Savjetnici Donalda Trumpa, kako javno tako i privatno, predlažu planove za okončanje rata u Ukrajini koji bi omogućili da veliki dijelovi zemlje ostanu pod kontrolom Rusije u doglednoj budućnosti, prema analizi Reutersa zasnovanoj na njihovim izjavama i intervjuima s osobama bliskim novoizabranom predsjedniku SAD-a.
Prijedlozi tri ključna savjetnika, uključujući budućeg Trumpovog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu, penzionisanog general-potpukovnika Keitha Kellogga, imaju zajedničke elemente, uključujući uklanjanje članstva Ukrajine u NATO-u iz pregovora.
Trumpovi savjetnici planiraju prisiliti Moskvu i Kijev na pregovore uz upotrebu “mrkve i batine”, uključujući obustavu vojne pomoći Kijevu ukoliko ne pristane na pregovore, dok bi istovremeno povećali pomoć ako ruski predsjednik Vladimir Putin odbije.
Trump je tokom kampanje više puta obećavao da će okončati skoro trogodišnji sukob u roku od 24 sata od svoje inauguracije 20. januara, ali još nije objasnio kako to planira postići. Analitičari i bivši sigurnosni zvaničnici izrazili su ozbiljne sumnje da bi Trump mogao ispuniti ovo obećanje zbog složenosti sukoba.
Međutim, izjave njegovih savjetnika nagovještavaju potencijalne konture Trumpovog plana za mir.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, suočen s nedostatkom ljudstva i sve većim teritorijalnim gubicima, signalizirao je da bi mogao biti otvoren za pregovore. Iako i dalje teži članstvu u NATO-u, ove sedmice je izjavio da Ukrajina mora pronaći diplomatska rješenja za povratak nekih okupiranih teritorija.
No, analitičari i bivši američki zvaničnici smatraju da bi Putin mogao odbiti pregovore jer trenutno ima prednost nad Ukrajincima i može imati veći interes da nastavi s osvajanjem teritorija.
Eugene Rumer, bivši visoki američki analitičar za Rusiju, izjavio je da Putin “nije u žurbi” i da ne pokazuje spremnost da odustane od svojih uvjeta za primirje i pregovore, uključujući odustajanje Ukrajine od NATO-a i predaju četiri regije koje Rusija tvrdi da su dio njene teritorije, ali ih ne kontrolira u potpunosti.
Putin, rekao je Rumer, vjerovatno će čekati, zauzimati više teritorija i gledati kakve bi ustupke Trump mogao ponuditi kako bi ga privukao za pregovarački sto.
Više planova
Trump još nije formirao centralnu radnu grupu za razradu mirovnog plana, rekli su savjetnici. Umjesto toga, više savjetnika iznijelo je ideje u javnim forumima, a neke su predložene i direktno Trumpu.
Prema savjetnicima, mirovni sporazum će vjerovatno zahtijevati direktno lično angažovanje između Trumpa, Putina i Zelenskog.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da nije moguće komentirati pojedinačne izjave bez uvida u cjelokupni plan.
Glasnogovornica Trumpa, Karoline Leavitt, rekla je da Trump planira poduzeti sve potrebne korake kako bi obnovio mir i povratio američku snagu na svjetskoj sceni.
Jedan bivši Trumpov zvaničnik nacionalne sigurnosti uključen u tranziciju rekao je da postoje tri glavna prijedloga: nacrt Kelloga, jedan od novoizabranog potpredsjednika JD Vancea i još jedan koji je iznio Richard Grenell, bivši Trumpov vršilac dužnosti šefa obavještajne službe.
Kelloggov plan, čiji je koautor bivši dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost Fred Fleitz i koji je predstavljen Trumpu ranije ove godine, poziva na zamrzavanje trenutnih borbenih linija.
Po njemu bi Trump Kijevu isporučio više američkog oružja samo ako bi pristao na mirovne pregovore. Istovremeno bi upozorio Moskvu da će povećati američku pomoć Ukrajini ako Rusija odbije pregovore. Članstvo Ukrajine u NATO-u bilo bi stavljeno na čekanje. Ukrajini bi također bile ponuđene američke sigurnosne garancije, koje bi mogle uključivati povećanje opskrbe oružjem nakon postizanja sporazuma.
U intervjuu za Times Radio u junu je Sebastian Gorka, jedan od Trumpovih zamjenika savjetnika za nacionalnu sigurnost, rekao da mu je Trump rekao da će natjerati Putina na razgovore prijeteći neviđenim isporukama oružja Ukrajini ako Putin odbije.
Vance, koji se kao američki senator protivio pomoći Ukrajini, iznio je posebnu ideju u septembru.
On je rekao američkom podcasteru Shawnu Ryanu da bi sporazum vjerovatno uključivao demilitariziranu zonu na postojećim linijama fronta koja će biti “jako utvrđena” kako bi se spriječile daljnje ruske upade. Njegov prijedlog bi Kijevu uskratio članstvo u NATO-u.
Grenell, Trampov bivši ambasador u Njemačkoj, zagovarao je stvaranje “autonomnih zona” u istočnoj Ukrajini tokom Bloombergovog okruglog stola u julu, ali nije iznosio detalje. On je također sugerirao da članstvo Ukrajine u NATO-u nije u interesu Amerike.
Očekuje se otpor
Elementi prijedloga vjerovatno bi se suočili sa odbijanjem Zelenskog, koji je pozivnicu za NATO učinio dijelom svog vlastitog “Plana pobjede”, te evropskih saveznika i nekih američkih zakonodavaca, kažu analitičari i bivši zvaničnici nacionalne sigurnosti.
Prošle sedmice, ukrajinski ministar vanjskih poslova poslao je pismo svojim kolegama iz NATO-a pozivajući ih da izdaju poziv za članstvo na sastanku ministara vanjskih poslova u utorak.
Neki evropski saveznici izrazili su spremnost da pojačaju pomoć Ukrajini, a američki predsjednik Joe Biden nastavlja slati oružje. To bi Trumpa moglo koštati u njegovim namjerama da natjera Kijev za pregovarački sto.
Keloggov plan, koji ovisi o povećanju pomoći Ukrajini ako Putin ne dođe za sto, mogao bi se suočiti s povratkom u Kongresu, gdje se neki od Trumpovih najbližih saveznika protive dodatnoj vojnoj pomoći za ovu istočnoevropsku zemlju.
“Mislim da niko nema realan plan za okončanje ovoga“, rekao je Rumer, bivši američki obavještajac.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!