Sjedinjene Američke Države ukinule su nagradu od 10 miliona dolara za Ahmeda al-Sharaa, vođu Hayat Tahrir al-Shama (HTS), najjače sile koja je izašla na vidjelo u Siriji nakon pada režima Bashara al-Assada. Ovo se dogodilo nakon prvog susreta američkih diplomata i vodstva HTS-a licem u lice, piše Guardian.
Barbara Leaf, visoka diplomatkinja State Departmenta za Bliski istok, izjavila je da je Sharaa na sastanku u Damasku dao uvjeravanja da Islamska država (IS) i druge terorističke grupe neće biti dopuštene da djeluju na sirijskoj teritoriji.
Leaf je istakla da je američka delegacija obavijestila Sharaa, poznatog ranije pod ratnim imenom Abu Mohammed al-Jolani, da Washington više neće nuditi nagradu za njegovo hapšenje. Dodala je da bi ta nagrada mogla zakomplicirati napore za razgovore s vođom HTS-a.
“To je bila politička odluka … usklađena s činjenicom da započinjemo razgovor s HTS-om,” rekla je Leaf. “Dakle, ako sjedim s vođom HTS-a i vodim dug i detaljan razgovor o interesima SAD-a, Sirije, možda i regije, očigledno je nelogično imati nagradu na njegovoj glavi“.
Leaf je bila u pratnji predsjedničkog izaslanika za pitanja talaca Rogera Carstensa i Daniela Rubinsteina, višeg savjetnika zaduženog za odnose SAD-a s novim snagama koje upravljaju Sirijom.
Diplomati su postavili pitanja o sudbini Austina Ticea, američkog novinara koji je nestao u Siriji 2012. godine, kao i o Majdu Kamalmazu, sirijsko-američkom psihoterapeutu, te drugim američkim građanima koji su nestali tokom Assadove vladavine. SAD nije imala diplomatske odnose sa Sirijom od zatvaranja svoje ambasade 2012. godine.
Još jedno pitanje na stolu u Damasku bilo je budućnost sirijskih Kurda, dugogodišnjih saveznika SAD-a u borbi protiv ISILa u regiji. Glasnogovornik State Departmenta potvrdio je da je razgovarano o “imperativu” borbe protiv IS-a, ali nije dao više detalja.
Turska, saveznica SAD-a u NATO-u, pozvala je druge strane sile da prekinu podršku kurdskoj miliciji na sjeveru Sirije, Jedinicama narodne odbrane (YPG), koje čine jezgro američki podržanih Sirijskih demokratskih snaga (SDF).
Pentagon je u četvrtak otkrio da ima 2.000 vojnika u Siriji, što je više nego dvostruko od prethodno prijavljenog broja. Ministarstvo odbrane navelo je da je povećanje vojnog prisustva privremeno i da se dogodilo posljednjih mjeseci.
YPG ima veze s Radničkom partijom Kurdistana (PKK), koju Turska označava kao terorističku organizaciju.
Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdoğan izjavio je u četvrtak: “U nadolazećem periodu ne vjerujemo da će bilo koja sila nastaviti sarađivati s terorističkim organizacijama. Vođe terorističkih organizacija poput Islamske države i PKK-YPG bit će uništene u najkraćem mogućem roku“.
Dok su se pobunjeničke snage približavale Damasku u prvoj sedmici decembra, Turska i sirijska milicija koju podržava iskoristile su priliku za napade na kurdske položaje.
Donald Trump, koji bi sljedećeg mjeseca trebao preuzeti Ovalni ured, doveo je u pitanje potrebu američkog prisustva u Siriji. Tokom svog prvog mandata 2019. godine, Trump je naredio povlačenje američkih snaga iz Sirije, unatoč odlučnom protivljenju Pentagona i sigurnosnog establišmenta u Washingtonu.
Na kraju je ostalo rezidualno prisustvo SAD-a u regiji, ali Trump je bio uporan od Assadovog pada 8. decembra da SAD ne bi trebale igrati nikakvu ulogu. “Ovo nije naša borba“, rekao je izabrani predsjednik na društvenim mrežama.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!