Europski parlament usvojio je direktivu o pravu na jednostavniju i jeftiniju popravku uređaja, koja će omogućiti građanima EU da ih duže koriste, umjesto da ih bacaju i kupuju nove.
Ova direktiva predviđa produženje garancije za proizvode popravljene unutar garantnog roka za još godinu dana, obavezu za proizvođača da i nakon isteka garancije vrši popravku kućnih uređaja kao što su veš mašine, usisivači, ili mobilni telefoni i to po razumnoj cijeni, obavezu proizvođača da osigura zamjenski uređaj tokom popravke i drugo.
“Proizvođači će morati da osiguraju rezervne dijelove i alate po razumnoj cijeni. Uz to, neće smjeti da upotrebljavaju ugovorne klauzule ili hardverske ili softverske tehnike koje ometaju popravak robe. Proizvođači neće smjeti da sprječavaju nezavisne servisere da koriste polovne rezervne dijelove ili dijelove napravljene na 3D štampačima, neće smjeti da odbiju popravku samo iz ekonomskih razloga ili zato što ga je neko već popravljao”, navodi se u saopćenju Europskog parlamenta objavljenom nakon glasanja.
Direktiva uvodi i obavezu država članica da osiguraju popravku po “razumnoj cijeni”, uvođenjem vaučera ili fondova za popravak, uz sprovođenje informativnih i edukativnih kampanja, pa i kurseva za servisere.
Kako bi se postupak popravka pojednostavio, bit će uspostavljena internet platforma koja će potrošačima pomoći da pronađu lokalne servisere, prodavce popravljene robe, kupce neispravne robe i druge, navodi se u saopćenju.
“Potrošačko pravo na popravak proizvoda sada postaje realnost. Bit će jednostavnije i jeftinije popraviti proizvode nego kupovati nove, skuplje”, rekao je nakon glasanja izvjestitelj Rene Repasi, zastupnik njemačkih socijaldemokrata.
Zastupnici su usvojili direktivu gotovo jednoglasno: sa 584 glasova za, 3 protiv i 14 uzdržanih. Stupit će na snagu kada je formalno odobri Vijeće EU i bude objavljena u Službenom glasniku. Države članice tada će imati 24 mjeseca da usklade nacionalno zakonodavstvo sa novom direktivom.
Prema podacima Europske komisije, preuranjeno bacanje proizvoda koji mogu biti popravljeni jednako je emisiji CO2 od 261 miliona tona, dovodi do potrošnje 30 miliona tona resursa godišnje i istovremeno stvara 35 miliona tona otpada. Kupovinom novih umjesto popravkom starih proizvoda, potrošači gube oko 12 milijardi eura godišnje.
U Europskom parlamentu navode da se očekuje da će nova pravila dovesti do novi investicija i ukupnog rasta u EU od 4,8 miliona eura.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
#related-news_1
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!