Kako piše Reuters, analiza željezničkih i finansijskih podataka pokazuje da fabrike hemikalija koje su osnovali ili posjeduju neki od najbogatijih Rusa obezbjeđuju ključne sastojke za proizvodnju eksploziva koje ruska vojska koristi u ratu u Ukrajini.
Reuters je identificirao pet hemijskih kompanija u vlasništvu pet milijardera koji su pod zapadnim sankcijama, a koje su isporučile više od 75% ključnih hemikalija željeznicom najvećim ruskim fabrikama eksploziva od početka rata do septembra ove godine.
Analiza ove novinske agencije po prvi put pokazuje koliko ruske fabrike, koje su dio ratne mašinerije, ovise o ovim ljudima i njihovim kompanijama.
Među milijarderima su Roman Abramovič, bivši vlasnik nogometnog kluba Chelsea, i Vagit Alekperov, kojeg je Forbes u aprilu proglasio najbogatijim čovjekom u Rusiji s bogatstvom procijenjenim na 28,6 milijardi dolara.
Abramovič i Alekperov nisu odgovorili na zahtjeve za komentar poslani putem njihovih kompanija ili advokata.
Londonska kompanija Evraz, u kojoj Abramovič posjeduje 28% udjela, izjavila je da isporučuje hemikalije “isključivo za civilnu upotrebu”. Lukoil, rafinerija u kojoj Alekperov ima dionice, izjavio je da “ne proizvodi eksplozive niti bilo koje povezane komponente”.
Anna Nagurney, profesorica na Univerzitetu Massachusetts koja proučava lanac opskrbe povezan s ratom u Ukrajini, pregledala je nalaze Reutersa i izjavila kako ovih pet kompanija pomažu Moskvi ne samo opskrbom ključnih hemikalija za municiju već i zarađivanjem prijeko potrebne devize izvozom civilnih proizvoda, uključujući gnojiva.
“Ove hemijske kompanije možda djeluju kao civilne, ali podržavaju ratne napore“, rekla je Nagurney.
Kako bi utvrdio odakle ruske glavne fabrike municije dobijaju svoje zalihe, Reuters je analizirao kretanje više od 600.000 željezničkih pošiljki hemikalija potrebnih za proizvodnju eksploziva od invazije na Ukrajinu u februaru 2022. do septembra 2024.
Podatke o željezničkom prometu iz dvije komercijalne baze podataka u Rusiji dostavio je Reutersu Open Source Centre, britanska nevladina organizacije koja prikuplja javno dostupne obavještajne podatke i prati potencijalna kršenja sankcija. Podaci su uključivali vrstu tereta u svakom vagonu, težinu, porijeklo i odredište, te nazive kompanija koje su poslale i primile robu.
Reuters je uporedio podatke iz dviju baza kako bi potvrdio njihovu tačnost. Međutim, agencija nije mogla potvrditi jesu li podaci uključili sve željezničke pošiljke u fabrike eksploziva niti u kojoj mjeri postrojenja primaju dostave cestovnim putem.
Podaci pokazuju da kompanije u vlasništvu milijardera isporučuju ključne sastojke pet ruskih fabrika eksploziva i baruta koje su pod zapadnim sankcijama. Postrojenja su podružnice državnog proizvođača oružja i automobila Rostec.
Pomoću propuštenih poreznih računa za dijelove 2023. Reuters je također potvrdio da su četiri hemijske kompanije bile dobavljači za četiri fabrike eksploziva.
Ni Kremlj, ni ministarstvo odbrane, ni Rostec nisu odgovorili na pitanja Reutersa o ulozi civilnih kompanija u opskrbi ruske industrije municije.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!