Rusija je uspostavila program za razvoj i proizvodnju dugometnih vojnih dronova u Kini za upotrebu u ratu protiv Ukrajine, tvrde izvori iz europske obavještajne agencije i dokumenti u koje Reuters imao uvid. Kompanija IEMZ Kupol, podružnica ruskog državnog proizvođača oružja Almaz-Antey, razvila je i testirala novi model drona pod nazivom Garpiya-3 (G3) u Kini, uz pomoć kineskih stručnjaka.
Prema izvještaju koji je Kupol poslao ruskom Ministarstvu odbrane ranije ove godine, kompanija je u kineskoj fabrici uspješno proizvela dron G3 u velikim količinama, omogućivši njegovu upotrebu u ratu u Ukrajini. Međutim, ni Kupol, ni Almaz-Antey, niti Ministarstvo odbrane nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da nije upoznato sa ovim projektom, dodajući da Kina ima stroge kontrole nad izvozom dronova.
Stručnjaci iz oblasti odbrane ističu da bi potvrđena isporuka kompletnih dronova iz Kine za Rusiju bila značajna.
“Dosad se uglavnom govorilo o komponentama koje bi mogle biti korištene u oružanim sistemima”, izjavio je Fabian Hinz, istraživač iz Međunarodnog instituta za strateške studije. Međutim, Samuel Bendett iz Centra za novu američku sigurnost dodaje da bi Kina mogla biti oprezna zbog rizika od međunarodnih sankcija zbog podrške ruskoj vojnoj mašineriji.
Dron G3, prema Kupolovim izvještajima, može letjeti do 2.000 kilometara s teretom od 50 kilograma. Neki modeli dronova proizvedenih u Kini već su isporučeni u Rusiju radi daljnjeg testiranja, uz učešće kineskih stručnjaka. Dva europska obavještajna izvora izjavila su da je dostava ovih dronova prvi konkretan dokaz da je Kina isporučila kompletne bespilotne letjelice Rusiji od početka rata u Ukrajini.
Kupol je primio sedam vojnih dronova proizvedenih u Kini, uključujući dva G3 modela, na svoju adresu u ruskom gradu Iževsku, navodi se u dokumentima koje je pregledao Reuters.
Prema Reutersovim izvorima, navedeni dronovi su razvijeni u saradnji s kineskim kompanijama, a Kupolovi izvještaji pokazuju da je Kineska fabrika spremna za masovnu proizvodnju dronova Garpiya-3. Dokumenti koji su prikazani Reutersu uključuju pet različitih dokumenata koji podržavaju tvrdnje o ruskom programu za proizvodnju dronova u Kini, ali ne otkrivaju tačne lokacije proizvodnih pogona.
Kineske vlasti su dosljedno negirale da Kina ili njene kompanije snabdijevaju Rusiju oružjem za upotrebu u Ukrajini, ističući da zemlja ostaje neutralna u sukobu. “Ne postoje međunarodna ograničenja za trgovinu između Kine i Rusije”, navelo je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u odgovoru na izvještaj Reutersa ranije ovog mjeseca.
U međuvremenu, i Rusija i Ukrajina ubrzano povećavaju proizvodnju dronova, jer su bespilotne letjelice postale ključni element u ovom ratu. David Albright, bivši inspektor UN-a i predsjednik Instituta za nauku i međunarodnu sigurnost, rekao je da bi Rusija mogla zaobići sankcije tako što bi proizvodnju smjestila u Kinu, gdje bi imala pristup naprednim čipovima i ekspertizi.
Međutim, Samuel Bendett, pomoćni viši saradnik u Centru za novu američku sigurnost (CNAS) upozorava da bi otvaranje fabrike za proizvodnju dronova u Kini moglo izložiti ovu zemlju dodatnim sankcijama. Ipak, obavještajni izvori navode da bi planirani napadački dron REM 1, s nosivošću od 400 kilograma, mogao biti uporediv s američkim dronom Reaper, što bi značilo značajno poboljšanje u ruskoj vojnoj sposobnosti.
Jedan od dokumenata prikazuje planove za uspostavljanje zajedničkog rusko-kineskog centra za istraživanje i proizvodnju dronova u specijalnoj ekonomskoj zoni Kašgar u kineskoj provinciji Xinjiang. Dokument predviđa kapacitet proizvodnje od 800 dronova godišnje, ali ne daje precizan vremenski okvir kada bi fabrika mogla postati operativna.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno je izjavio da je njegova vojska dobila oko 140.000 dronova u 2023., te da Moskva planira značajno povećati taj broj u bliskoj budućnosti.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!