Kažu da je put do nečijeg srca kroz stomak - prastara mudrost i ona koje su diplomati i politički lideri itekako svjesni kada ugošćuju svoje cijenjene goste. Raskošni meni bez ograničenja može donekle podmazati oštre bilateralne odnose ili ublažiti politički udarac - kao što francuska Elizejska palača predobro zna. Međutim, umjetnost diplomatskog objedovanja nije laka stvar, posebno kada se radi o internacionalnim nepcima. Politički magazin POLITICO izdvojio je za svoje čitatelje šest primjera kada je državna ponuda hrane rezultirala diplomatskim incidentom.
Ruska salata na samitu NATO-a
Na samitu NATO-a u Madridu 2022. – koji se održava neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu – jedno jelo na jelovniku izazvalo je pomutnju.
Španci su za ručak služili Ensaladilla russa ili “rusku salatu”.
Jelo, koje se sastoji od hladnog krompira, tvrdo kuhanih jaja, graška, mrkve i majoneze, glavno je jelo koje se u različitim varijantama može pronaći diljem Španije, kao i u istočnoj Europi.
S obzirom na ključnu tačku dnevnog reda samita – ponavljanje podrške odbrambenog saveza Ukrajini suočenoj s agresijom Rusije – izbor je iznenadio neke.
Bez obzira na to, jelo je navodno rasprodano u nekoliko sati, a sljedeći dan je navedeno na jelovniku kao “tradicionalna salata”.
Mnogi su restorani diljem Španije od tada preimenovali ovo jelo u znak solidarnosti s Ukrajinom.
Britanska hrana ne čini ništa za Jacquesa Chiraca
Bivši francuski predsjednik Jacques Chirac jasno je pokazao svoje gađenje prema britanskoj gastronomiji.
“Ne možete vjerovati ljudima koji tako loše kuhaju. Nakon Finske, to je zemlja s najgorom hranom”, rekao je Chirac na skupu u Rusiji 2005., dodavši da je jedino što su Britanci ikada dali europskoj poljoprivredi kravlje ludilo.
Međutim, okom francusko-britanskog summita 2019. Chirac je očito ublažio svoje stajalište.
“Engleska kuhinja: Isprva mislite da je to sr**je, a onda vam je žao što nije”, rekao je tokom večere na kojoj je Tony Blair hvalio britanske delicije.
Finci uzvraćaju
Iako Finci mogu dobiti loš glas za svoju hranu, oni očito imaju smisla za humor u vezi s tim.
Nakon što je bivši talijanski premijer Silvio Berlusconi uvrijedio finsku kuhinju rekavši da Finci “jedu samo dimljene sobove”, finski lanac pizzerija Kotipizza kreirao je “Berlusconi pizzu” prelivenu crvenim lukom, gljivama i… dimljenim sobovima.
Pizza Berlusconi pobijedila je ponudu Talijana na međunarodnom natjecanju pizza u New Yorku.
Slatka osveta došla je nakon dugotrajne bitke o tome gdje će se sjedište Europske agencije za sigurnost hrane, koja je kulminirala zastojom između Finske i Italije, i konačno dobivanjem stalnog doma u talijanskoj Parmi.
Pizza Berlusconi — od tada preimenovana u poro (što na finskom znači “sob”) — popularno je uporište lanca do danas.
George Bush i sirova riba
Jeste li ikada osjetili mučninu u najgorem mogućem trenutku? Bivši američki predsjednik George H.W. Bush jeste.
Godine 1992. Bush se onesvijestio i povratio u krilu bivšeg japanskog premijera Kiichija Miyazawe između drugog i trećeg jela državne večere u rezidenciji premijera, na kojoj je bilo 135 diplomata.
“Samo me otkotrljajte ispod stola dok večera ne završi”, rekao je Bush svom doktoru koji je bio prisutan.
Japanci su brzo skovali novu žargonsku riječ, “bushusuru”, što znači “raditi Bushovu stvar” ili povratiti.
François Hollande i njegovo vino
Bivši francuski predsjednik François Hollande, vrnski vinski entuzijast, odustao je od planiranog ručka s iranskim predsjednikom Hassanom Rouhanijem u Parizu 2016. nakon što je ovaj zatražio da za stolom nema vina.
Iranski zvaničnici inzistirali su na halal mesu i obroku bez vina prema vjerskim običajima u Iranu, gdje je alkohol zabranjen.
Međutim, vino je oslonac francuske kulture, a francuski zvaničnici odbili su popustiti.
Elizejska palača je umjesto toga predložila doručak bez alkohola, što je Iran odbio jer je “previše jeftin”.
Brazilski predsjednik Lula ostao je nezadovoljan
Brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva kritizirao je kvalitetu i veličinu porcija koje su mu prošle godine posluživane tokom posjeta dvjema svjetskim kulinarskim prijestolnicama: Parizu i Rimu.
Lula je rekao da ne uživa u hrani na službenim državničkim večerama jer je “sve malo i ograničeno”, prema brazilskom izdanju O Globo.
“Ne postoji velika tacna koju možete odabrati i dobiti ono što želite. To je ono malo što pojedeš”, istaknuo je Lula. “Iskreno, ne mogu se naviknuti na ovo. Trebam količinu. Možda je to proždrljivost s moje strane, ali ja volim količinu”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!