Kad je Putin u februaru prošle godine pokrenuo agresiju na Ukrajinu, očekivao je nekoliko tjedana borbi, ukrajinsku kapitulaciju te potom velebni početak obnove Ruskog Carstva (ruskim vojnicima koji su išli na Kijev rečeno je da ponesu svečane odore). Nakon nešto više od godinu dana ratovanja ne samo da ruska pobjeda nije izgledna već se rat polagano, ali nezaustavljivo širi na Rusiju.
Svakodnevni upadi ruske naoružane opozicije više i nisu neka vijest. U utorak (30. maja) Moskovljani su doživjeli prvi pravi napad dronovima. Iako nije bio odveć uspješan, imao je ogroman psihološki učinak na Ruse koji su mislili da ih udaljenost štiti od posljedica agresije na Ukrajinu. Sad se Moskovljani, a i stanovnici ruskih gradova u europskom dijelu moraju priviknuti da im rat može doslovno svakog dana “upasti” u dnevnu sobu.
Napad dronovima pokazao je i da Ukrajinci, koji službeno tvrde da nemaju ništa s njime iako svi znamo da itekako imaju, sada mogu napasti ciljeve u dubini Rusije. Njima su trenutno “najdraže” mete ruske rafinerije jer se vrlo lako zapale.
Rusku političku elitu i oligarhe od samog napada znatno su više zabrinule reakcije Moskovljana i Rusa na činjenicu da su dronovi pogađali zgrade u Rubljovki, elitnom predgrađu Moskve gdje stanuju Putin i Medvedev. Komentari su bili toliko zajedljivi i zlobni da su neki ruski političari zatražili privođenje autora.
Prigožin se svađa sa svima
Ponesen ratnom slavom Jevgenij Prigožin se doslovno posvađao sa svima. Njegove redovne “mušterije” ruskog ministra obrane Šojgua i načelnika glavnog stožera Gerasimova sad je posredno optužio da su namjeravali napasti njegove snage.
Prigožin je 2. lipnja na Telegramu objavio da su njegove trupe pronašle desetak lokacija na kojima su djelatnici ministarstva obrane postavili eksploziv, uključujući protutenkovske mine, rekavši da su im to naredili njihovi nadređeni.
Prigožin se “zakačio” i s čečenskim čelnikom Ramzanom Kadirovom, koji je pak objavio kako će njegove specijalne snage preokrenuti odnos snaga na bojištu u korist Rusije. Kadirov je pritom najavio ofenzivne operacije ne samo u Donjeckoj oblasti već i u Zaporiškoj, pa čak i u Hersonskoj.
Prigožin je to, potpuno ispravno, ocijenio kao puko hvalisanje. To, naravno, nije dobro sjelo Čečenima pa je čečenski zastupnik u državnoj Dumi Adam Delimhanov javno pozvao Prigožina da se nađu gdje ovaj odluči kako bi “blisko” raspravili o Prigožinovim stavovima o vrijednosti čečenskih snaga.
Delimhanovu se pridružio i general bojnik Apti Alaudinov, na funkciji zapovjednika čečenskih specijalnih snaga. On je ustvrdio da se jako puno bivših vagnerovaca pridružilo njegovim snagama, iako one nisu ni približno dobile toliko aviona, helikoptera, tenkova i artiljerije koliko Wagner piše Index.hr
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!