Smrt penzionisanog pape emeritusa Benedikta XVI, koja je obilježila posljednji dan 2022. godine, protekla je značajno drugačije nego li je to bio slučaj sa svim prethodnim papama.
Zvona bazilike Svetog Petra, ali i drugih crkava širom svijeta ostala su nijema, a informaciju u njegovoj smrti objavio je vatikanski ured za informisanje šturim saopštenjem i objavama na društvenim mrežama. Sahrana pape emeritusa Benedikta XVI koja će nakon trodnevnog oproštaja vjernika od njega biti jednostavna i bez mnogo pompe održat će se u četvrtak u jutarnjim satima na trgu Svetog Petra u Vatikanu. Prema informacijama do kojih je došao AP, broj prisutnih delegacija, ali i vjernika, na sahrani neće biti ni približan onom od 8. aprila 2005. kada je sahranjen sveti papa Ivan Pavao II.
“Za Benediktovu sahranu, Vatikan je samo pozvao Italiju i Njemačku da pošalju zvanične delegacije, a stranim ambasadama je savjetovao da svi drugi lideri koji žele prisustvovati to mogu učiniti, ali samo u svom ‘privatnom svojstvu’. Talijanski sigurnosni zvaničnici procjenjuju da bi oko 60.000 ljudi moglo da prisustvuje sahrani, samo djelić od 300.000 koliko je bilo na trgu i okolnim ulicama 2005.”, piše AP.
O svom prethodniku u Vatikanu je govorio i aktuelni poglavar Rimokatoličke crkve koji će za tri mjeseca napuniti deset godina na čelu crkve. Papa Frano je u superlativima govorio o Benediktu XVI, a prema informacijama iz Vatikana bio je prvi zvaničnik koji je stigao u manastir u kojem je nekadašnji kardinal Ratzinger preminuo u subotu ujutro u 9:34 sati.
“Početak nove godine povjeren je Presvetoj Mariji, koju danas slavimo kao Majku Božju. U ovom trenutku, zazovimo njezino zagovorništvo, posebno za Papu emeritusa Benedikta XVI, koji je jučer ujutro napustio ovaj svijet. Udružimo se svi zajedno, jednim srcem i jednom dušom, u zahvaljivanju Bogu za dar ovog vjernog sluge Evanđelja i Crkve”, kazao je papa Franjo.
AP navodi i da će sa smrću pape emeritusa biti uklonjene sve prepreke da se zvanično urede vatikanski protokli za slične situacije u budućnosti, jer takvi nisu postojali ranije jer je Benedikt XVI bio prvi papa u skoro 600 godina koji je podnio ostavku na ovu dužnost.
“Ali sam Franjo je rekao da su protokoli potrebni za usmjeravanje budućih papinih umirovljenja, rekavši da je situacija u Benediktovom slučaju ispala dovoljno dobro jer je bio ‘svetac i diskretan’. Smrt Benedikta sada uklanja ključnu prepreku svakom novom zakonu ili procedurama koje nikada ne bi mogle biti objavljene dok je on još bio živ. Dok bi budući papa mogao promijeniti bilo koji dekret koji je Franjo izdao, kanonisti, kardinali, pa čak i obični katolici tvrde da su potrebne nove norme jer su Benediktove odluke u mirovini utjecale na njegovog nasljednika od samog početka. Od titule koju je odabrao (papa emeritus) preko mantije koju je nosio (bijeli) do povremenih javnih komentara koje je davao (o seksualnom zlostavljanju i svećeničkom celibatu), čak su i Benediktove pristalice smatrale da je njegov izbor ostavio previše sumnje u to ko je zapravo glavni, posebno za one katolike nostalgične za njegovim doktrinarnim papstvom”, navodi AP.
Sahrana pape emeritusa Benedikta XVI će ostati zabilježena u historiji crkve, ali i svijeta, kao jedinstven događaj dosad jer će jedan papa predvoditi misu i sahranu drugog pape, odnosno svog prethodnika. Prema želji pape emeritusa nakon mise njegovo tijelo će bili položeno u kriptu ispod bazilike Svetog Petra u grobnicu u kojoj je bilo položeno tijelo Svetog Ivana Pavla II do trenutka kada je proglašen svecem i prebačeno na oltar Svetog Sebastijana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!