Guverner Belgoroda traži da se proglasi izvanredna situacija na saveznoj razini, kao u njegovoj oblasti, ali to se Putinu neće svidjeti
Prema onoj da je povijest učiteljica, ukrajinski se napad na Rusiju može usporediti s dva poznata vojna manevra. Nakon što su se saveznici uspješno iskrcali u Normandiji u lipnju 1944. godine krenuli su prema Njemačkoj. Hitler je u prosincu donio odluku o ofenzivi u Ardenima koja je zaustavila savezničko napredovanje, ali su nacisti u konačnici bili gubitnici iako su teško stradale američke postrojbe. Druga je situacija iz Yomkippurskog rata 1973. godine kad se Izrael našao u egzistancijalnoj prijetnji zbog istodobnog napada Egipta i Sirije. Vlada poziva u pomoć umirovljenog generala Ariela Sharona, kasnije premijera koji je pojas Gaze 2005. godine predao Palestincima. Njegovi ga podređeni pitaju kako ćemo se izvući bez poraza? “Ne znate? Prijeći ćemo Sueski kanal i ondje završiti rat”, rekao je Sharon. To je i napravio, krenuo put Kaira, razbio Drugu egipatsku i opkolio Treću. Rat je završio.
U ovom se trenutku čini da je ukrajinski uspješni manevar bliži Sharonovoj vojnoj mudrosti jer Rusija i dalje nema odgovora. Nadati se valja da su planeri u Kijevu imali na umu ofenzivu u Ardenima da im se ne dogodi gubitak ljudstva i opreme.
Globalna ekonomija mirna, rublja pada
Rasplamsavanje sukoba u dvije ruske pogranične oblasti s Ukrajinom, Kurskoj i Belgorodskoj, ni na koji način nije utjecalo na globalnu ekonomiju jer je došlo i do smirenja cijena plina u EU. Određena razina panike vidljiva je u Beču jer se Austrija suočila s realnosti, da bi dotok ruskog plina mogao prestati, Kijev je najavio da ugovor o transportu ruskog plina koji prestaje krajem godine neće produljiti. “Sve dok postoji ovisnost o opskrbi ruskim plinom, postoji ogroman rizik prekida opskrbe s dalekosežnim posljedicama. Moramo što prije okončati ovisnost o ruskom plinu”, obznanilo je Ministarstvo energije. U Austriji su u rujnu izbori na kojima se očekuje izuzetno dobar rezultat radikalno desne Slobodarske stranke (FPÖ) koja je sklona Rusiji.
Udar je pretrpjela ruska rublja koja je u srijedu, prenosi Reuters, dodatno oslabila u odnosu na dolar izgubivši 8,5% vrijednosti od početka ukrajinskog napada u utorak 6. kolovoza: u srijedu oko podne se za dolar dobivalo 90.50 rubalja, najniža razina od 20. listopada 2023. godine.
Stanje na ruskoj bojišnici i dalje je obavijeno ratnom maglom, obje strane javljaju da djeluju raznim vrstama oružja, ali tmasti pokrov probija objava Vjačeslava Gladkova, guvernera Belgoroda, koji je u srijedu proglasio izvanredno stanje u oblasti. Razlog: nastavak napada ukrajinskih snaga koje, očigledno, i dalje napreduju u dvije oblasti pa je Ruska Nacionalna garda (Rosgvardija) priopćila u srijedu da je poduzela dodatne mjere za zaštitu nuklearne elektrane Kursk. Gladkov se možda zaigrao apelom vladi da “proglasi izvanrednu situaciju na saveznoj razini”, a tako nešto ruski predsjednik Vladimir Putin ne želi čuti. Ruski vojni blogeri u objavama navode da je situacija teška za obranu te da “neprijatelj još uvijek ima inicijativu i stoga, iako sporo, povećava svoju prisutnost u regiji Kursk”, što je u suprotnosti s objavama ruske vojske koja tvrdi da se bojišnica u Kursku stabilizirala, prenosi Reuters.
Ukrajina evakuira stanovništvo Sumske oblasti, granične s ruskom Kurskom što sugerira da očekuje ruski udar na tom području.
Iznenađenja su moguća, “rat je obmana”
Osmi dan nakon ukrajinske odvažne i rizične operacije može se s određenom razinom sigurnosti zaključiti da je Kijev promijenio dosadašnjih tijek rata na štetu Moskve. Ako ruske snage ne uspiju spektakularnom akcijom, što sada nije izgledno, odbaciti ukrajinske napadače nanoseći im teške gubitke, bit će ovo ukrajinska pobjeda ne na razini Sharonove, ali pobjeda koja je nakon niza ukrajinskih taktičkih poraza još od propale prošlogodišnje ljetne ofenzive opet potvrdila da je ruska vojna sila u mnogim aspektima tigar od papira.
Analitička tvrtka Soufan Center podsjeća da je napad na Kursk potvrdio ključne slabosti ruske vojske: nejasna struktura vodstva i nedostatak koordinacije onemogućavaju učinkovit odgovor na iznenadne promjene na frontu. Institut ratnih studija (ISW) zaključuje da je Kijev akcijom u Kursku promijenio karakter sukoba s pozicijskog na manevarski na bojištu. Potvrđuje se da je operativno iznenađenje (Sun Tzu je pisao “sav je rat obmana”) moguće u bilo kakvim ratnim uvjetima “čak i na djelomično transparentnom bojištu gdje protivnik može promatrati koncentracije sile, ali ne može pouzdano razlučiti namjeru iza koncentracije”.
Soufan Center upozorava da su se ruske snage u ranijim sličnim slučajevima polako prilagođavale promjenjivim uvjetima, “velikim dijelom potpomognute kvantitativnim prednostima u ljudstvu i opremi. Iako će Kremlj više nego vjerojatno pronaći način da stabilizira Kurski istaknuti dio u nadolazećim danima, ne može se poništiti sramoćenje koje je izazvala strana sila osvajanjem ruskih gradova prvi put od Drugog svjetskog rata”.
Američki obavještajni izvori potvrđuju The Wall Street Journalu da je Rusija odlučila povući dio jedinica s ukrajinskog bojišta jer nemaju dostatan broj ljudska pa se spekulira s mogućom novom mobilizacijom. Ako se vijest pokaže točnom, ukrajinski bi manevar ublažio agresorski pritisak na dijelovima bojišta što bi bila dodana vrijednost akciji. Kijev navodi da je operacija ispunila primarni cilj, odbacila je ruske trupe nekih 20-ak kilometara u dubinu slabeći tako njihovu mogućnost topničkih napada na civilne ciljeve u Ukrajini te otežala logističke aktivnosti agresora.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!