Rusija je ostala duboko izolirana na UN-ovom samitu visokog profila u New Yorku proteklog vikenda kada je napravila iznenadni potez kako bi izbacila iz kolosijeka ambiciozni pakt osmišljen da oživi UN, i u tome nije uspjela.
Potez Rusije da odgodi usvajanje sporazuma na temelju toga što navodno predstavlja zapadne interese odbijen je u nedjelju sa 143 glasa za, sedam protiv i 15 suzdržanih.
Rusko izaslanstvo je reklo da će, ako se planirano glasovanje kojim se odobrava “pakt za budućnost” visokog profila, ne odgodi do daljnjih razgovora, pokušati pokrenuti amandman kojim se tvrdi da su ključna pitanja koja se obrađuju u paktu predmet domaće nadležnosti u kojoj UN ne bi trebao nastojati intervenirati.
Konaković u UN-u: Ponijeli smo sa sobom ožiljke naše prošlosti, ali i naučene lekcije (VIDEO)
Ali nadmoćna većina glasova na Generalnoj skupštini UN-a odbacila je ruski poziv na odgodu i na amandman te zemlje.
Ruski potez, na početku dvodnevnog “samita za budućnost”, izgledao je diplomatski nespretno, ako je možda osmišljeno za domaću potrošnju. To je razljutilo govornike iz Afričke unije (AU) i Meksika, naglašavajući da Moskva ima samo ograničenu podršku, posebno iz Bjelorusije, Venezuele, Sirije i Irana.
AU, predvođena Republikom Kongom, pozvala je na odbacivanje ruskog amandmana.
Mnogi na globalnom jugu taj pakt vide i kao dobronamjeran i neophodan zajednički napor za obnovu UN-a, kao i kao osobno naslijeđe za relativno popularnog glavnog sekretara UN-a Antónia Guterresa.
No kontroverza je naglasila u kojoj su mjeri ideološke podjele oštetile multilateralnu suradnju u UN-u, upravo ono pitanje kojim se pakt želio pozabaviti.
Rusija se usprotivila 25 odredbi u nacrtu pakta, uključujući potvrđivanje prvenstva nacionalne jurisdikcije i odbacivanje jezika o univerzalnom pristupu pravima na seksualno i reproduktivno zdravlje, kao i na širem osnaživanju spolova.
Budući da je ruski potez odbijen, Guterres je na samitu rekao da je cilj pakta bio “vratiti multilateralizam s ruba provalije u vrijeme kada svijet [izlazi] iz tračnica”. Izazovi 21. stoljeća – od duga u zemljama u razvoju do klimatske krize – zahtijevali su rješenja 21. stoljeća.
Graham Gordon, voditelj globalnog zagovaranja u Christian Aidu, rekao je o paktu:
“Ključna tačka dokumenta, s obzirom na njegova inherentna ograničenja, jest da daje smjernice o tome što bi se trebalo postići na drugim forumima, uključujući MMF, na Cop i na G20. Ključni test bit će za 12 mjeseci u procjeni koliko to daje zamaha. To je upečatljiv dokument u priznanju kako multilateralizam trenutno propada”.
Guterres se zalagao za Summit za budućnost prije više od dvije godine kao pokušaj uvjeravanja svjetskih čelnika u jeku globalne epidemije Covida da suradnja i multilateralizam moraju oživjeti.
Pakt, koji se proteže na 26 stranica i 56 preporuka, kaže da nudi novi početak za multilateralizam i opetovano potvrđuje primat međunarodnog prava. Ali nedostatak novih specifičnosti oslabio je njegov utjecaj.
Dokument pokriva reformu i proširenje Vijeća sigurnosti UN-a kako bi to tijelo bilo reprezentativnije za 21. stoljeće, ulogu UN-a u upravljanju umjetnom inteligencijom, postupno ukidanje fosilnih goriva u energetskim sistemima, reformu multilateralnih financijskih institucija, ponovno opredjeljenje za punu nuklearno razoružanje i moderniziranje mirovnih snaga UN-a kako bi se razvilo u sprječavanje rata.
Konkretne ideje uključuju dvogodišnji UN-ov samit o globalnoj ekonomiji, platformu za hitne slučajeve za upravljanje pandemijama, nesigurnošću hrane i ekološkim katastrofama te novo UN-ovo nadzorno tijelo stručnjaka koji će savjetovati o rizicima koje umjetna inteligencija predstavlja za sve ekonomije.
Glavna točka problema bilo je protivljenje Zapada ulozi UN-a u tome da međunarodne financijske institucije postanu reprezentativnije. Pritisak pod vodstvom UN-a da se uključi referenca na poticaj od 500 milijardi dolara kako bi se ciljevi održivog razvoja vratili na pravi put također je odbijen.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare