Sirijski policajci ubijeni su u "zasjedi" snaga lojalnih svrgnutom predsjedniku Basharu al-Assadu u guverneratu Tartous, što predstavlja najnoviji sigurnosni izazov za novu administraciju koja je preuzela vlast prije otprilike dvije sedmice, piše Al Jazeera.
Ministar unutrašnjih poslova Mohammed Abdul Rahman izjavio je u četvrtak da su “ostatci” Assadove vlade u Tartousu ubili 14 pripadnika policije i ranili još 10, obećavajući odlučnu akciju protiv “svih koji pokušaju ugroziti sigurnost Sirije ili živote njenih građana“.
Sigurnosne snage pokrenule su operaciju protiv pro-Assadovih “milicija” u Tartousu, izvijestila je državna novinska agencija SANA, dok je Sirijski opservatorij za ljudska prava izvijestio o hapšenju nekoliko osoba povezanih s ovom smrtonosnom zasjedom.
Operacija je već uspjela “neutralizirati određeni broj” naoružanih osoba lojalnih svrgnutom predsjedniku Assadu, izvijestila je SANA.
Napad se dogodio u trenutku kada su u nekoliko gradova izbili protesti nakon što je u srijedu na internetu objavljen video koji prikazuje vandalizaciju alavitskog svetišta u Alepu. Policija je uvela policijski sat u Homsu, Latakiji, Jablehu i Tartousu do 8 sati ujutro. Al Jazeera nije mogla potvrditi je li policijski sat ukinut.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je na svom zvaničnom Telegram kanalu izjavilo da video, koji prikazuje naoružane muškarce unutar svetišta i kako poziraju pored ljudskih tijela, datira iz ofanzive pobunjenika na Alepo krajem novembra.
Ministarstvo je navelo da je nasilje počinila nepoznata grupa, dodajući da se čini da oni koji sada šire video pokušavaju izazvati sektaške sukobe.
Državni mediji su izvijestili, pozivajući se na stanovnike Homsa, da su demonstracije u ovom gradu predvodili pripadnici manjinskih alavitskih i šiitskih muslimanskih zajednica.
Neki stanovnici su izjavili da su demonstracije povezane s pritiscima i nasiljem usmjerenim posljednjih dana protiv pripadnika alavitske manjine, sekte koja se dugo smatrala lojalnom Assadu, kojeg su opozicioni borci predvođeni grupom Hayat Tahrir al-Sham (HTS) svrgnuli ranije ovog mjeseca.
Velika pojačanja
Hashem Ahelbarra iz Al Jazeere, izvještavajući iz Damaska, opisao je situaciju u Siriji kao izuzetno osjetljivu, posebno u posljednja 48 sata u alavitskim područjima Latakije i Tartousa, kao i u Homsu i Alepu.
Hashem je rekao da je nova administracija dovela velika sigurnosna pojačanja kako bi pokušala smanjiti napetosti u ovim područjima.
“Sinoć kasno održani su visoki sastanci nove administracije o tome kako dalje postupiti, a jedna od opcija je obračun s onima koje opisuju kao ostatke starog režima, pripadnike Četvrte divizije, koja je bila elitna predsjednička garda lojalna Maheru al-Assadu, bratu bivšeg predsjednika“, rekao je.
“Međutim, nova administracija je zabrinuta zbog potencijalnog krvavog sukoba“, dodao je.
Al-Assad, koji je preuzeo vlast nakon smrti svog oca 2000. godine, pobjegao je u Rusiju nakon što su opozicioni borci zauzeli Damask 8. decembra, čime je okončana više od pet decenija vlasti Baas partije.
Novi lideri zemlje su više puta obećali zaštitu manjinskih vjerskih grupa koje strahuju za svoja prava pod novom administracijom.
Prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, nekoliko osoba je poginulo ili ranjeno u zasebnom napadu snaga bivšeg režima u obalnoj regiji.
Napeta situacija u Manbiju
Mohamed Vall, izvještavajući iz sjeveroistočne Sirije, izjavio je da su oko grada Manbija zabilježeni sukobi prije 24 sata dok kurdske snage, potisnute istočno od rijeke Eufrat, pokušavaju ponovo zauzeti grad.
“Situacija je veoma napeta. Slika nije potpuno jasna. Ljudi strahuju da bi se stvari u gradu mogle promijeniti svakog trenutka“, rekao je.
Kurdski borci, podržani od strane Sjedinjenih Američkih Država, uglavnom su kontrolirali regiju gotovo deset godina. Sada Sirijska nacionalna armija, podržana od strane Turske, pokušava proširiti svoju kontrolu.
“Turska to smatra pitanjem nacionalne sigurnosti, jer Ankara YPG miliciju – glavni sastavni dio Sirijskih demokratskih snaga koje podržavaju SAD – vidi kao produžetak zabranjene Radničke partije Kurdistana (PKK)“, rekao je.
PKK vodi pobunu protiv turske države od 1984. godine.
U srijedu je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan upozorio kurdske borce u Siriji da polože oružje ili će biti “sahranjeni”.
Nakon Assadovog svrgavanja, Ankara je više puta insistirala da se YPG milicija mora raspustiti, tvrdeći da ta grupa nema mjesto u budućnosti Sirije.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!