Ruski parlament brzo je ispunio želju predsjednika Vladimira Putina tako što je završio usvajanje zakona kojim se mijenja pravni stav Moskve o nuklearnom testiranju u vrijeme akutne napetosti sa Zapadom, javlja Reuters.
Donji dom, Državna duma, usvojila je u srijedu drugo i treće čitanje zakona kojim se opoziva ruska ratifikacija Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT). Oba su usvojena jednoglasno sa 415 glasova protiv.
Putin je pozvao Dumu 5. oktobra da izvrši promjenu kako bi se “kopirala” pozicija Sjedinjenih Država, koje su potpisale, ali nikada nisu ratificirale sporazum iz 1996. godine.
“Razumijemo našu odgovornost prema našim građanima, štitimo našu zemlju. Ono što se danas dešava u svijetu je isključiva krivica Sjedinjenih Država“, rekao je predsjednik parlamenta Vjačeslav Volodin.
Kako navodi Reuters, otkako Rusija napala Ukrajinu prošle godine, Putin je više puta podsjetio Zapad na rusku nuklearnu moć. Državna televizija je u srijedu prikazala rijetke snimke na kojima je tokom posjete Pekingu bio u pratnji mornaričkih oficira koji nose takozvanu nuklearnu aktovku koja se može koristiti da se naredi nuklearni napad.
Rusija kaže da neće nastaviti atomska testiranja osim ako Washington to ne učini, ali stručnjaci za kontrolu naoružanja zabrinuti su da bi mogla krenuti ka testu koji bi Zapad shvatio kao rusku nuklearnu eskalaciju usred rata u Ukrajini.
Prema izjavama stručnjaka, testiranje od strane Rusije ili Sjedinjenih Država moglo bi potaknuti druge da učine isto, a zatim bi mogli uslijediti Kina, Indija i Pakistan, što bi pokrenulo novu globalnu utrku u naoružanju. Svi trenutno poštuju moratorij na testiranja, a samo je Sjeverna Koreja u ovom stoljeću izvela test koji uključuje nuklearnu eksploziju.
Rusija je prvobitno ratifikovala CTBT 2000. godine. Iako opoziva taj korak, do sada je rekla da će ostati potpisnica sporazuma i nastaviti da dostavlja podatke globalnom sistemu za praćenje koji upozorava svijet na bilo kakvu nuklearnu probu.
Ali kada je u utorak predstavio nacrt zakona, predsjednik parlamenta Volodin je iznio mogućnost da bi se Moskva mogla u potpunosti povući i rekao da će Washington nagađati o svojim namjerama.
“A šta ćemo dalje raditi – da li ostajemo strana u sporazumu ili ne, nećemo im reći. Moramo razmišljati o globalnoj sigurnosti, sigurnosti naših građana i djelovati u njihovim interesima“, rekao je on.
Zakon će sada ići Gornjem domu, a Putinu na potpisivanje.
Putin je ranije ovog mjeseca rekao da je svjestan poziva Rusiji da nastavi nuklearna testiranja, ali nije spreman reći treba li Moskva to učiniti ili ne.
Još u februaru je rekao da Rusija mora “sve pripremiti” za provođenje testa u slučaju da to učini Washington. Ministar odbrane Sergej Šojgu posjetio je ruski poligon za testiranje u udaljenom sjevernom arhipelagu Novaya Zemlya u augustu.
CNN je prošlog mjeseca objavio satelitske snimke na kojima se vidi kako su Rusija, Sjedinjene Države i Kina posljednjih godina izgradile nove objekte na svojim poligonima za nuklearno testiranje.
Ruska promjena u CTBT-u uslijedila je nakon što je ranije ove godine suspendovala Novi START, posljednji preostali bilateralni nuklearni sporazum sa Sjedinjenim Državama, koji ograničava broj strateških bojevih glava koje svaka strana može rasporediti.
Stručnjaci sa Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira rekli su da bi Putin mogao ovim koracima imati namjeru “da izazove uzbunu i nesigurnost među državama koje podržavaju Ukrajinu u njenoj odbrani od ruske ilegalne invazije”.
Rekli su da potez “slabi međunarodnu stabilnost i umanjuje izglede čovječanstva da izbjegne novu utrku u nuklearnom naoružanju”.
“U ovom slučaju, Sjedinjenim Državama je teško otići daleko u kritiziranju Putinove objave i potencijalnog povlačenja Rusije iz CTBT-a, budući da SAD same nisu uspjele ratificirati sporazum i postati njegova strana u 27 godina od prvog potpisivanja“, naveli su.
Melissa Parke, izvršna direktorica Međunarodne kampanje za ukidanje nuklearnog oružja, nazvala je akciju Rusije neodgovornom.
Ona je rekla da su sporazumi poput CTBT-a “kritični kako bi se osiguralo da se nuklearna testiranja koja su naštetila zdravlju ljudi i izazvala široko rasprostranjenu radioaktivnu kontaminaciju ne nastave“.
Postsovjetska Rusija nikada nije izvršila nuklearni test. Sovjetski Savez je posljednji put testirao 1990., a Sjedinjene Države 1992. godine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!