Ukrajinska parlamentarka Inna Sovsun u izjavi za N1 kaže kako ne vjeruje u rezultate pregovora koji su vođeni u Istanbulu. Sovsun kaže da je prvi uslov za povjerenje u rezultate pregovora povjerenje u drugu stranu s kojom se pregovara. Sovsun iz Kijeva također analizira situaciju s izbjeglicama i njihovim sudbinama, ali i pojašnjava šta je to što je najvažnije za Ukrajince kako bi mogli pobijediti protiv Rusije.
N1: Dali ste jedan vrlo uznemirujući intervju za one koji ne znaju šta je rat, ali mi u Bosni ovdje, mi u regionu, znamo šta je rat. Granate su padale oko Vaše kuće. Rekli ste da Vam se kuća trese, rekli ste da ste spavali u svojoj garderobi, da biste se zaštitili. Kada razmislite o tome, kakva je trenutno situacija u Kijevu?
Sovsun: Zapravo, upravo sada, dok ovo snimamo, mislim da smo prije pet minuta imali neke druge eksplozije sjeverozapadno od grada. Moram Vam ovo reći. Ne znam da li to udara ruska ili ukrajinska vojska. Nemamo načina da to znamo, naravno, ali ostaje činjenica da je još uvijek vrlo, vrlo blizu i da se borbe vode na sjeverozapadu. Ove eksplozije slušamo od sinoć i one sve vrijeme traju. Jedva sam mogla spavati tokom noći jer sam čula eksplozije svakih četrdesetak minuta, ove noći ponovo. Nije bilo toliko intenzivno par dana prije toga. Ali trenutno je zapravo jako intenzivno. Ponavljam, moguće je da je ovo ukrajinska vojska koja gura Ruse dalje, jer u zadnjih nekoliko dana, najveći napredak kojeg smo imali ovdje oko Kijeva jeste da je ukrajinska vojska odgurala Ruse iz sjedišta Irpina, što je odlično. Divno je znati. Moglo bi biti i to, ali i dalje je vrlo važno znati da je jako blizu. I pored toga, najveća prijetnja Kijevu nisu bile borbe oko njega, niti granatiranje sa zemlje, već zračni udari. I upravo sada, dok ovo snimamo, dosta smo pod vazdušnim napadima. To znači da smo čuli zračnu sirenu koji kaže da projektil gađa negdje u Kijevu. Nadamo se da će sistem protivvazdušne odbrane funkcionisati. Funkcioniše u 90% slučajeva, ali ponekad projektil zaista pogodi neke stambene zgrade u gradu. I to se opet stalno dešava ovdje u Kijevu.
N1: Kakva je Vaša reakcija na pregovore u Istanbulu? Ruska strana je rekla da će smanjiti napade na Kijev da bi pokazali neku, ne znam, dobru volju ili nešto slično, ali isto tako znamo da to nije jedino Kijev, to je Mariupolj, Harkov, Černihiv, Odesa. Ima puno gradova, čak i Lavov na krajnjoj zapadnoj strani. Pokušavam svakodnevno svojim riječima objasniti koliko je važan taj Lavovu na zapadu. Kakva je Vaša reakcija na te pregovore?
Sovsun: Ostala sam veoma pesimistična po pitanju razgovora iz nekoliko razloga. Prije svega, da biste se dogovorili s nekim morate vjerovati da će se osoba s kojom se dogovarate držati svoje riječi. Podsjetiću da je sedam dana prije početka rata Putin dao intervju i rekao sedam dana ranije da neće napasti Ukrajinu. Svi sada znamo da je u tom trenutku već znao da planiraju napad. Dvije sedmice nakon što je počeo rat u prvoj rundi pregovora u Turskoj, Lavrov je otišao do novinara i rekao: Mi nismo izvršili invaziju na Ukrajinu. Što je bila samo tako očigledna laž da sam zapravo dva puta provjerila je li to zaista rekao. Čula sam ga kako to direktno govori. Dakle, ovo je primarno pitanje. Možemo li zaista vjerovati ljudima s kojima sklapamo dogovor? Drugo pitanje je šta traže od nas. A oni to traže, podsjetiću, u situaciji u kojoj zapravo pobjeđuje ukrajinska vojska. To je važno razumjeti. Rusi ne pobjeđuju na terenu. Oni granatiraju grad, ali se ne suprotstavljaju ukrajinskoj vojsci. Prije svega, ova ideja neutralnosti je vjerovatno racionalna za nekoga izvana, ali podsjetit ću Vas na 2014. godinu kada je Rusija anektirala hiljade Ukrajinaca. 2014. nam nije pomogla. Rusija nas je i dalje napadala i ubijala Ukrajince osam godina prije 2022. Onda, oni također govore da treba da se dogovorimo oko Donbasa i Krima, da bi trebalo da budu odvojeni pregovori o tome. Morate shvatiti da su to naši ljudi. Imamo ljude ovdje koji govore da žele da živimo u Ukrajini. Ne žele da živimo u ovom zatvoru koji se zove Rusija. Jednostavno, odustajanje od tih ljudi je neprihvatljivo. Jednostavno reći da jedna država treba samo da popusti nečijem zahtjevu samo zato što je druga država odlučila da bombarduje njen grad, to ne krši samo pravila ukrajinskog suvereniteta, već potpuno krši sam princip suvereniteta države. Tako da mi je žao što to kažem, ali sam prilično pesimistična glede šansi i mnogo sam optimističnija u pogledu onoga što ukrajinska vojska radi na terenu.
Opširnije pogledajte u videu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!