Predstojeći sastanci između ruskog predsjednika Vladimira Putina i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una mogli bi pomoći da se preoblikuje način na koji se povučena i nepovjerljiva Sjeverna Koreja odnosila prema svojim partnerima u Moskvi i Pekingu, kažu analitičari.
Ove godine odnosi Pjongjanga i Moskve su u centru pažnje, a Kim je izabrao Rusiju, a ne Kinu, kao svoju prvu inostranu posjetu od prije pandemije COVID-19, što povećava izglede da možda želi da uravnoteži odnose sa dvije velike sile na svojim granicama.
Ostaje da se vidi da li se Putin i Kim slažu oko bilo čega suštinskog, kao što je sporazum o oružju ili ekonomska pomoć, ali njihovi potezi da poprave veze mogu imati implikacije na rat u Ukrajini, tenzije sa Južnom Korejom i Japanom i rivalstvo Kine i SAD-a.
“Sjeverna Koreja je u suštini bila sama, bez ikakvih pravih saveznika. Sada su Sjevernoj Koreji potrebni saveznici u punom političko-vojnom smislu te riječi”, rekao je Artjom Lukin sa ruskog Dalekoistočnog federalnog univerziteta.
On smatra da će Kina biti glavni saveznik i zaštitnik Pjongjanga, ali da će i Rusija imati ulogu.
“Za razliku od saveza Kine i Sjeverne Koreje, u savezu Rusije i Sjeverne Koreje će one biti jednake“, dodao je.
Na početku njegove vladavine, Kimovi odnosi s Pekingom i Moskvom bili su hladni, a obje zemlje su se pridružile međunarodnim sankcijama protiv Sjeverne Koreje zbog njenog nuklearnog oružja i raketnih programa.
Međutim, od 2018. Kim je krenuo da popravi veze i iskoristio je rivalstvo koje je odvojilo Kinu i Rusiju od Sjedinjenih Država i drugih.
Pjongjang i Moskva su negirali da će Sjeverna Koreja isporučivati oružje Rusiji, ali su obećali jačanje vojnih veza, možda uključujući zajedničke vježbe, a razgovori bi mogli uključivati i rusku humanitarnu pomoć toj zemlji.
Kim je posjetio Xija u Pekingu u svom prvom poznatom stranom putovanju kao lider 2018. godine, a posljednji put su se sreli kada je Xi posjetio Pjongjang 2019., neposredno prije izbijanja pandemije COVID-a.
“Ako ste Xi Jinping, morate se zapitati zašto Kim posjećuje Vladivostok, a ne Peking na prvom putovanju izvan Sjeverne Koreje od prije pandemije“, rekao je John Delury, profesor kineskih studija na Univerzitetu Yonsei u Seulu, u Južnoj Koreji.
“Tokom Hladnog rata, Kimov djed (Kim Il Sung) je suptilno i efektivno igrao na taštine i strepnje Pekinga i Moskve, koji su bili zaključani u nadmetanju za dominaciju unutar socijalističkog bloka. U ovom novom hladnoratovskom okruženju, ne bismo trebali odbaciti mogućnost da su Kinezi pomalo ljuti kada vide da Kim bira Putina umjesto njih“, dodao je.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar o samitu. Nekoliko kineskih akademika zamoljenih da komentarišu samit je odbilo, rekavši da je to pitanje previše osjetljivo. Nekoliko izvještaja u kineskim državnim medijima odnosilo se samo na zvanične izjave Rusije i Sjeverne Koreje o sastanku.
Leif-Eric Easley, profesor na Univerzitetu Ewha u Seulu, rekao je da nije iznenađen što je Kim odabrao Rusiju kao svoju prvu postpandemijsku destinaciju u inostranstvu s obzirom na interes sjevernokorejskog lidera da iskoristi geopolitiku “novog hladnog rata”.
Uprkos tome, napetosti i nepovjerenje ostaju između Sjeverne Koreje, Kine i Rusije, a to može ograničiti saradnju na stvarima kao što su zajedničke vojne vježbe ili prijenos osjetljive vojne tehnologije, rekao je.
“Malo je vjerovatno da će Putin pružiti Kimu tehnologiju za minijaturizaciju nuklearnih uređaja ili pogon podmornica na nuklearni pogon jer čak ni očajna ratna mašina ne mijenja svoju najjaču vojnu tehnologiju za staru, glupu municiju“, rekao je Easley.
“Povjerenje je toliko nisko među Rusijom, Sjevernom Korejom i Kinom da pravi savez njih tri nije vjerodostojan niti održiv”, dodao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!