojne opreme, uključujući tenkove, gorivo i druge zalihe.
Prijetnja strateškom transportu NATO-a
Strateški transport brodovima ključan je za vojne aktivnosti, a Rusija bi mogla iskoristiti “sjenovitu flotu” u slučaju novog sukoba. Ovo predstavlja problem za NATO, naročito s obzirom na to da su američke kapacitete za strateški transport u krizi. Većina opreme američke vojske za Europu prevozi se morem, ali flota američke Komande za pomorski transport opterećena je starim brodovima, od kojih su mnogi stariji od 50 godina.
S druge strane, Rusija, zahvaljujući “sjenovitoj floti”, ima stotine transportnih brodova na raspolaganju, dok bi države poput Gabona mogle biti zamijenjene drugim zastavama ako one povući svoja plovila.
Globalna sigurnost i potreba za akcijom
S obzirom na to da Sjedinjene Države sada moraju razmatrati mogućnost konflikta s Rusijom i Kinom, koje imaju impresivne trgovačke flote, hitno je potrebno jačanje američkih kapaciteta za strateški transport. Pored toga, važna je i kontrola “sjenovite flote”, kako bi se spriječilo da postane ruski alat u budućim vojnim operacijama, zaključio je politički magazin Politico.
Kreiranjem jasnih poruka vlasnicima i posadama ovih brodova, potrebno je naglasiti da podržavanje ruske vojne mašinerije predstavlja ozbiljnu prijetnju svjetskoj sigurnosti. Ovo pitanje je ključno ne samo za stabilnost pomorskog sektora, nego i za geopolitičku ravnotežu u svijetu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!