Ultranacionalistički proruski kritičar NATO-a suočit će se s kandidatom desnog centra u drugom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji nakon šokantnog rezultata prvog kruga koji je preokrenuo političku scenu zemlje i mogao bi ugroziti njenu podršku Ukrajini, piše Guardian.
S obrađenih 99,98% glasova, nezavisni kandidat Călin Georgescu, koji je pohvalio Vladimira Putina kao “čovjeka koji voli svoju zemlju”, osvojio je 22,9%, dok je reformistička kandidatkinja Elena Lasconi iz stranke Savez za spas Rumunije (USR) bila druga s 19,17%.
Rezultat predstavlja jedan od najvećih izbornih preokreta u postkomunističkoj historiji Rumunije i ne odgovara predizbornim anketama koje su Georgescua procjenjivale na samo 5%, dok su predviđale da će aktuelni premijer, centristički i proevropski Marcel Ciolacu, uvjerljivo pobijediti. Ciolacu je, umjesto toga, završio na trećem mjestu sa 19,15%.
Predsjednik Rumunije ima poluegzekutivnu ulogu koja uključuje značajne ovlasti u vezi s nacionalnom sigurnošću, vanjskom politikom i imenovanjima u pravosuđu. Drugi krug izbora zakazan je za 8. decembar, nakon parlamentarnih izbora koji se održavaju sljedeće nedjelje.
Ova izborna utrka prati se i van granica Rumunije, koja dijeli 650 kilometara dugu granicu s Ukrajinom i od strane zapadnih saveznika se smatra strateški ključnom, budući da je domaćin velike NATO vojne baze, donator Patriot sustava za zračnu odbranu te pruža vitalan tranzitni put za milione tona ukrajinskog žita.
“Večeras je narod Rumunije zavapio za mirom. I vikao je vrlo glasno, izuzetno glasno“, rekao je 62-godišnji univerzitetski profesor Georgescu u nedjelju navečer. “Snažni smo i hrabri, mnogi su glasali, a još više će glasati u drugom krugu“.
Lasconi, bivša ratna reporterka i TV voditeljica vijesti, pridružila se desnocentrističkom USR-u 2018. i ove godine postala liderka stranke. Ona se zalaže za povećanje izdvajanja za odbranu i podršku Ukrajini.
Georgescu, koji je napustio krajnje desnu Alijansu za uniju Rumuna (AUR) nakon kritika na njegov prorujski, anti-NATO stav, vodio je viralnu TikTok kampanju fokusiranu na smanjenje ovisnosti Rumunije o uvozu hrane i energije te na prekid pomoći Ukrajini.
Izbori su se uglavnom bavili rastućim troškovima života u Rumuniji: Crnomorska država ima najveći udio ljudi u EU pod rizikom od siromaštva, najvišu stopu inflacije i najveći budžetski deficit u bloku, koji iznosi 8% ekonomske prognoze.
Georgescu je na Facebooku, nakon što je glasao, izjavio da se kandiduje “za one koji se osjećaju nevažnima, a zapravo su najvažniji“. Kasnije je rezultate nazvao “izvanrednim buđenjem naroda“.
Politički konsultant Cristian Andrei rekao je da Georgescuov rezultat predstavlja “veliki protest ili pobunu protiv establišmenta” te da su mainstream političke stranke “izgubile vezu s običnim Rumunima”.
Georgescu, savjetnik za održivi razvoj koji je radio za nekoliko tijela UN-a, nazvao je NATO-ov balistički raketni odbrambeni štit u Rumuniji “sramotom diplomatije” i rekao da savez neće zaštititi svoje članice od ruskih napada.
Također je opisao Corneliua Codreanua, vođu fašističke Željezne garde iz 1930-ih, i Iona Antonescua, vođu pronjemačke vlade tokom Drugog svjetskog rata, kao nacionalne heroje.
Radu Magdin, politički analitičar, rekao je da je razlika između predizbornih anketa i rezultata prvog kruga bez presedana od kada je Rumunija izašla iz komunizma 1989. godine. “Nikada u naših 34 godine demokratije nismo vidjeli ovakav porast u odnosu na ankete,” izjavio je Magdin za Reuters.
Rezultat također potvrđuje globalni trend rušenja vladajućih stranaka: lideri dvije vladajuće stranke, Ciolacuovih socijaldemokrata (PSD) i desnocentrističke Nacionalne liberalne stranke (PNL), eliminirani su u prvom krugu.
Ovo je prvi put u postkomunističkoj istoriji Rumunije da PSD nema kandidata u drugom krugu predsjedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, glasalo je oko 9,4 miliona ljudi, što čini 52,5% birača.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!