Dronovi, koji su postali ključni element u ratu između Rusije i Ukrajine, toliko su prisutni na nebu da operateri povremeno slučajno presretnu neprijateljske video-signalne, pružajući neočekivane obavještajne podatke. Ovaj fenomen se sve češće dešava u sukobu gdje su dronovi prvi put korišteni u tolikoj mjeri u historiji ratovanja.
Ukrajinski operateri dronova su potvrdili da često dolazi do nenamjernog preklapanja video-signala. “Kada se to dogodi, možete vidjeti kuda leti neprijateljski dron, koji vas želi uništiti”, rekao je jedan ukrajinski operater, ističući da to omogućava jedinicama da poduzmu odbrambene mjere.
Borba na elektromagnetnom spektru
Uz vidljivu borbu snimljenu kamerama, postoji i nevidljiva borba na elektromagnetnom spektru. “Spektar postaje prepun i zagušen”, rekao je Jackie, američki veteran koji se bori u Ukrajini. Ova zagušenost često uzrokuje da operateri hvataju signal drugih dronova koji nisu njihovi, što može pružiti dragocjene uvide u neprijateljske taktike.
Samuel Bendett, stručnjak za dronove iz Centra za pomorske analize, usporedio je ovaj fenomen s radijskim smetnjama kada stanice koriste iste frekvencije.
“Tehnologije na obje strane su slične, a broj dostupnih frekvencija za upravljanje dronovima je ograničen”, pojasnio je Bendett.
Iako ovakvi incidenti ponekad omogućavaju Ukrajini da prikupi obavještajne podatke, isti efekat može koristiti i Rusiji. Video-signal može otkriti dolazak napada ili pružiti informacije o neprijateljskim taktikama, poput rute leta, brzine i ciljeva drona.
Međutim, ovakvi incidenti su haotične prirode i teško ih je planirati. “Ukrajina je pokušala manipulisati signalima, ali predvidjeti ovakve mogućnosti nije jednostavno”, rekao je Gregory Falco, stručnjak za autonomne sisteme sa Univerziteta Cornell.
Tehnička ograničenja i sigurnosni izazovi
Stručnjaci smatraju da je malo vjerovatno da bi operateri mogli preuzeti kontrolu nad neprijateljskim dronom, jer su frekvencije za kontrolu obično bolje zaštićene od onih koje šalju video-signal. Dodavanje enkripcija moglo bi poboljšati sigurnost, ali u uslovima intenzivnog ratovanja, gdje operateri često gube više dronova dnevno, to se smatra nepraktičnim.
Ukrajina, suočena s nedostatkom oružja i municije, intenzivno koristi dronove kako bi nadoknadila svoje slabosti. Čak i jeftini modeli omogućili su uništavanje ruske opreme vrijedne milione dolara. Prema procjenama, dronovi su odgovorni za najmanje 80% ruskih gubitaka na prvim linijama fronta.
“Dronovi su nevjerovatno važni”, rekao je Jackie. “Oni su jedno od naših najefikasnijih oružja za nanošenje gubitaka neprijatelju”, prenosi Business Insider.
Ovakva situacija pokazuje koliko tehnologija oblikuje moderni rat, donoseći i prednosti i izazove, dok obje strane nastavljaju koristiti dronove u borbi za dominaciju.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!