Salman Rushdie je na upozorio na prijetnju autoritarizma u svijetu i rekao da američka republikanska stranka "nastoji potkopati" demokratske vrijednosti, javlja Guardian.
On je na forumu u Filadelfiji na kojem se raspravljalo o prijetnjama slobodi govora u SAD-u i širom svijeta preko video linka uspon Donalda Trumpa i britansko napuštanje EU pripisao “mitu o zlatnom dobu”.
Kako navodi Guardian, Rushdie, koji je napadnut u New Yorku prije nešto više od godinu dana, govorio je o ovoj temi u vrijeme kada se nastavljaju uvoditi zabrane knjiga u SAD. On je intervjuu koji je obavljala Suzanne Nossel, izvršna direktorica organizacije za slobodu izražavanja Pen America, upitan koja je najveća prijetnja slobodi govora danas.
“Da ste me pitali prije 10 ili 20 godina, vjerovatno bih rekao da glavni problemi sa kojima se suočava sloboda izražavanja potiču od vjerskog ekstremizma“, rekao je Rushdie.
“Mislim da se sada suočavamo sa još jednim starim neprijateljem, a to je autoritarizam. Mislim da postoji pravi porast autoritarnih pokreta širom svijeta, populističke autoritarne demagogije. Zajedno s tim, postoji spremnost barem jednog dijela stanovništva da prestane cijeniti demokratske vrijednosti sadržane u prvom amandmanu (američkog ustava). Tako da mislim da je problem, rekao bih, više politički nego prvenstveno vjerski”, rekao je on.
Samit, čiji je domaćin bio Nacionalni ustavni centar, a koji je imao za cilj da odgovori na prijetnje prvom amandmanu koji se odnosi na pravo na slobodu govora, održan je dan nakon što je američki Senat održao saslušanje o zabrani knjiga i cenzuri.
Prema Pen America, bilo je više od 4.000 zabrana knjiga u SAD-u od jeseni 2021. godine. Pen definiše zabranu knjiga kada se smatra da su knjige “zabranjene” za učenike u školskim bibliotekama ili učionicama, ili kada bivaju uklonjene tokom istraga kako bi se utvrdilo da li trebaju postojati ograničenja.
Većina ciljanih knjiga bavi se pitanjima rasizma, seksualnosti i rodnog identiteta. Tokom proteklih 18 mjeseci, neke savezne države usvojile su zakone koji ograničavaju kako i kada nastavnici mogu govoriti o seksualnosti i rodnom identitetu u školama.
“Jedan od problema je što u suštini imate samo jednu veliku političku stranku koja izgleda vjeruje u demokratske vrijednosti. A imate još jednu koja izgleda čini sve što može da ih potkopa”, rekao je on, komentarišući slobogu govora u SAD.
“Kada imate veliku većinu republikanskih glasača koji vjeruju da su prošli izbori ukradeni, kao što to čine svaki put kada ih se to pita – velika većina republikanskih glasača vjeruje da je Donald Trump pobijedio na posljednjim izborima i da je prevaren – ako je napad na istinu dostigao taj nivo uspjeha, onda smo u pravoj nevolji”, rekao je Rushdie.
Rushdie je proveo deceniju skrivajući se nakon što je tadašnji iranski vođa, ajatolah Ruholah Homeini, izdao fetvu kojom je pozvao na njegovu smrt nakon što je njegova knjiga The Satanic Verses objavljena 1988. godine. Knjiga je izazvala proteste usred tvrdnji da je roman antiislamski.
U augustu 2022. godine je 76-godišnjak je napadnut u sjevernom dijelu Njujorka dok se spremao da govori na književnom događaju. Uboden je u vrat i u tijelo i proveo je šest sedmica u bolnici. Ostaje je bez vida u jednom oku i sa povredom ruke, što mu otežava kucanje.
Govoreći na samitu jučer, Rushdie je kritikovao “mit o zlatnom dobu”, za koji je rekao da je doveo do uspona Trumpa i Bregzita.
“‘Učinimo Ameriku ponovo velikom’ – to me je uvijek tjeralo da se zapitam: ‘Kada je to tačno bilo?’ Koji je datum na koji gledamo unazad? Je li to bilo, na primjer, kada je bilo ropstva? Da li je to bilo prije nego što su žene imale pravo glasa? Je li to bilo prije pokreta za građanska prava? Koja je to američka veličina kojoj se moramo vratiti?”, rekao je on.
“A stvar o zlatnom dobu je da ono nikada nije postojalo, a mit o zlatnom dobu se uvijek koristi da opravda postupke u sadašnjosti. U Engleskoj, Brexit katastrofa je rezultat još jednog mita o zlatnom dobu, koji glasi: ‘Engleska je nekada bila ova slavna zemlja i mogla bi opet biti ta slavna zemlja, samo da se možemo riješiti svih ovih stranaca.’ Naravno da su zaboravili da spomenu biračkom tijelu da je razlog zašto je Engleska bila tako prosperitetna taj što je provela 200 godina pljačkajući ostatak svijeta”, rekao je on.
U maju se Rushdie prvi put pojavio u javnosti od napada u Njujorku i od tada je rekao da planira da napiše knjigu o incidentu.
Hadi Matar, iz New Jerseya, optužen je za pokušaj ubistva drugog stepena i napad drugog stepena u napadu. Ovaj 24-godišnjak se izjasnio da nije kriv.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!