Amy i Ano identične su bliznakinje koje su ubrzo nakon rođenja odvojene od majke i prodane različitim porodicama. Godinama kasnije, slučajno su otkrile jedna drugu zahvaljujući TV talent šou i TikTok videu, navodi se u BBC-evoj priči.
Dok su istraživale svoju prošlost, shvatile su da su među hiljadama beba u Gruziji otetih iz bolnica i prodanih. Otputovale su iz Gruzije u Njemačku, u želji da otkriju šta se zapravo zbilo i kako bi se konačno susrele sa svojom biološkom majkom.
Posljednje dvije godine su provele pokušavajući izgraditi sliku o tome što se dogodilo. Dok su otkrivale istinu, shvatile su da je, tokom nekoliko decenija, desetine hiljada drugih ljudi u Gruziji također odvedeno iz bolnica kao bebe i prodano. Unatoč zvaničnim pokušajima da se istraže svi ti događaji, još niko nije odgovarao za njih.
Priča o tome kako su Amy i Ano otkrile jedna drugu počinje kada su imale 12 godina.
Amy Khvitia je bila kod svoje kume blizu Crnog mora i gledala je svoj omiljeni TV program, Georgia's Got Talent. Na TV-u se pojavila djevojka koja je plesala, a izgledala je identično kao Amy. Ne samo da je ličila, bila je potpuno identična.
Sedam godina kasnije, u novembru 2021. godine, Amy je objavila video snimak na TikToku. Tristo dvadeset kilometara dalje, u Tbilisiju, druga 19-godišnjakinja, Ano Sartania, primila je video od svoje prijateljice. Mislila je da je “super što izgleda kao ona”.
Ano je pokušala da pronađe tu djevojku na internetu, ali nije uspjela, pa je podijelila video snimak na WhatsApp grupi na fakultetu kako bi vidjela da li neko može pomoći. Neko ko je poznavao Amy vidio je poruku i povezao ih na Facebooku.
Tokom narednih nekoliko dana otkrili su da imaju puno toga zajedničkog, ali se nije sve poklapalo.
Obje su rođene u porodilištu Kirtskhi – koje više ne postoji – na zapadu Gruzije, ali prema njihovim rodnim listovima, rođendani su im bili drugačiji.
Dogovorile su sastanak i sedmicu dana kasnije, dok se Amy penjala na vrh pokretnih stepenica na metro stanici Rustaveli u Tbilisiju, ona i Ano su se prvi put srele oči u oči.
Odlučile su suočiti se sa svojim porodicama i prvi put su saznale istinu. Usvojene su, odvojeno, u nekoliko sedmica razmaka 2002. godine.
Kopajući dublje, bliznakinje su pronašle detalje na svojim službenim rodnim listovima, uključujući i datum rođenja, koji su bili netačni.
Kako nisu mogli imati vlastitu djecu, majka od Amy je rekla da joj je prijateljica kazala da postoji neželjena beba u lokalnoj bolnici. Morala bi platiti doktore, ali mogla bi je odvesti kući i odgajati kao svoju.
I Anoina majka čula je istu priču.
Nijedna od usvojenih porodica nije znala da su djevojčice bliznakinje i uprkos tome što su platile mnogo novca da usvoje svoje kćerke, kažu da nisu shvatile da je to bilo ilegalno. Gruzija je prolazila kroz period nemira i pošto su u proces usvajanja bili uključeni medicinski radnici, smatrali su da je sve bilo legitimno. Nijedna porodica ne bi otkrila koliko novca je razmjenjeno.
Amy je željela da potraži svoju biološku majku da bi saznala više, ali Ano nije bila sigurna. “Zašto želiš upoznati osobu koja nas je mogla izdati?” upitala je.
Amy je pronašla Facebook grupu posvećenu ponovnom spajanju gruzijskih porodica sa djecom za koju se sumnja da su nezakonito usvojena pri rođenju i podijelila njihovu priču.
Jedna mlada žena iz Njemačke odgovorila je, rekavši da je njena majka rodila bliznakinje u porodilištu Kirtskhi 2002. godine i da iako su joj rečeno da su umrle, ali da sada ima određene sumnje.
DNK testovi su otkrili da je djevojka iz Facebook grupe zapravo njihova sestra i da živi sa njihovom biološkom majkom, Azom, u Njemačkom gradu Leipzigu. Grupu je osnovala novinarka Tamune Museridze 2021. godine nakon što je otkrila da je usvojena. Pronašla je svoj rodni list sa netačnim podacima kada je čistila kuću svoje preminule majke. Oformila je grupu kako bi pronašla svoju porodicu, ali grupa je na kraju otkrila skandal sa bebama koji je pogodio desetine hiljada ljudi, i protezao se decenijama.
“Razmjera je nezamisliva, ukradeno je do 100.000 beba. Sve je bilo sistemski organizovano”, kaže ona.
S obzirom na nedostatak pristupa dokumentima – neki su izgubljeni, a drugi nisu objavljeni – nemoguće je verifikovati tačnu cifru beba koje su nestale na taj način.
U hotelu u Leipzigu, Amy i Ano su dočekale konačni sastanak sa svojom biološkom majkom. Kasnije, bliznakinje su rekle da im je majka objasnila da je bila bolesna nakon porođaja i da je pala u komu. Kad se probudila, medicinsko osoblje joj je reklo da su bebe umrle ubrzo nakon rođenja.
Rekla je da joj je susret sa Amy i Ano dao novi smisao života. Iako nisu bliske, i dalje su u kontaktu, navodi BBC.
U 2022., gruzijska vlada pokrenula je istragu o trgovini djecom. U izjavi za BBC, kazali su da je razgovarano sa više od 40 ljudi, ali da su slučajevi “vrlo stari i da su historijski podaci izgubljeni”.
Novinarka Tamuna Museridze kaže da je podijelila sve informacije koje je imala sa istražnim organima, ali da vlada nije rekla kada će objaviti svoj izvještaj.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!