Rumunija: Da li će izbori biti poništeni zbog Tik-Toka?

Svijet 30. nov 202414:26 0 komentara
Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS

U Rumuniji se ponovo prebrojavaju glasovi iz prvog kruga predsjedničkih izbora - uoči parlamenteranih izbora u nedjelju. Ustavni sud je odluku o eventualnom poništavanju izbora odgodio za ponedjeljak. Zbog čega?

Možda je najbolje hronološki iznijeti cijeli haos koji je nastao već samim umetanjem parlamentarnih izbora između prvog i drugog kruga predsjedničkih izbora.

Prošle nedjelje, 24. novembra, u prvom krugu predsjedničkih izbora, aktuelni premijer, socijaldemokrata Marčel Čiolaku koji je slovio za favorita, završio je tek na trećem mjestu – i ispao iz trke.

Prvo mjesto je sasvim neočekivano zauzeo nezavisni kandidat Kalin Đeorđesku, ekstremno desničarski kritičar NATO-a i pristalica Rusije, ispred relativno nepoznate kandidatkinje, Elene Laskoni. Njih dvoje su se plasirali u drugi krug planiran za 8. decembar.

Parlamentarni izbori se po planu održavaju sutra, u nedjelju 1. decembra. Dakle Rumuni su ionako bili pozvani da glasaju tri sedmice zaredom – a možda će to morati da rade sve do Nove godine.

Optužbe vrha države protiv Rusije i TikToka (Kine)

Naime, Vrhovni odbrambeni savjet Rumunije (CSAT) u četvrtak je saopštio da posjeduje dokaze o sajber napadima koji su uticali na predsjedničke izbore održane 24. novembra.

Rumunija je glavni cilj „neprijateljskih akcija državnih i nedržavnih aktera, posebno Ruske Federacije”. Strani faktori su zainteresovani za uticaj na „javnu agendu rumunskog društva i društvenu koheziju”, citirao je „Radio Slobodna Evropa” kancelariju predsjednika Klausa Johanisa u Bukureštu.

Sve optužbe za rusko miješanje u predsjedničke izbore u Rumuniji su neosnovane, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u petak.

Osim toga, TikTok, video-platforma sa sjedištem u Kini – optužuje se da nije označila kandidata Kalina Đeorđeskua kao političara.

Jer, Izborna komisija Rumunije naložila je TikToku da obezbijedi da kandidati aktivni na toj platformi jasno naznače svoj status – trebalo je da koriste identifikacioni kod koji bi uključivao i informacije o izvorima finansiranja.

U slučaju Đeorđeskua, TikTok ovu odredbu nije poštovao, čime ga je, prema riječima predsjedničke kancelarije, stavio u „povlašten” položaj u odnosu na druge kandidate. Đeorđesku je izbornu kampanju gotovo isključivo vodio putem TikToka.

Uključuje se Ustavni sud – ponovno prebrojavanje bez nadzora

Potom je najviši sud u Rumuniji naložio ponovno prebrojavanje 9,46 miliona glasova – i time donio veoma kontraverznu odluku, iz više razloga.

U Rumuniji obično predstavnici svih parlamentarnih stranaka posmatraju proces glasanja na svakom biračkom mjestu i učestvuju u prebrojavanju glasova. Oni svojim potpisima potvrđuju tačnost prebrojavanja, a cijeli proces se snima kamerama.

Međutim, kod ponovnog prebrojavanja glasova – svega toga nema. Proces sprovode državni službenici, bez prisustva posmatrača i kamera, kako je odlučila centralna izborna komisija. Osim toga, broj osoba koje učestvuju u prebrojavanju znatno je manji nego u redovnom procesu, što izaziva strah od nenamernih grešaka.

Optužbe za političku pristrasnost suda

Mnogi komentatori optužili su Ustavni sud – koji se već dugo smatra naklonjenim socijaldemokrtama – da je odlukom o ponovnom prebrojavanju glasova želio da favorizuje premijera Marčela Čiolakua. U prvom krugu je imao samo 2.740 glasova manje od Laskoni. Kritičari tvrde da je cilj da se novim rezultatom Čiolaku plasira na drugo mjesto.

On sam je potom na Fejsbuku izjavio da će povući svoju kandidaturu bez obzira na ishod. Kasnije je ublažio stav, navodeći da ga ne zanima drugo mjesto koje bi mu bilo dodijeljeno „za zelenim stolom” – odnosno na netransparentan način.

Laskoni je takođe oštro kritikovala odluku suda. Naredba o ponovnom prebrojavanju glasova je, prema njenim riječima, „užasna za jednu demokratsku državu”.

„Ustavni sud se po drugi put miješa u demokratski proces”, napisala je na mreži X, aludirajući na raniju odluku tog suda da zabrani jednom desničarskom ekstremisti učešće na predsjedničkim izborima. „Ekstremizam se ne suzbija zakulisnim igrama, već izborima.” Dodala je da će se zalagati za odbranu demokratije i učiniti sve da spriječi da ona bude „pogažena od strane korumpiranih političara”.

Njena partija, USR, podnijela je žalbu Apelacionom sudu u Bukureštu na odluku suda o ponovnom prebrojavanju.

Sve će znati u ponedjeljak?

U petak (29. novembra) je istekao zakonski rok za Ustavni sud da prvi krug predsjedničkih izbora proglasi zakonitim i time otvori put za drugi krug zakazan za 8. decembar. Zato je sud odložio odluku o poništavanju prvog kruga predsjedničkih izbora – za ponedjeljak 2. decembar – poslije parlamentarnih izbora. Sudije nisu navele razloge za svoju odluku.

Time, za sada postupak za izbor novog predsjednika ostaje otvoren.

Predsjednik izborne komisije, Toni Grebla, izjavio je za Radio Rumunija Aktualitati da bi, u slučaju da Ustavni sud poništi prvi krug, on mogao biti ponovljen 15. decembra. Drugi krug bi se tada održao 29. decembra.

Ostaje da se vidi kakve će posljedice spor oko predsjedničkih izbora imati na sastav parlamenta. U prvom krugu predsjedničkih izbora zabilježen je pomak udesno u dosad prozapadno orijentisanoj zemlji, čime su ojačane snage koje kritikuju EU i podržavaju Rusiju piše DW.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!