SAD gube trku: Kina prednjači nad Zapadom u skoro svim poljima tehnologije

Pixabay

Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje gube trku s Kinom za razvoj naprednih tehnologija i zadržavanje talentovanih ljudi, a Peking bi potencijalno mogao uspostaviti monopol u nekim oblastima, navodi se u najnovijem izvještaju australskog Instituta za stratešku politiku.

Kina vodi u 37 od 44 tehnologije praćene tokom jednom godišnjem projektu gore navedenog thinktanka. Te tehnologije uključuju električne baterije, hipersoniku i napredne radio-frekventne komunikacije kao što su 5G i 6G.

Britanski list Guardian navodi da se u izvještaju, objavljenom u četvrtak, navodi da su SAD lider u samo preostalih sedam tehnologija kao što su vakcine, kvantno računarstvo i svemirski sistemi za lansiranje.

Rečeno je da su nalazi zasnovani na istraživanju “velikog uticaja” u kritičnim i novonastalim tehnološkim poljima, fokusirajući se na radove koji su objavljeni u prestižnim časopisima a koji su visoko citirani u kasnijim istraživanjima.

“Naše istraživanje otkriva da je Kina izgradila temelje da se pozicionira kao vodeća svjetska naučna i tehnološka supersila, uspostavljajući ponekad zapanjujuće vodstvo u istraživanjima s velikim utjecajem u većini kritičnih i novih tehnoloških domena,” navodi se u izvještaju.

“Thinktank navodi da se, za neke tehnologije, 10 vodećih svjetskih istraživačkih institucija nalazi u Kini i da zajedno generiraju devet puta više istraživačkih radova s visokim učinkom nego drugorangirana zemlja (najčešće SAD). ”

Kineska akademija nauka zauzela je prvo ili drugo mjesto u većini od 44 tehnologije koje su praćene za potrebe ovog izvještaja, dodaje se.

“Takođe vidimo da se napori Kine podstiču kroz uvoz talenata i znanja: petinu njenih radova od velikog uticaja načinili su autori koji su stekli postdiplomsko obrazovanje u SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu, Novom Zelandu, Australiji ili Kanadi,” navodi se u saopštenju, pozivajući se na grupu za razmjenu obavještajnih podataka poznatu kao “Pet očiju”.

“Vodstvo Kine je proizvod i dugoročne politike s ciljem postizanja naučne i tehnoliške prednosti, kako su to više puta naglašavali kineski kancelar Xi Jinping i njegovi prethodnici.”

Međutim, institut navodi da postoji veliki riziku da bi Kina mogla uspostaviti monopola u osam tehnologija, uključujući materijale i proizvodnju nanorazmjera, vodonik i amonijak za energiju i sintetičku biologiju.

U izvještaju se navodi da kineski pomaci u nuklearnim hipersoničnim projektilima iz 2021. nisu trebali biti iznenađujući za američke obavještajne agencije “jer, prema našoj analizi, Kina je, , u posljednjih pet godina, generirala 48,49% svjetskih istraživačkih radova visokog uticaja u sferi naprednih avionskih motora, uključujući hipersonične, te da se u toj zemlji nalazi sedam od 10 najboljih svjetskih istraživačkih institucija u ovoj tematskoj oblasti.”

Sve u svemu, institut je također otkrio da postoji “veliki jaz između Kine i SAD, kao vodeće dvije zemlje, u odnosu na sve ostale”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad